Depresyon – Depresyon Belirtileri

Depresyon, Depresyon Belirtileri Ve Psikoterapi

Depresyon Nedir?

Depresyon; insanlarda gerek aylarca gerek haftalarca süren, sürekli bir isteksizlik ve hayattan bıkmışlık hissiyatı, uyandırır. Bununla beraber de kişide özgüven eksikliğine ve umutsuz bir hayat anlayışının benimsenmesine, yol açar. Negatif düşüncelerin hâkim olduğu zihinler, depresyon gibi birçok psikolojik problemle karşı karşıya gelip, sürekli bir şeylerden şikâyetçi olmaları doğaldır.

Çünkü biz insanların vücudu, buna programlanmıştır. Bu programa uyulmadığı takdirde, depresyon gibi çeşitli ruhsal sorunlarla, anlamsız yere mücadele veririz ve devamlı bir çember gibi bulunduğumuz yere gelir, durumu daha da vahim hala getirebiliriz.

Depresyon çeşitleri?

Günümüzde uzmanlar tarafından, depresyonun keşfedilmiş birçok çeşidi de bulunmaktadır. Ben şimdi siz okuyucularımız için hazırladığım “Depresyon, depresyon belirtileri ve psikoterapi” adlı başlığı altında, bu çeşitlerin en çok rastlanan 2-3 tanesinden söz edeceğim.

Klinik Depresyon (Majör depresif bozukluluk)

Depresyon çeşitleri arasında en şiddetli olanlardan biriside majör depresif bozukluluğudur. Depresyonun bu çeşiti oldukca inatcı bir hastalıktır ve kişinin tek başina çözebileceği kadar da kolay bir aşama, değildir. Dolayısı ile tedavisinde bir uzman görüşüne, muhakkak ihtiyaç vardır. Peki, bu inatcı deprasyon ceşidinin, belirtileri nelerdir?

 • Günün çoğu vaktinde depresif bir ruh hali içersinde olma,
 • Yorgun ve ağır bir şekilde halsiz hissetmek,
 • Odaklanmakta güçlük çekme vb. atipik özellikli majör depresif bozukluğunun, belirtilerindendir.

Bu depresyon içerisinde olan kişilerin duygularında şiddetli değişimler, gerçkleşebilir.
Bu depresyonun bazı belirtileri ise sırasıyla şunlardır;

 • Sizi sürekli yemek yemeye teşvik ederek, aşırı kilo almanıza neden olur,
 • Üzüntünüzü unutmak için sürekli uyumaya teşvik eder .


Melankolik Özellikli Majör Depresyon

Melankolik özellikli majör depresyonda, hasta önceden keyif aldığı iş ve aktivitelere karşı, artık ilgisiz kalmaya başlar. Peki, bu depresyonun belirtileri nelerdir?
Melankolik özelliği majör depresyon belirtileri;

 • Artık çoğu durumdan keyif alamama durumu yaşaması,
 • Uykusuzluk hali bulunduğundan, uyku ihtiyacı artar ve ruh hali nedeniyle uyuyamaması,
 • Karşılaştığı herhangi bir olaya tepkisiz kalması,
 • Aşırı derece suçluluk duygusu yaşaması,
 • Davranışlarında ani değişimler yapması gibi belirtilerdir.

Buraya kadar iki çeşit depresyonun, belirtilerini maddeler halinde açıkladım. Şimdi gelin, “Genel bir depresyon belirtileri nelerdir?” birazda onu inceleyelim.

Depresyon Belirtileri

Genel depresyon belirtileri;

 

 • Umutsuzluk ve kendini değersiz hissettirme,
 • Duygularını kontrol edememe,
 • Kendini güçsüz ve çaresiz hissetme,
 • Kalabalık ortamlardan uzaklaşma arzusu,
 • Kendini bir işe veremeyip, dikkatsizleşmek yani odak noktayı sıklıkla kaçırmak,
 • İştah sorunu yaşayarak, kiloda artma veya azalma durumu yaşaması,
 • Uyku düzeninde yaşanan sorunlar ve bu yüzden kaynaklanan hırçınlık,
 • Asosyallik,
 • Yapmaktan keyif aldığı her olgudan eskisi gibi haz duymamak,
 • Kendi üstünde kendi hükmünü kaybederek, davranışları kontrol edeme durumu,
 • Sürekli aşırı öfke ve stres halinde olmak,
 • Halsizlik ve yorgunluğu, haddinden fazla yaşamak, (psikolojik yorgunluk)
 • Çeşitli fiziksel değişimler yaşamak, kıl ve sivilce çıkması gibi fiziksel bozukluklarda psikologlar tarafından depresyon belirtileri, diye kabul görülmektedir


Depresyon Tedavisi

Son dönemlerde sıklıkla karşılaştığımız, ruhsal hastalıklardan biri olan depresyon, tedavi edilebilir mi? Günümüzde depresyonun tedavi edilme oranı, ortalamalara göre oldukça yüksek. Geçmişte ciddi depresyonlar yaşayıp, tedaviden sonra gayet pozitif bir hayat yaşayanlarımızın, sayısı oldukça fazla ve bu sayı gün geçtikçe de artış göstermektedir.

Orta derece ve yüksek dereceli olan depresyon türlerinin tedavisinde en çok tercih edilen yöntem, antidepresan türü ilaçlar ve psikiyatri, desteğidir. Birçok araştırmacı, bu iki tedavi çeşidinin bir arada kullanılmasının daha iyi sonuç verdiğini, dile getirilmektedir. Yalnız psikiyatrinse danışmak çok önemli. Hastanın uzman kontrolünden geçmeden, kendi verdiği kararla antidepresan kullanması, sağlığını riske atar.

Psikoterapi

Psikoterapide asıl amaç insanları keyiflendirmek, rahatlatmak veya kişiye haklı olduğunu söylemek değil, kişinin kendini tanıyabilmesine yardımcı olmak ve sorunlar için çözüm yolları, bulmak ve onun hayata daha pozitif bakmasını, sağlamaktır.

 

 

Önerilen Paylaşım 1:Eşim Beni Aldatıyor mu Acaba ?

Önerilen Paylaşım 2:Evlilikte Yalan Söyleme Hastalığı - Mitomani

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

6 Yorum(lar)

 1. Günde sadece 3-4 saat uyuyabiliyorum ama bu çalışmalarımdan dolayı diye düşünüyordum, depresyon belirtisi olacağı aklımdan bile geçmezdi. Yarın en iyisi bir psikiyatriye gitmeliyim.

 2. Sürekli hayattan bezmişlik hali ve hiç bir şey yapmak istememe durumları varsa depresyonda olabilirsiniz. Bir psikologa gidip tedaviyle sorunu aşabilirsiniz.

 3. Ruh sağlığına ne kadar dikkat edersek bu soruna daha az denk gelebiliriz. Nasıl önüne geçebiliriz derseniz bu şartlar zor olur ama insanın sosyal hayatı nasıl ise etkilenme oranı değişim gösteriyor .Stresden uzak durmak gerekli her ne kadar uzak durmak zor olsada bayanlar için daha önemlidir.

 4. Son zamanlarda işlerim hiç de iyi gitmiyor. Ne yapacağım konusunda bir fikrim olmaması bende gelecek kaygısı oluşturmuş durumda. Depresyon tedavisi konusunda dile getirdiklerinizi uygulamaya çalışacağım

 5. Türkiye gibi bir ülkede yaşanıyor ise bir çok insanda görünlen sağlık sorunu malesef. Ağır şartlarda, uzun çalışma süresi , ev ile iş arasında mesafe ,kalabalık ve kazanılan paranın ihtayaçları karşılayamaması. Büyük şehirlerde sorunlar daha fazla olduğu içinde çok fazla insan bu sorunu yaşmaktadır. Öncelikle ben bile aralıklarla girip çıktığım zamanlarda oluyor .Büyük sehirler haricinde diğer sehirlerde oranlar düşüyor.

 6. Uzun süredir hayattan bıkmışlık hali var üzerimde. Ayrıca bir süredir çevrenden uzaklaşıyorum, insan görmek istemiyorum. Asosyalleşmeye başladım. Depresyon belirtilerinin bir çoğu var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günde sadece 3-4 saat uyuyabiliyorum ama bu çalışmalarımdan dolayı diye düşünüyordum, depresyon belirtisi olacağı aklımdan bile geçmezdi. Yarın en iyisi bir psikiyatriye gitmeliyim.

Sürekli hayattan bezmişlik hali ve hiç bir şey yapmak istememe durumları varsa depresyonda olabilirsiniz. Bir psikologa gidip tedaviyle sorunu aşabilirsiniz.

Ruh sağlığına ne kadar dikkat edersek bu soruna daha az denk gelebiliriz. Nasıl önüne geçebiliriz derseniz bu şartlar zor olur ama insanın sosyal hayatı nasıl ise etkilenme oranı değişim gösteriyor .Stresden uzak durmak gerekli her ne kadar uzak durmak zor olsada bayanlar için daha önemlidir.

Son zamanlarda işlerim hiç de iyi gitmiyor. Ne yapacağım konusunda bir fikrim olmaması bende gelecek kaygısı oluşturmuş durumda. Depresyon tedavisi konusunda dile getirdiklerinizi uygulamaya çalışacağım

Türkiye gibi bir ülkede yaşanıyor ise bir çok insanda görünlen sağlık sorunu malesef. Ağır şartlarda, uzun çalışma süresi , ev ile iş arasında mesafe ,kalabalık ve kazanılan paranın ihtayaçları karşılayamaması. Büyük şehirlerde sorunlar daha fazla olduğu içinde çok fazla insan bu sorunu yaşmaktadır. Öncelikle ben bile aralıklarla girip çıktığım zamanlarda oluyor .Büyük sehirler haricinde diğer sehirlerde oranlar düşüyor.

Uzun süredir hayattan bıkmışlık hali var üzerimde. Ayrıca bir süredir çevrenden uzaklaşıyorum, insan görmek istemiyorum. Asosyalleşmeye başladım. Depresyon belirtilerinin bir çoğu var.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer