Ciltte Beyaz Lekeler

Ciltte beyaz lekeler neden olur ? Ciltte beyaz lekeler nasıl geçer ? Vitiligo Hastalığı.

Ciltteki beyaz lekeler yaşam kalitenizi ve kendinize güveninizi etkileyebilecek son derece rahatsız edici bir duruma neden olabilir. Bunlara tipik olarak bir cilt pigmentasyonu veya cilt rengi bozukluğu neden olur. Melanin üreten cilt hücreleri, özel pigmentasyonunuzu oluşturur. Hücreleriniz hasarlandığında, normal melanin üretimi kesilir. Bu, beyaz lekeler şeklinde olabilen ve vücudunuzu tamamen etkileyebilen düzensiz cilt pigmentasyonuna neden olabilir. Bu cilt pigmentasyon sorunlarına neden olabilecek birkaç durum vardır. İlişkili semptomları ve tedavi seçeneklerini tartışarak bunları keşfedeceğiz.ciltte-beyaz-lekeler-vitiligo

Cilt üzerinde beyaz noktalar neden olur

 

Vitiligo

Vitiligo, vücudunuzda beyaz lekelerin oluşmasına neden olan kahverengi cilt pigmentasyonunda azalma ile karakterizedir. Bu durum, hücreler melanositlerinin  kahverengi pigment üreten hücreleri yok edince oluşur. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki her 100 kişiden 1’inin vitiligo hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir.

Bu cilt bozukluğunun tek belirtisi, vücudun her yerinde beyaz lekelerin ortaya çıkmasıdır. Bu lekeler boyut ve şekil açısından düzensiz olur ve normal bir cilt gibi hissettirebilirler. Bu beyaz lekeler en çok yüz, dirsek, diz, el, ayaklar ve genital bölge bölgesini etkiler.

Cildinizde beyaz, düzensiz lekeler varsa, vitiligo hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Teşhis ve tedavi için derhal tıbbi yardım almanız önerilir. Doktor cilt muayenesini yaptıktan sonra vitiligo ile teşhis koyabilecektir.

Vitiligo tedavisi oldukça zor olabilir, bu nedenle belirtiler yüzeye çıktığında tedaviye başlamak önemlidir. Fototerapi, profesyonel bir dermatolog tarafından cilde ultraviyole ışık uygulanmasını içeren bir tedavi seçeneğidir. Bu tedavi normalde corticosteroid kremler, bağışıklık bastırıcı kremler ve diğer topikal ilaçlar gibi deriye uygulanan ilaçlarla çakışmaktadır.

Vitiligo göz ardı edilir ve dikkate alınmazsa, oldukça şiddetli hale gelir ve farklı tedavi yöntemleri gerekebilir.

Nevus depigmentosus

Bu, melanosit hücrelerindeki anormallikler yüzünden ciltte beyaz lekelere neden olan başka bir durumdur. Vitiligonun aksine, bu durum ciltte statik ve progresif olmayan beyaz lekelere neden olur. Bu cilt bozukluğunun başlıca semptomu vücudunuzun belli bir bölgesinde beyaz lekelerin görülmesidir. Yetişkinlerin % 19’unda bu beyaz lekeler doğumda belirgindir, ancak bir kişinin yaşamı boyunca sonradan herhangi bir aşamada da ortaya çıkabilir. Bazıları bu beyaz lekelerin görünümünü ‘boya sıçraması’ olarak tanımlıyor. Dahası, bu alanlardaki saç büyümesi renksiz veya beyaz olacaktır.

Şu anda nevus depigmentosus için bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. İnsanlar, makyajla bunları saklayabilirler.

İdiopatik guttat hipomelanoz

Bu, bir kişinin parmak uçlarında ve önkollarında beyaz lekelerin oluşmasına neden olan bir pigmentasyon bozukluğudur. Bu beyaz lekeler pigmentasyona sahip değildir ve melanositlerde belirgin bir azalmaya sahiptir. Genetik, bu bozuklukta muhtemelen rol oynar; çünkü bir kişide bulunursa aynı zamanda bir aile üyesinde de olabilir, İdiopatik guttat hipomelazisi geliştirir.

Cildi adaleli bir kişi, İdiopatik guttat hipomelanoz gelişme riski taşır; ancak koyu tenli bireyler de bunu geliştirebilir. Bu bozukluğun semptomları beyaz lekelerdir ve en sık parlaklık ve önkol derisini enfekte eder, ancak yüz, boyun ve omuzları da enfekte ettiği gözlenmiştir. Genellikle 2 ila 5 mm çapında, yükseltilmemiş ve pürüzsüz veya pullu bir dokuya sahiptir (kişiye bağlı olarak).

Oluşan lekelerin küçüklüğünden ötürü bu cilt bozukluğu tedavisi normalde aranmaz. Bununla birlikte, kozmetik kaygılar varsa, cildinizin görünümünü iyileştirmek için çeşitli seçenekler vardır. En yaygın yöntem beyaz lekeleri kaplamak için makyaj uygulamaktır. Ek seçenekler arasında ışık kriyoterapisi, topikal steroidler, tutam greftler ve lokalize yüzeysel dermabrazyon bulunmaktadır.

Deri Üzerindeki Beyaz Noktaların Diğer Nedenleri

Bir halo mol – Bu, çukurumsu beyaz bir leke veya ‘halo’ ile çevrilidir. Bu durum, vücudun belirli bir çukurumsu lekeleri yok etmeye karar vermiş olduğu bir otoimmün yanıt olarak karakterizedir. Aynı zamanda cilt hasarından da kaynaklanabilir. Bu bozukluk için hiçbir tedavi uygulanmaz, ancak genellikle kendiliğinden düzelecektir. Bununla birlikte, kişinin güneşe çıkmadan önce bölgeye güneş kremi uygulaması gerekecektir, çünkü halo çöküntüsü, çukurumsu lekeler güneş etkilrine çok duyarlıdır.

Pityriasis alba – Bu cilt rahatsızlığı genellikle çocukları ve gençleri sık sık etkiler. Cilt rahatsızlığının başlangıcında çocuğa veya gencin üzerinde kırmızı-pembemsi lekeler görülecektir. Bu renk sonunda dağılır ve beyaz lekelere dönüşür. Bu beyaz lekeler doku içinde kuru ve pul pul olacaktır ve ayrıca kaşıntılı olabilir.

Umarım bu makale cildinizdeki beyaz lekelerin nedenini çözmenize yardımcı olmuştur. Hâlâ emin değilseniz, profesyonel bir teşhis için bir doktora danışın.

Önerilen Paylaşım 1:MS Hastalığı

Önerilen Paylaşım 2:Tinea Versicolor

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer