menü resmi

Boyun Çıtlatmak

Boyun Çıtlatmak yada Boyun Kütletmek

Boyun kütletmek severek yaptığımız bir harekettir. Belirli aralıklarla ben dahi yapıyorum bu hareketi. En çok merak edilenler arasında ise sırt kütletmenin zararlı olduğu yönündeki yanılgıdır. Sırt eklemleri esnemeye, kütlemeye çok müsaittir ve herhangi bir zararı yoktur. Fizik tedavi işlemlerinde dahi çeşitli çalışmalarda sırt eklemleri belirli derecede zorlanarak ses çıkartmaları sağlanıyor.

boyun-citlatma

Sırt eklemlerini kütletme esnasında, sırta ya da bele bir zararı olmadığı gibi benzer şekilde, reseptörlere uyarak yapılan kütletmeler rahatlık hissi verir ve mevcut spazm çözülmeleri için yapılabilir. Bu nedenle yapabiliyorsanız, bel çıtlatma/kütletmelerin herhangi bir zararı yoktur.

Boyun kütletmek nedir? Nelere Sebep Olur?

Boyun kütletmek/çıtlatmak, boyundaki kireçlenme sebebi ile çıkartılabilen seslerdir. Kireçlenmeye bağlı yapılan bu hareket artroz denilen boyun kireçlenmesinin bir nedenidir. Boyun tarafında yapılan bu hareket kasları gevşeteceği, spazmı çözeceği için hekimler tarafından çok sık tekrarlanmadığı sürece onaylanan bir davranıştır. Sürekli yapacağınız kütletme/çıtlatma hareketleri tam tersi reaksiyon verebilir.

Boyun kütletmenin/çıtlatmanın zararları nelerdir?

Eğer boynunuzda fıtık yoksa, boynunuzun hareketsiz kalmasındansa belirli aralıklarla hareket ettirmek daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle boyun kütletmenin herhangi bir zararı olmadığını tüm fizik tedavi uzmanları tekrarlamaktadır. Boyun sıkıntısı yaşayan insanların boyunlarını belirli aralıklarla hareket ettirerek kütletmeleri, boyun kaslarının kuvvetlenmesine ve etraftaki dokuların sağlamlaşmasına neden olacaktır. Boyun çıtlatmak sadece kişinin kendisi tarafından yapılması önerilir. Başkasının yapacağı hareketler sizi felç bırakabilir. Belinizin aksine boyunda bulunan yapılar çok sağlam değildir.

Kafamızın 7-8 kilo olduğunu düşünürsek, başkasının yapacağı hareketler çok zararlı olabilir. Ancak kişinin kendisi ya da fizik tedavi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Fizyoterapistler, boyun germe egzersizleri için sizlere yardımcı olabilir. Fakat unutmayın bunların birden değil, yavaş yavaş yapılması gerekmektedir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • boyun çıtlatmak nasıl bırakılır
  • boyun çıtlatma tedavisi
  • boyun çıtlatmanın faydaları
  • boyun çıtlatırken tutuldu
  • sürekli boyun çıtlatma isteği
  • boyun çıtlattıktan sonra ağrı
  • boyun kütletme nasıl bırakılır
  • boyun kütletme teknikleri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Tamer -
2018-04-29 13:06:04

Boyun çıtlatmak ya da boyun kütletmek oldukça zararlı bir davranıştır. Zamanda boyunda çeşitli hasarlara yol açabilir. Boyunu ani zorlamalar ilerde çeşitli sorunlara yol açabilir.

@Zafer -
2018-04-22 09:51:03

Resim harika gerçekten güleceğim yoktu sağlık açısında verilen bilgi için çok teşekkür ederim. Çok rahatlatıcı birşey fakat surekli yapmamak lazım oluyor ise bence bir doktora görünmek daha iyi :D

@Merve -
2018-04-08 15:19:51

Boyun çıtlatmak insanı rahatlatıyor gibi gözükse de aslında boyundaki kas ve eklemlere zarar verebilir. Bu yüzden boynunuzu çıtlatmamaya çalışın. Yapacağınız ani hareketler ciddi sorunlara sebep olabilir.

@Kazım -
2018-04-08 12:10:53

Boyun çıtlamayı severim birde benim boynumu çıtlamaları çok güzel oluyor. Kuaforde yapıyorlar ama dediğiniz gibi sürekli olması sıkıntı olabilir.

@Mahmut -
2018-04-07 13:47:37

Boyun kutletmeyi severim bel insanı boyna göre daha çok rahatladır. Yazıda dendiği gibi sürekli boynunuza kutleme yapmayın bir kaç kez bu sorunu yaşadım artık az ve öz yapıyorum.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.