Böbreklerde Küçülme Meydana Gelmesi

Böbrek Küçülmesi Neden Olur?

Böbrek küçülmesi pek çok duruma bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Bu durum hem tek böbrekte, hem de iki böbrekte birden görülebilir. Aşağıdaki durumlara bağlı olarak bu tarz bir problemin ortaya çıktığını söylemek gerekir.

Böbrek Hastalıkları

Bazı böbrek hastalıkları böbreğin fonksiyonel doku anlamında hasar görmesine neden olur. Özellikle son aşamaya gelen hastalıklarda bu tarz durumların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Böbrek küçülmesine neden olan hastalıklar ise; alport hastalığı, nefropati, glomerulonefrit gibi ciddi hastalıklardır.

Alkol ve Tütün Ürünleri

Vücudun her bölgesinde olduğu gibi alkol ve tütün ürünleri böbreklere de etki eder. Özellikle uzun zamandan beri devam eden alışkanlıklar durumun görülmesini kaçınılmaz bir hale getirecektir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar bu tarz alışkanlıklardan kurtulmak doğru bir karardır.

Yüksek Tansiyon

Aynı zamanda kişilerde bulunan yüksek tansiyon, böbrek küçülmesi durumunun görülmesini biraz daha kolay bir hale getiriyor. Fazla kilodan sonra sıklıkla görülen bu durum, aynı zamanda diğer böbrek hastalıklarına da neden olur. Bu nedenle kişilerin kilosunu koruyarak uzun dönem için fazla kilo almaması önerilen şeyler arasındadır.

Ameliyatlar

Böbrek üstü bezi ameliyatları sonrasında, aniden bu tarz bir sorunla karşı karşıya kalınabilir. Genellikle vücudun gösterdiği bir tepki olarak ortaya çıkan bu durum, kişinin bir süre boyunca kontrol altında tutulmasını gerektirecektir.

Nasıl Anlaşılır?

Böbrek küçülmesi belirtileribazı önemli etkileri ortaya çıkarmaktadır. Özellikle aşağıdaki belirtilerden birçoğuna sahipseniz bu ihtimalin üzerinde durmanız gerekir.

 • Kansızlık
 • Yorgunluk
 • Ciltte kaşıntı ve ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ayaklarda şişme
 • Uykusuzluk halleri
 • Aşırı sinirlilik
 • Dikkat bozukluğu
 • İdrar yaparken ağrı, yanma ve sızı
 • Sık bir şekilde idrara çıkma isteği
 • İdrarda görünen kan

Tedavi Yöntemleri

Böbrek küçülmesi tedavisi için, kök hücre tedavisinin başlaması söz konusu olacaktır. Bu işlem hücrelerin yenilenmesi adına yapılan bir işlemdir. Tedavi süresince ilaçlardan ve cihazlardan yararlanılacaktır. Bu cihazların yardımıyla böbrek dokularına oksijenin verilmesi mümkün olur. Bu sayede böbrekte var olan küçülmenin de önüne geçilmiş olunur. Bu işlemlerin yanında doktorun önerdiklerini de harfiyen yerine getirmek şarttır. Özellikle hastalıkta gelişme kaydedilmesi için, ilaçların düzenli bir şekilde alınması gerekir.

Bunun yanında beslenme şekline de bu dönem boyunca dikkat etmek gerekir. Mümkün olduğu kadar protein miktarının azaltılması şarttır. Aynı zamanda Omega açısından zengin olan gıdalarla dolu olan bir beslenme programının yaratılması gerekir. Böbreklerde fonksiyonun azalmasından sonra bazı maddelere olan ihtiyaç büyür.

Tedavi süresince bunlarında hastaya sağlanması söz konusu olur. Hastaya ek olarak D vitamini, mineral, fosfor, kalsiyum gibi destekler verilir. Bunların sayesinde hastalıkta gelişme almak mümkün olurken, tedavi süresince ek yöntemlerle çekilen ağrılarında dindirilmesi sağlanacaktır. Tabi hastaları tedavi süresince çok zorlu ve disiplin gerektirecek bir dönemin beklediğini belirtmek gerekir.

Önerilen Paylaşım 1:Dilde Beyazlık Oluşması

Önerilen Paylaşım 2:Beyin Neden Küçülür

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: ASLI GÜNGÖR

Film meraklısı ve film tavsye etmeyi seven birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer