menü resmi

Boyun Yanması

Ense Kökü Yanması, Boyun Yanması ve Sebepleri

Boyun yanması bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Ensede yanma ve ağrı oluşması, akıllara ilk gelen yüksek tansiyonu da işaret ediyor olabilir. Bu durum halk arasında pek bilinmez ancak doktorların ense kökünde ağrı ve yanma için en sık koydukları tanı yüksek tansiyondur. Herkesin bilmediği bir şey daha var, dünya üzerinde yaşayan insanların ortalama %60’ı yüksek tansiyon hastasıdır.

boyun-yanmasi

Yüksek tansiyon, kronik bir rahatsızlıktır ve ömür boyu devam eder. Tek tedavi yöntemi ise kontrol altında tutabilmektir, bunun dışında modern tıp dünyasının yüksek tansiyon ile alakalı yapabileceği pek bir şey yok. Hemen kontrol altına alınmayan hipertansiyon ciddi rahatsızlıklara yol açacaktır. Kalp hastalıklarının ve ciddi damar hastalıklarının geneline sebep olan rahatsızlık hipertansiyondur.

Eğer hipertansiyon hastası olmadığınıza eminseniz ve ense kökünüzde ağrı ve yanma oluyorsa, buna sebep olabilecek başka rahatsızlıklardan diğerleri ise fıtık ve boyunda disk kayması olabilir. Fıtık hastalığını bilmeyeniniz yoktur, hemen hemen vücudumuzun her bölgesinde, özellikle sırt ve ense kökümüzde fıtık rahatsızlığına yakalanabiliriz.

Günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Eğer bilgisayar veya masa başında uzun süre oturuyorsanız, boyun fıtığına yakalanma riskiniz çok yüksektir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız hemen bir hekim ile görüşmelisiniz. Eğer doktorunuz uygun bulursa sizi hemen cerrahi müdahale için ameliyata alabilir. Müdahale gerekmiyor ise fizik tedavi ile kurtulabilirsiniz.

Ense Kökü Ağrısı

Ense kökü ağrısı genelde fıtık ile alakalı olabilir. Bu durum MR cihazında kolaylıkla görüneceği için tanı hemen konulabilir ve gerekli tedavi hemen yapılabilir. Uzun süren ense kökü ağrıları, ense kökünde bulunan tümör ile alakalı olabilir. Eğer çok fazla ağrıyorsa ve bazen saatlerce, günlerce geçmiyorsa yapmanız gereken tek şey hemen doktorunuz ile görüşmek olacaktır.

Bu gibi durumlarda erken teşhisin önemi oldukça fazladır.
ense kökü ağrıları bazen migren bazen ise yorgunluktan oluşuyor olabilir.

Örneğin benim gibi yazarlar, olması gerektiğinden fazla bilgisayar başında çalışırken boyun ağrısını çok çeker. Zaman zaman benimde ense ağrılarım olur ama sadece yorgun olduğum zamanlarda. Bu ayrımlara çok dikkat etmelisiniz, eğer yorgun değilseniz her ihtimalde hekim ile görüşmelisiniz.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • boyunda yanma batma
  • ön boyun ağrısı
  • boyun ağrısı nasıl geçer
  • sağ boyun damarında ağrı
  • boyun ve omuz ağrısı
  • boynun sağ tarafında ağrı
  • vücutta yanma hissi ve halsizlik
  • boyun yanması nasıl geçer
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Aslı -
2018-04-29 13:07:37

Uzun süredir hipertansiyon hastasıyım. Boynumda sürekli olarak yanma oluyordu. Doktoruma bunu söylediğimde tansiyonum yükseldiğinde bunun olabileceğini söyledi. Mutlaka doktorunuza söyleyin başka sebepleri de olabiliyormuş.

@Koray -
2018-04-28 08:41:22

Bende arada bu şekilde yanma sorunu oluyor tahmin etmemiştim tansiyondan kaynaklı olacağını en yakın zamanda doktora giderek kontrol ettireceğim .

@Arda -
2018-04-07 13:45:32

Tansiyon hastası olarak bu sorunu birebir yaşıyorum ve çok sıkıntılı bir süreç oluyor . Umarım kimse bu sorunu yaşamaz önemli değil dersiniz ama başladımı ağrıdan duramaz rahatsız olursunuz.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.