Çocuğuma Nasıl Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırırım ?

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazanmak

Ebeveynlerin gündemdeki sorularından birisi de “ çocuğuma nasıl ders çalışma alışkanlığı kazandırırım? ” oluyor. Bu sorunun cevabını istiyorsanız eğer, önce sorunun kaynağını bulmanız gerekiyor. Daha sonra ise bu kaynağı ortadan kaldırmak için ailece şu sorunu ciddiye almalısınız. Çünkü bildiğimiz üzere ciddiye alınan her soru mutlaka çözüme ulaşır. Ebeveynlerin uygulaması gereken adımlar sırasıyla şunlardır;

1’inci adım: Çocuğum neden ders çalışmıyor? ( Bu sorunun cevabını çocuğunuzda aramanız gerekiyor. Bu arayışı ise ona hissettirmeden sağlıklı davranışlar sergileyerek yapabilirsiniz. Konuşarak ve sevdiği tutkularını yaparak onun düşüncelerini öğrenebilirsiniz.)

2’nci adım: Çocuğuma nasıl ders çalışmayı sevdirebilirim? ( Sevmek önemli, çünkü biz insanların tabı yatında var bu sevdiği her şeye tutkuyla bağlanmak, o yüzden de çocuğunuza nasıl ders çalışmayı sevdirmenin yollarını bulun. Tabi bunu yine çocuğunuzun sevdiği tenkitlerle uygulayın.)

3’üncü adım: Çocuğumun ilgi alanı neler? ( Bu sorunun cevabını bulmak için çocuğunuzu gözlemleyin ve onu alaya alır gibi değil, büyük bir ciddiyetle dinleyin onu ciddiye aldığınızı hissettirin yoksa ipin ucunu tamamen kaçırırsınız.)

çocuk ders çalışması

4’üncü adım: Çocuğumun hedefi ne? ( İnanın baştaki üç adımdan sonraki en önemli uygulama budur. Çünkü hedef belirlemek çocukları olgunlaştırır ve ders çalışmaya teşvik eder. Artık bu adıma kadar gelen ebeveynlere şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki çocuğunuz artık konuyu ciddiye alıyor. Çocuğunuzun hedefini öğrenin ve ona o hedefi sevdirecek oyun, film ve kitap gibi ilgisini çekecek şekilde çocuğunuzu hedefine aşina edip ve daha çok sevdirmelisiniz.)

5’inci adım: Çocuğumun hedefine ulaşabilmesi için nasıl bir yol izlemeliyiz? ( Çocuğunuza hedefini sevdirdikten sonra yapmanız gereken şey, sevdiği için mücadele etmesini öğretmenizdir. Daha sonra hedefine ulaşabilmesi için ders çalışmasının gerektiğin anlatmalısınız. Bu anlatımdan sonra çocuğunuzun beynine hükmedecek ifade şudur; “ Ne kadar ekmek, o kadar köfte” işte bu ifadeyi öğrendikten sonra işiniz daha da kolaylaşacaktır. )

6’ncı adım: Çocuğumun tembelcikten kurtulması için ne yapmalıyım? ( Şunu asla unutmayın tembellik soyuttur ama çok tehlikeli bir kötü arkadaştır. Çocuğunuzu tüm isteklerinden alı koyacaktır. Bunu engelleyecek kişilerse yine ailedir. Eğer çalışmayı çocuğunuza, zevkli kılarsanız bu sorundan kurtulmanız zor olmayacaktır. )

7’nci adım. Çocuğum artık ders çalışıyor ama başarısız oluyor neden? ( Çocuğunuzun başarılı olabilmesi için, öz güvenli olması gerekir. Çocuğunuza öz güven kazandırın ve onu dinleyin, övün, çocuğunuza başaracağını inandırın ve en önemlisi onu stresle değil, öz güvenle besleyin.)

Bu adımları ebeveynler uyguladıklarında da görecekler ki çocuklar hedeflerini bilmeleri için, ciddiye almalılar ve ciddiye alabilmeleri için de sevmelilerdir.

Bu paylaşım bir takipçimiz tarafından bizlere gönderilmiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Önerilen Paylaşım 1:Matematik Sorularını Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Önerilen Paylaşım 2:Kadın Ve Erkekteki Görüş Farkı Nedir ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Tabletler çıktığı günden beri benim oğlana ne yaptı isem ders çalıştıramıyorum. Tableti elinden alsak bu sefer daha da soğuyor. Yöntemlerinizi denemeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tabletler çıktığı günden beri benim oğlana ne yaptı isem ders çalıştıramıyorum. Tableti elinden alsak bu sefer daha da soğuyor. Yöntemlerinizi denemeye çalışacağım.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer