menü resmi

Ders Çalışırken Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir ?

Evet, her öğrenci ders çalışıyor ama neden hepsi aynı başarıyı sergilemiyor. Bunun kaynağını hiç düşündünüz mü? Çok çalışan öğrencilerimiz de başarısız oluyor. Peki, bunun nedenini merek ettiniz mi? Bu iki sorununun da cevabı nettir. O cevap ise ” verimli çalışmaktır.” İşte şimdi bir soru daha türedi. Nasıl verimli çalışılır? “ Ders çalışırken dikkat etmemiz gereken unsurlar” başlığı altında bu sorunun cevabını, sırasıyla adım adım sizlere sunacağım. Öğrencilerimiz başarının vermiş olduğu heyecanla, nasıl çalışacaklarını bilmiyorlar. Bunun için ise her öğrenci, farklı ders çalışma stili benimsiyor. Aynı stilde de çalışsalar da sonucun farklı olacağı, kaçınılmaz bir gerçektir. Çünkü her öğrencinin konuyu anlaması, farklı zaman alır. Size sunacağım adımlardaki amaç ise öğrencilerimizin, verimli çalışmasını sağlamaktır. Her öğrenci o unsurları uygulasa bile, öğrenciden aynı oranda sonuç beklemek, yanlış bir tavırdır. Sadece başarıları birbirlerine yakın olur. Bunun sebebi ise algılama hızlarına dayalıdır. Verimli ders çalışmak isteyen öğrencilerimizin, sırasıyla yaması gereken adımlar şunlardır;nasıl ders çalışmalı

1’inci adım: Konuya hâkim olmaktır. ( Öğrencinin, konuya hâkim olduğumu nasıl anlarım? Sorusuna verebileceğim cevap şu olacaktır. Eğer, öğrenci konu hakkında soru üretip çözüme ulaştırıyorsa, o öğrenci, o konuya hâkim olmuş demektir. Çünkü öğrencin, konuya hâkim olmadan soru çözmesi, bir nevi ihtar sayılır. )

2’nci adım: Günlük soru çözümü yapmasıdır. ( Öğrenci, konuya hâkim olduktan sonra, günlülük düzenli olarak soru çözmesi gerekmektedir. Ayrıca soru çözerken, aşırıya kaçmamalıdır. Çünkü çözemeyeceğinden fazlası bıkkınlık getirerek, soru çözümünü bırakmasına ya da verimsiz hale getirmesine sebep olur. Ama öğrenci kendine dürüst olarak günde kaç soru çözebileceğini belirleyip, o kadar soruyu çözerse karşılığını alır. Üstelik birde haftada ne kadar soru artıracağını belirlerse, gitmek istediği yolda emin adımlarla ilerler. Yapamayacağını bildiği halde de, kendine fazla yüklenirse de, çabuk yorulup, kolay bırakır. )

3’üncü adım: Soru çözümü yaparken, yanlış sayısına takılıp da asla pes etmemelidir. ( Öğrenci bilinçli olup, yolunda emin adımlarla yürümelidir. Yanlışların karşımıza çıkması doğaldır. Hiç yanlış yapmayan bireylere takılmayın! Çünkü onlar, hiç denemediğinden o yanlışları yapmıyorlardır ya da bu evreleri uygularken, yeterince pişmiş olgunlaşmıştırlar. Eğer, soru sayısının dörtte biri kadar yanlış varsa, konuya hâkimsindir. Ama günlük soru çözümün düzenli değildir. Eğer, soru sayısının dörtte ikisi kadar yanlış varsa, o zaman konuya da hâkim değilsindir ve yapman gerekense mücadeleni bırakmayıp, yeniden başlamaktır. Ama daha temkinli bir şekilde baştan başlamak olmalıdır. )

Öğrencilerimiz bu üç maddeyi dikkate alarak, ders çalışırlarsa eğer, o zaman ders çalışmalarında aksaklık ya da herhangi bir verimsizlik karşılarına çıkmayacaktır. Unutmayın insanları ayakta tutan iskelet ve kas sistemleri değil, umutları ve prensipleridir. Bu yüzdende umudunuz ve prensibinizden, asla dışarıya taviz vermeyin ve önünüzdeki uzun yolculuğunuza bakın! Orada bir yerlerde sizi, sabırsızlıkla bekleyen, bir ülkünüzün olduğunu unutmayın!

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • ders çalışırken dinlenecek müzikler
  • verimli ders çalışma nedir
  • verimli ders çalışma teknikleri nelerdir
  • verimli ders çalışma yolları
  • ders çalışma teknikleri ortaokul
  • verimli ders çalışma programı
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Billur -
2018-03-30 20:24:31

Öğrencilerin ders çalışırken yaptığı en büyük hatalardan biri televizyon karşısında veya yanında telefon varken ders çalışmalarıdır. Dersten sıkıldıkları zaman kolayca bir kaçış olarak bunlara kaçıyorlar ve ders bölünüyor.

@Fuat -
2018-03-25 12:57:59

Ders çalışırkan dikkat etmemiz gereken unsurlar bir tanesi sessizlik ,ışık ve ortam durumu . Uyku getirmeyecek çok ses olmamamsı gerekiyor dikkat dağıtmaması için birde ışık durumu uyku getirmeyecek düzeyde olması gerekiyor.

@Gülşen Sezer -
2018-03-25 03:15:51

Ders çalışırken sürekli dikkatim dağılıyor, kendimi bir türlü derse veremiyorum, yazınızdakiları uygulayacağım teşekkür ederim

@Utku KARA -
2018-03-24 15:09:07

Ders çalışırken verimli bir şekilde çalışmak için ilk olarak çalışacağınız ortamın sessiz olması önemlidir. Ayrıca ders çalışmaya istekli olmanız gerekli yoksa ne yaparsanız yapın verim alamazsınız.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.