menü resmi

Doğum Sonrasında Depresyon Olması

Doğum Sonrası Depresyon

Tıbbi literatürde Postpartum depresyonu olarak bilinen doğum sonrası depresyon problemi doğum sonrası kadınlarda ortaya çıkan duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak değişimlerin göründüğü bir rahatsızlıktır. PPD olarak bilinen bu rahatsızlığı başlangıcı doğum sonrasında geçen 4 haftalık bir süreçte oluşmaktadır. Majör depresyon formundan olan bu sorunun teşhisi konulurken yalnızca doğum ve başlangıç süresinin uzunluğuna değil bu depresyonun ne kadar şiddetli olduğuna da bakılır.

dogum-sonrasi-depresyon

PPD Nedir?

PPD (Postpartum Depresyon) bebek sahibi olduktan sonra bu duruma bağlı olarak sosyal, kimyasal ve psikolojik olarak birçok farklı durumla bağlantılıdır. Özellikle yeni annelik deneyimi yaşayan bireylerde gözlemlenen duygusal ve fiziksel değişikliklerin tanımıdır. Bu depresyondan danışmanlık ve ilaç tedavileri ile kurtulmak mümkündür.

Doğum Sonrası Depresyon Neden Oluşur?

Doğum sonrası hastaların hormonlarında yaşanan ani düşüşler sebebi ile doğum sonrası depresyon rahatsızlığı meydana gelebilir. Ancak bu düşüş ile depresyon arasındaki ilişki tamamen doğrulanmış bir şey değildir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalara göre hamilelik süresinde progesteron ve östrojen gibi dişi üreme hormonları yaklaşık 10 kat artış gösterir. Doğumdan sonra ise bu hormonlar ani bir şekilde düşüş gösterir. Meydana gelen bu düşüş sebebi ile kimyasal olarak vücut etkilenir ve durum nedeniyle depresyon görülmeye başlar. Kimyasal etkilerin yanı sıra bebek sahibi olan bireylerde meydana gelen psikolojik ve sosyal değişiklikler depresyon riskini arttırır.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrasında annelerin yaşadığı depresyonun en belirgin belirtileri iştah kaybı, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, değişen ruh hali ve azalan libido olarak gösterilebilir. Bu belirtilerin yanı sıra ayrıca majör depresyon belirtileri de bu belirtilere eşlik eder. Majör depresyonun belirtileri ise haz kaybı, değersizlik hissi, acizlik, umutsuzluk, depresif ruh hali, intihar ve ölüm gibi düşünceler gösterilmektedir.

Doğum Sonrası Depresyon Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaşanabilecek birçok faktör sonrası doğum sonrası depresyonun risk faktörü artış gösterebilir. Hamilelik yaşı ne kadar erkense depresyon riski bir o kadar yüksektir. Hamilelik hakkında yaşanan ikilem, çok çocuk sahibi olmak ve geçmişte herhangi bir depresyon geçirmek bu risk faktörleri arasında yer almaktadır. Özellikle evlilik problemleri ve yalnız yaşamak gibi sorunlarda doğum sonrası yaşanılan depresyonu etkileyen faktörlerden birkaç tanesidir.

Doğum Sonrası Depresyon Riski Kimlerde Bulunur?

Yeni anne olan bireylerin bu depresyona maruz kalma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Özellikle yeni annelerin birçoğunda doğumdan sonra bebek melankolisi gibi bir problem görülmektedir. Bu her 10 kadından bir tanesinde uzun ve şiddetli bir depresyon süreci gözlemlenmiştir.

Doğum Sonrası Depresyon Tedavi Yöntemleri

Doğum sonrası depresyon annelerin gösterdiği semptomların tipine ve şiddetine göre farklılık gösterebilmektedir. Danışmanlık ve ilaç tedavileri ile bu rahatsızlıktan kurtulabilmek mümkündür. İlaç tedavisi olarak ise antidepresan ya da anti-anksiyete gibi ilaçlar kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra duygusal olarak herhangi bir uzmana baş vurularak ta depresyondan kurtulabilmeniz mümkündür. Anti depresan ilaç kullanabilmek için uzman bir doktora başvurmanız önerilir.

Nitekim doğum sonrası annelerin belli bir bebek emzirme süreci vardır. Bu durumda bazı ilaçlar çocuk için zararlı etkiler içerebilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım almadan bireysel olarak hareket etmemek önemlidir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • doğum sonrası depresyon yaşayanlar
  • doğum sonrası depresyon testi
  • doğum sonrası depresyon kadınlar kulübü
  • doğum sonrası depresyon ne kadar sürer
  • doğum sonrası depresyon ilaçları
  • doğum sonrası depresyon geçirenler kadınlar kulübü
  • doğum sonrası depresyon nasıl geçer
  • doğum sonrası depresyon belirtileri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Elçin -
2018-04-29 12:59:06

Doğum sonrasında annelerde genel bir depresyon hali olması oldukça doğal karşılanmalıdır. Zor bir süreçten geçtiği için anne psikolojik olarak büyük bir zarar görüyor.

@Mazlum -
2018-04-25 09:52:21

Ablam hamilelik esnasında çok sinirliydi stresden dolayı sanırım doğum sonrasında biraz rahatladı. Sanırım herkes bu sorunu yaşanıyor

@Filiz. -
2018-04-22 09:49:03

Doğum yapınca kendini bir farklı hissettim kendim için yaşarken şimdi farklı birşey için yaşamaya başlıyorsunuz. Çok dikkatli oluyorsunuz hayatınızdan veriyorsunuz. Bence çok güzel bir duygu

@Nergis -
2018-04-20 08:05:43

Doğum sonrası tabikide insanların alışık olmadığı bir durum oluyor ve alışmak zaman alıyor. Destek vermek o zaman içerisinde kişilere çok iyi gelecektir.

@Gökçe -
2018-04-16 08:22:35

Benim için zor bir dönemdi alışkın olmadığımız bir şeyi yaşamak . Uykusuzluk sinirlilik hali derken tabikide çocuğa yansıtmadık hiç bir zaman. Zor bir süreç bu tarz durumlarda desteğe çok fazla ihtiyac duyuluyor.

@Hayri -
2018-04-16 08:16:09

Ablam çok zorluk yaşamıştı bir yandan iş bir yandan çocuk çok zor olmuştu. En çok bozulan sinirler oluyor malasef sakin tutmak yardımcı olmak yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.