Çalışan anneler nelere dikkat etmelidir?

Sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi hem çocuğun hem de annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Günümüz şartlarında çalışan anneler çoğunlukta olduğu için bu ilişki dengesini kurmak eskisinden daha farklı adımları izlemekle mümkün olabilmektedir. Çalışan anneler nelere dikkat etmelidir ?calan-anne

Çocuk Bakıcısı Seçimi

İş hayatını sürdürmek zorunda olan annelerin henüz kreş çağına gelmemiş çocuklarını emanet etmek için başvurduğu ilk yöntem çocuk bakıcısıdır.

İlk olarak çocuk bakıcısı seçimi yapılırken şu nokta unutulmamalıdır: Çalışan anne evine yalnızca çocuğuna bakması için bir görevliden yardım alıyor, ev temizliği yemek yapımı gibi konularda değil.

Eğer bu gibi konularda da yardım istiyorsa annenin mutlaka önceden bakım uzmanı ile görüşmesi gerekiyor.

Güvenilir bir çocuk bakıcısı bulunduktan sonra mutlaka çocuğun uyku, oyun ve yemek düzeni ile alakalı bilgiler bakıcıya verilmeli, hatta gerekiyorsa bir hafta kadar çocuk hem anne hem bakıcıyla beraber kalarak bakıcıya alışmalı.

Çalışan Annenin Eşi İle Olan İlişkisi

Uzun bir hamilelik sürecinden sonra, doğum ve lohusalık süreçlerini de atlatan yeni anneler için özellikle iş hayatına da geri döndükten sonra mutlaka eşlerinin destek olması gerekiyor. Hem ev işlerinde hem de ev dışı işlerde iş bölümü yapılmasının daha önemli hale geldiği bu süreçte çalışan annenin eşi ile olan ilişkisi çok önemli.

Bu iş bölümü hem annenin yükünü alıyor, hem de eşler arasındaki iletişim ve duygusal bağı güçlendiriyor. Psikolojik araştırmalarla kanıtlanmış bu durum bebeğin mutluluğu açısından da önem arz ediyor.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir