menü resmi

Diş Kökü İltihabı Nasıl Geçer Arkadaşlar

dis-koku-iltihabi

Diş Kökü İltihabı

Düzensiz ağız sağlığının yol açtığı bakterilerin birikerek diş diplerinde oluşan Diş Kökü İltihabı oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Kökü iltihaplanan diş çok şiddetli ağrılara ve şişkinlere neden olarak gün içerisinde hastalar yeme, içme ve konuşma gibi faaliyetleri yerine getiremeyebilir. Kökü iltihaplanan diş genellikle ya çekilir ya da bu bölgeye kanal tedavisi uygulanarak hasta tedavi edilir. Hafif iltihaplanma durumlarında ise hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Diş kökü iltihabı oldukça tehlikeli ve hemen tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İltihaplanmanın ilerlemesi sonucu kulak, göz ve beyin gibi organlara bulaşarak hayati bir tehlike oluşturabilir.

Diş Kökü İltihabı Belirtileri

Diş kökündeki iltihaplanma ilk olarak dişlerde sıcak ve soğuğa aşırı hassasiyet göstererek baş gösterir. İlerleyen süreçlerde ise diş kökünde şişme ve aşırı ağrılarla kendisini gösterir. Bu belirtilerin yanı sıra hastalarda kulak ağrısı, halsizlik, yutkunmada güçlük, ateş ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklarda görülür.

dis-eti-koku-iltihabi

Diş Kökü İltihabı Sebepleri

Ağızda bulunan bakteriler genellikle dişte bulunan çatlak veya kırıklardan geçerek diş köküne ulaşır ve burada birikerek dokunun zarar görmesine sebep olur. Bunun yanı sıra bir takım bakteriler diş minesini delerek diş özüne ulaşır ve buradan da ilerleyerek diş kökünde çoğalmaya başlar. Diş kökü iltihabına karşı hastaların diş ve ağız sağlığına dikkat etmesi ve tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle şekerli gıdalar diş ve ağızda bulunan bakterilerin çoğalmasına sebep olabilmektedir. Eğer dişte herhangi bir kırık veya çürük varsa bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Böylece bakteriler bu ve benzeri yerlerde çoğalarak diş köküne ulaşamaz ve hastalığı önceden engellemiş olursunuz.

Diş Kökü İltihabı Tedavisi

Diş kökü iltihabı belirtileri gözlemlemeye başladıysanız direk olarak bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Nitekim diş ve köklerinde oluşan iltihaplanmalar kendi kendine geçmez ve hatta ilerleyen süreçlerde daha ciddi sorunlara yol açabilir. Diş kökü iltihabı tedavisi genellikle iltihaplanma eğer çok ilerlememişse ilaç tedavisi ile giderilebilir. Bu süreçte hastalara doktor tarafından iğne ile antibiyotikte verilebilir. Diş kökünde bulunan iltihabın antibiyotik tedavisi ile kurutulmasının ardından diş kökü temizlenerek hastalığın tekrar nüksetmemesi için önlem alınır. Eğer diş kökünde oluşan iltihaplanma çok fazla ilerlediyse farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi genellikle çok ileri iltihaplanma vakalarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde ilk olarak diş kökü temizlenir ve dişi dolgu ile doldurulur. Daha sonra dişin üst kısmı porselen veya kaplama ile kapatılır.

Dişin Çekilmesi

Diş Kökü İltihaplanmasının en ileri vakalarında hastaların iltihaplanan dişi çekilerek, iltihaplanan bölge tamamen temizlenerek hastaya bir süre daha antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastaların bu evreye gelmemesi için düzenli olarak dişlerini fırçalaması ve düzenli olarak muayene olması önerilir. Nitekim bu evrede başka seçenek kalmadığı için hastaların dişi çekilir ve bu durumun geri dönüşü olmamaktadır.
Bu yazımızda bulunan tüm bilgiler hastalık hakkında bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Herhangi bir rahatsızlık durumunuzda doktora başvurmanız önerilir.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.