Çocuk inek sütü ile nasıl beslenir?

Çocuk İnek Sütü ile Nasıl Beslenir ?inek-sutu

Her ineğin sütü çocuğa yaramaz, inek verem olmamalı, memeleri hasta olmamalı, inek yavrulamak üzere yahut yeni yavrulamış olmamalıdır. Yavruladıktan on beş gün öncesi ve yavruladıktan bir hafta sonrasında inek sütü çocuğa zarar verir. Saman, kepek, arpa, yulaf, kuru otla beslenen ineklerin sütü çocuklara en iyi yarayan süttür.

İnek sütü verileceği zaman çocuğun midesini bozmasın diye sütün sulandırılması gerekmektedir. Çocuk altı aya bastıktan sonra artık sulandırılması gerekmez.

Çocuğa hiç bir zaman çiğ süt verilmez. İnek sütü ile beslenen çocuklara günde 3-4 çay kaşığı taze meyve suyu verilmelidir(limon, portakal yada elma suyu). 24 saatte verilecek biberon sayısı ilk günden itibaren meme ile beslenen çocuklara verilen memenin sayısı kadardır.

Sütü sulandırdıktan sonra 5 dakika kaynatmalı, bu arada kaynayıp taşmasın diye ara sıra kaymağı parçalanmalıdır. Hangi kapta kaynatılmış ise o kabın üzeri örtülmeli, süt kullanılıp bitinceye kadar o kapta kalmalıdır. Vakit geldiği zaman çocuğa verilecek kadar süt temiz bir kaşıkla temiz bir biberona aktarılmalı ve çocuğa içirilmelidir. Süt hafifçe ısıtılmalıdır.

Biberon çocuğun ağzına verilince çocuk otomatik olarak biberondan süt emmeye başlar. Biberon verilirken arka tarafı biraz yukarı kaldırılmalıdır. Eğer böyle yapılmazsa çocuk süt yerine hava yutar ve sütü bitirdikten sonra kusar.

Biberon boşalır boşalmaz hemen içerisine su doldurulmalı biberon içerisinde sütün kurumasına engel olunmalıdır. İçinde süt kurursa temizlenmesi zorlaşır ve hastalık mikrop üremesi meydana gelir. Çocuk sütü içer içmez biberonun üst kısmındaki plastik emzik olan kısım hemen sıcak su ile yıkanmalıdır.

Çocuk üç haftayı bitirinceye kadar kendisine yarı yarıya sulandırılmış süt verilir. Üçüncü haftanın sonundan birinci ayın başına kadar su yavaş yavaş azaltılır, eksilen su yerine süt ilave edilir. Bu suretle birinci ayın başından itibaren bir kısım su iki kısım süt verilmeye başlanır, yani üçte ikisi süt olacak şekilde.

Beşinci ayın başına kadar böyle devam edilir. Beşinci ayın başından itibaren su yavaş yavaş azaltılmaya ve aynı ölçüde süt arttırılmaya başlanır. Çocuğa verilen besin miktarı değişmez sadece içerisindeki su ve süt oranları değişir. Altıncı ayın başından itibaren çocuğa sulandırılmamış süt verilmelidir.

Sütü bilinen su yerine pirinç suyu ile sulandırmak daha iyidir. Her yedi çorba kaşığı süte bir büyük kahve kaşığı toz şeker eklenmelidir. Süt kaynatıldıktan sonra kaymağı alınmalıdır. Beşinci altıncı aya doğru yavaş yavaş kaymak bırakılmaya başlanır.

Karışık besleme: Annenin sütü çocuğu beslemeye kafi gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda anne günde kaç öğün meme verebiliyorsa verir, ondan sonraki öğünlerin yerine biberonla besin verebilir.

Önerilen Paylaşım 1:Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alımı Ve Dengeli Kilo Alımının Sağlanması

Önerilen Paylaşım 2:Gebelikte cinsel ilişki güvenli midir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer