Çocukluk çağında obezite.

Çocukluk Çağında Obezite

Obezite, vücutta depolanmış olan yağ miktarının artış göstererek fazlalaşmış biçimi olarak tanımlanabilir. Bu durum özellikle çocukluk çağında artış göstermektedir. Son yıllarda obezitenin artış gösterdiği oranlara bakılırsa verilere göre en fazla çocukluk dönemlerinde artış gözlemlenmektedir.cocukluk-caginda-obezite

Çocukluk çağındaki kişilerin obeziteye kapılmasının nedenleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak kültürel, çevresel ve davranışsal bozukluklar, enerji harcaması arasında ki denge, genetik eğilim, aile içinde obez bir bireyin yer alması, fast- food, şekerli içecekler, hareketsiz yaşam, enerji içeceğinin yüksek olduğu besinler vb. durumlar obezitenin oluşumunda ve artış göstermesinde etkin rol oynamaktadır.

Çocukların evde televizyon başında 2-3 saat veya daha fazla süre hareketsiz kalmaları bu durumu tetiklemekte ve çocukların besin alımını artırmaktadır.

Fiziksel Aktiviteler

Çocuklar fiziksel aktiviteye yönelemedikleri için hareket edemeyerek obeziteye daha eğilimlidirler. Bu durumun önüne geçmek için tedbiri bebeklik döneminde almak gereklidir. Çocuklarınızı biberon ile fazla yakın tutmamalı, 6.aydan sonra ek gıdalarda şekerli, karbonhidratlı, tatlıiçeceklerden olabildiğince uzak tutulmaya çalışılmalıdır. Gün içerisinde en az 1 saat boyunca fiziksel aktivite yapmasına izin verilmelidir.

Önerilen Paylaşım 1:Hamilelik belirtileri nelerdir?

Önerilen Paylaşım 2:Çocukların Hayata Bakış Açısı Kimlerden Geçer?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Obezite şu an büyük bir sorun olmuş durumda sağlıksız beslenmeden dolayı bir çoğumuz bu tehtid altındayız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Obezite şu an büyük bir sorun olmuş durumda sağlıksız beslenmeden dolayı bir çoğumuz bu tehtid altındayız


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer