menü resmi

Boyun Anatomisi

Boyun Anatomisi Nedir?

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alan ve bu aradaki bağlantıyı oluşturan vücut kısmıdır. Boyun anatomisinin bozukluğu, servikal disk hastalığına yol açar. Boyun bölgesinde beyinden tüm vücuda dağılan sinirler, kalpten beyine kan taşıyan damarlar vardır. Soluk borusu, yemek borusu buradan geçmektedir. Soluk borusunun önünde tiroid dokusu bulunmakta, bu boruyu dışarıdan fark edebilirsiniz eğer soluk borunuzun orta kısımlarına dokunursanız sert bir yapı gelecektir. Bunun adı Adem elması olarak bilinmektedir.

boyun-anatomisi
Boynun her tarafında güçlü kaslar vardır ve boyun ile ilgili bir çok girişimde belirleyici rolleri vardır. Çenemizin arka kısmında ise güçlü bir damar var atışını hissedebiliriz. Bu damar beyine yoğun bir şekilde kan taşımaktadır. Teknik olarak boyun bölgesine servikal omurga bölgesi denmektedir.

Bu bölge kafamızdan başlayarak, C1 ve C7 denilen 7 tane küçük omurlardan oluşuyor. Her bir omur arasına kıkırdak olarak da bilinebilen yastıkçılar vardır.

Boyun bölgesinde hangi hastalıklar olur?

Sağlıklı bir boyun her zaman dengeyi koruyan boyundur. Bu denge sizin tarafınızdan değil boyun omurgası tarafından korunmaktadır. Bu eğimin korunmaması demek rahatsız ve ağrılı bir boyuna sahipsiniz demektir. Koruma güdümlü bu omurga, eğer dejenerasyona girerse yani bozulursa boyun, omuz ve kollarda ağrı, uyuşma ve halsizliğe neden olacaktır.

Boyun bölgesinin en ünlü hastalıkları ise boyun tutulması, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, boyun eğriliği, boyun tümörleri, derin boyun enfeksiyonları, kısa boyun hastalığı, boyun kanal darlığı gibi hastalıklar boyun bölgemizin en ünlü hastalıklarındandır.

Boyun fıtığı nedir?

Boyun omurları arasında bulunan ve amortisör görevi gören diskler zamanla yıpranır. Bunun genel adı Boyun fıtığıdır.

Boyun tutulması nedir?

En sık sabahları karşılaştığımız, başımızı sağa ve sola çevirirken zorlanmamıza sebep olan rahatsızlıktır.

Boyun kireçlenmesi nedir?

Aslında genel tanımı, omurga eklemlerimizin yaşlanması, aşınması ve yıpranması sonucu oluşan doğal bir rahatsızlıktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • boyun anatomisi türkçe
  • boyun anatomisi pdf
  • boyun anatomisi ppt
  • boyun anatomisi resimli
  • baş boyun anatomisi ppt
  • baş boyun anatomisi atlası pdf
  • baş boyun anatomisi ders notları
  • netter baş boyun anatomisi pdf indir
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Hakan -
2018-04-29 13:09:00

Ofiste çalıştığım ve günün her saati bilgisayar ile uğraştığım için boynumda sürekli ağrı ve tutulma oluyordu. Doktorum boyun fıtığı olduğumu söyledi.

@Abdal -
2018-04-18 08:01:37

Sürekli pc başındayım boynum sürekli ağrıyor bu yazıda çok önemli bilgiler mevcut. Bundan sonra pc başında fazla kalmayacağım.

@Onurkaan -
2018-04-14 11:58:49

Boyun bölgesinde bir çok önemli sinirler geçmektedir. Sağlığına dikkat etmeliyiz sonrasında fiziksel olarak kotu sonuçlar ile karşılabilirsiniz.

@Birsen -
2018-04-07 13:43:58

Boyun sağlığı yazıda belirtildiği gibi çok önemli herhangi bir sorun yaşanarsanız hemen hekiminize başvurun en önemli bir yerdir. Genelde incilme oluyor fakat daha ağır durumlarda ağrılarda siddetli olmaktadır.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.