Çocuklarda yaş grubuna göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklar için oyuncak seçimi. Oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?cocuk-oyuncak

Yeni doğan bebekler, bedenlerini bir oyuncak gibi kullanırlar. İlk zamanlarında, ses ve ışığa karşı duyarlıdırlar ve ani tepki verirler. Bebeklik döneminde, beşiklere asılacak, yanlarında duracak, hareketli, sesli ya da renkli oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebekler için üretilen oyuncaklar satın alınmalıdır. Bu yaşlarda meraklı oldukları için, sürekli olarak nesneleri ağızlarına götürme eğilimindedirler. Daha çok, yumuşak ve sağlıklı malzemelerden üretilen oyuncaklar tercih edilmelidir.

6-7 aylık çocuk grupları, artık oturabilmektedir. Oyun alanları, önceki duruma göre daha da genişler. Bu dönemlerde avuç içine sığabilen, plastik türevi oyuncaklar alınmalıdır. Piyasada satılan ve çocuklara zararı olmayan, özel bir plastik malzemeden üretilen oyuncak seçimi, daha sağlıklı olacaktır. bu dönemde dişler gelişim aşamasında olduğu için hijyenik plastik dişlik ürünleri tercih edilmelidir.

6-12 aylık çocuk grupları ise artık yürümeye ve emeklemeye başlar. Kemik gelişimleri öncekine göre daha da güçlenmiştir. Daha fazla alana ihtiyaç duydukları için, ailelerin daha dikkatli olması gerekir. Bu yaşlarda, dökmekten ve doldurmaktan hoşlanırlar. Ses çıkaran ve zıplayan oyuncaklar, daha çok ilgisini çeker. Ayrıca; bebekler, arabalar ve hayvanlar bu yaştaki çocukların ilgisini çeker. Bu yaşlarda ailelerin, resimli hikâye kitaplarını çocuklarına okuması gerekir.

12-18 aylık olduklarında ise, yürümek ve koşmak artık normal hale gelmiştir. Hareket eden, itilen ve çekilen oyuncak grupları, bu yaşlarda alınabilir.2 yorum
@gencturkhaber.com - 2018-05-03 22:58:04

Bebeğim için oyuncak almak istiyorum ilk oyuncağı olacak. :)


@İzgi - 2017-06-13 16:38:36

Bebekler için oyuncak seçimi için yaşlarına göre sınıflandırma yapılıyor. En doğrusu da bu zaten bazı babaların kafasına göre oyuncak alması pek doğru değil.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Bebeğim için oyuncak almak istiyorum ilk oyuncağı olacak. :)

Bebekler için oyuncak seçimi için yaşlarına göre sınıflandırma yapılıyor. En doğrusu da bu zaten bazı babaların kafasına göre oyuncak alması pek doğru değil.