Doğru Meslek Seçiminin Sırları

Doğru Meslek Seçiminin Sırları

Meslek seçimi, bireyin tüm hayatını etkileyen en önemli kararlardan biri, belki de en önemlisi. Türkiye şartlarında bulunduğunuz bölge, içinde yaşadığınız toplum yapısı, okuduğunuz okullar, ailenizin eğitime bakış açısı gibi sizin dışınızdaki pek çok faktörün rol oynadığı meslek seçimi, kimi zaman bir seçimden çok zorunluluk haline gelebiliyor.

Doğru Meslek Seçimi

Her birey hayatı boyunda kendisini ve ailesini mutlu edecek bir mesleği yapma hayaline sahip. Bunun için yaşanılan eğitim süreçleri, sınavlar, akademik araştırmalar ve ardından gelen sertifikasyon süreçlerinin tamamı, ileride hayalini kurduğunuz mesleği yapabilmek için attığınız adımlar aslında.

Meslek seçimi sürecinde belki de en önemli faktörlerden biri hayal ettiğiniz mesleğin hangisi olduğunu belirlemeniz ve sizin bu mesleği gerçekten yapabileceğinize olan inancınızın örtüşmesi. Fırsatlarınızı ve imkanlarınızı değerlendirerek sizin için en doğru mesleği belirleyebilirsiniz ancak bu sizin hayalini kurduğunuz meslek ile örtüşmeyebilir ya da bunun tam tersi bir durumda hayalini kurduğunuz meslek, birkaç yıldan sonra sizin için uygun hissetmediğiniz bir meslek haline dönüşebilir.

Bu durumu meslek seçimi sürecinde iyi değerlendirerek doğru bir meslek tercihi yapmak için; hayalini kurduğunuz meslekler hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızda fayda var. Örneğin daha çok yabancı ülkeleri ziyaret etmek istiyorsanız dış ticaret veya turizm üzerine hangi çalışmalar yapıldığını yerinde görmek ve kendi bilgi ve becerilerinizle karşılaştırarak değerlendirmeniz gerekli.

Bilgi ve Becerilerinizi Doğru Değerlendirin

Ortaokul ve lise yıllarında geliştirdiğiniz veya daha öne çıkan özelliklerinizi doğru değerlendirmelisiniz. Bu yıllarda keşfettiğiniz becerileriniz, sizin doğru mesleği seçmenize olanak sağlayan ve önünüze ışık tutan en önemli doneler olabilir. Hobilerinizi, yapmaktan keyif aldığınız işlerinizi veya arkadaşlarınız tarafından takdir edilen becerilerinizin tümünü değerlendirmeli, bu özelliklerinizin hangi meslek dalında daha çok kabul edilebilir olduğunu belirlemelisiniz.

Geçerli Meslek Tercihleri Üretin

Henüz 20’li yaşlarda atılacağınız çalışma hayatı, sizin tüm hayatınızı yakından ilgilendiren en önemli faktörlerin başında geliyor. Meslek seçimi sürecinde büyük soru işaretleri içerisinde kaybolmamalı ve bütün hayatınız boyunca sizin taşıyabileceğiniz en doğru meslek seçimini yapmaya çalışmalısınız.

Meslekler hakkında bilgi edinmek için çevrenizde bulunan profesyonellerden destek alabilir, meslek seçiminden önce fakülteleri ziyaret ederek öğrenim süreci ve devamında mesleğin nasıl icra edildiği konusunda detaylı bilgi almalısınız. Meslekler hakkında sizin ilginizi çeken yönleri değerlendirmek yerine o mesleklerin bilmediğiniz yönlerini sorarak öğrenmeye çalışın. Öğrendiğiniz bilgilerin, sizin kişiliğinizle örtüşüp örtüşmediğini sorgulayın.

Zorunlu veya Hatalı Meslek Seçimi

Bütün hayatınızı etkileyen meslek seçimi konusunda meslek seçemiyorum diyerek hayıflanmayın ve sakin olmaya çalışın. Tüm süreci ve kişiliğinizi uygun zamanlama ile yönetmeye gayret gösterin, çevreniz ile devamlı olarak iletişim halinde kalarak gözlemler yapın.

Üniversite sınavı sonrasında aldığınız puandan memnun değilseniz şartlarınızı ve kendinizi zorlayın. Daha iyisini yapabileceğinize inanıyorsanız, aldığınız puanla yetinerek istemediğiniz bir şehir ve meslek seçimi yapmayın. Unutmayın ki yaptığınız bu tercih ile uzun yıllar istemediğiniz bir meslekte çalışmak yerine 1 yıl daha çalışarak uzun ve keyifli bir ömür sürebilirsiniz.

Tıp, mühendislik, öğretmenlik gibi kalıplaşmış ve çevrenizde sıkça duyacağınız ama aslında sizi yansıtmayan meslekler arasında tercih yapma zorunluluğu hissetmeyin. Unutmayın ki dünyanın şekillenmesini sağlayan pek çok önemli meslek grubu var ve hepsi insanların becerileri ve ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış meslekler. Meslek seçemiyorum, bana uygun meslek yok gibi düşünceleri bir kenara bırakarak pozitif düşüncelerinizi öne çıkarın.

Hayalini kuramadığınız, yapmaktan keyif almayacağınızı hissettiğiniz herşeyi bir kenara bırakın. Üniversite tercih sürecinde çok inandığınız meslek eğitimini alsanız dahi profesyonel yaşamda artık o mesleğin sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız cesaretle başa dönün ve hayatınıza istediğiniz yönü vermeye çalışın. Kişisel özellikleriniz, çalışma disiplininiz ve kararlılığınız sayesinde doğru olduğuna inandığınız her kararınız sizi doğru meslek seçimine götürecektir.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir