Dental Hijyenist Nedir, Dental Hijyenist Ne İş Yapar ?

Meslekler kategorisine 27 Ağustos, 2016 tarihinde eklendi, 4 defa okundu

Dental Hijyenist Nedir ? Dental Hijyenist Ne İş Yapar ?

Dental ve hijyenist kavramı, burada iki ayrı olgu olarak düşünülebilir. Diş tedavilerini gerçekleştiren kişiler için kullanılan dent kelimesi ve sağlık uzmanı kişiler için kullanılan hijyenist kelimesinin birleşiminden oluşan dental hijyenistlik kelime manalarından da anlaşılacağı üzere diş etleri üzerinde sağlıklı ve temiz bir şekilde çalışabilen diş doktorlarına verilen isimdir.

dental hijyenist

Bu tür doktorlar daha temiz çalıştıkları için doğal olarak diğer diş doktorlarından daha çok tercih edilirler.

Genellikle diş eti hassasiyetinden dolayı soğuk içecek içemeyen kişiler tarafından son zamanlarda sıklıkla ziyaret edilen diş laboratuarlarında en çok dikkat eden ve hastalar tarafından en çok yakınılan konulardan birisi diş doktorlarının yeterince temiz bir şekilde çalışmaması oluyor.

İşte bu yüzden Sağlık Bakanlığının geliştirdiği bir sistem ile birlikte bu konuda hijyenik çalışan diş doktorları, Sağlık Bakanlığı tarafından “Dental Hijyenist” ünvanını alıyor.

Dolayısıyla gideceğiniz diş doktorunda bu unvan varsa diğer diş doktorlarına göre daha sağlıklı ve daha başarılı bir çalışma ortaya çıkacağından kesinlikle şüpheniz olmasın.

Özel sektörde çalışan dental hijyenistler, normal diş doktorlarına göre daha fazla ücret almaktadır.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz

7 Yorum

 • oktayCevapla

  Çok yanıltıcı bir yazı

  Tem 04, 2018 15:29
 • ÇİLERCevapla

  Dental Hijyenist nedir yasemin neden cevap vermiyorsun

  Haz 07, 2017 00:56
 • RamazanCevapla

  Dental Hijyenist nedir yasoooooo özlendin

  May 20, 2017 03:13
 • RAHŞANCevapla

  Dental Hijyenist biz adanalılar olarak teşekkür ediyoruz

  May 19, 2017 22:12
 • ZiyaretçiCevapla

  Güzel paylaşım 🙂

  May 11, 2017 15:41
 • ZehraCevapla

  Dental hijyenist ayrı bir meslek değil midir? Yani diş hijyenist i. Ağız ve diş bakımında diş eti iltihapları , Diş tartari temizleme, beyazlatma gibi tedavi, bilgilendirme vesayire görevi degilmidir?

  Kas 26, 2016 19:33
  • Dinle Anlatıyorum !Cevapla

   Hayır Zehra ayrı bir meslek değil.Çalışmalarında hijyenik ve temizlik üzerine gereken koşulları yerine getiren ve olması gereken şartlara sahip diş doktorlarına verilen ünvanlardan birisidir. Bunu almadaki asıl koşul; temizliğin ve hijyenin optimum seviyede sağlanması, ve böylece hastaların seçimlerinde etkili olması . Dikkatli okursaniz yukarıda tamda sorduğunuz sorunun cevabı bulunuyor.

   Kas 26, 2016 19:48