menü resmi

Bir yaşına kadar bebeğin bakımı, emzirilmesi.

Bebek Nasıl Emzirilir

Bebek nasıl emzirilir ? Her anne çocuğunu emzirmelidir, çocuk altı yedi aylık oluncaya kadar kendisi için en uygun ve faydalı gıda anne sütüdür. Herhangi bir nedenden dolayı annenin çocuğunu emzirmemesi sözkonusu ise, o zaman yabancı süt vermek gerekir, sütanne. Fakat bu tür bebekler tehlikeli yaşı geçirinceye kadar anne sütü ile beslenenlerden daha fazla sıkıntılara maruz kalırlar.

bebek-emzirme

Çocuk dünyaya geldikten sonra kendisine derhal meme vermek lazım değildir. Temizlenip uykuya yatırıldıktan bir kaç saat sonra uyanıp ağlamaya başlarsa meme verilir. Şayet ağlaması başka bir sebepten ise ve meme emmezse ısrar etmemeli beklenmelidir. 12 hatta 21 saat sonra emzirilmeye başlanır. İlk meme verildiği zaman çocuk yorulur, memeyi bırakır, çocuk yoruldu diyerek kısa bir süre sonra tekrar meme vermek doğru değildir. Dördüncü, beşinci güne kadar çocuk günde üç, dört yada beş defa meme emse yeter.

İlk üç yada beş gün zarfında memeden gelen süt değerli bir süttür. Bunun adına kolostrum denir. Yapısı asıl sütünkinden farklıdır. Hafif müshil gibi tesir ederek bebeğin bağırsaklarının temizlenmesine yardım eder. Asıl süt doğumun üçüncü gününden beşinci gününe kadar olan müddet zarfında akmaya başlar. Kolostrum çocuk için gereklidir, faydalıdır.bebeğin emzirilmesi

Bebeğin bakımı ve Emzirilmesi

Çocuğa emzirilmelidir. Çocuk ilk memeyi emdikten sonra kolostrum devresi bitip, asıl süt gelmeye başlayıncaya kadar aşağı yukarı her dört saatte bir olmak üzere günde dört beş defa meme verilmelidir. Gece saat onbirinden sabah saat beşine kadar hiçbirşey vermemek hem çocuk hemde anne için iyidir. Kolostrum bitip süt gelmeye başladıktan sonra aşağı yukarı üç saatte bir meme vermeye başlanır. 24 saatte 6 meme yeterlidir.

Bu üç saatlik zaman değişebilri tabiki. Bazen annenin sütü az olursa memenin daha sık verilmesi icab eder. O zaman 24 saatte 7 meme verilebilir. Fakat en az iki buçuk saatten sık vermek hiç bir zaman doğru değildir.

Bu yazılanlar vaktinde doğmuş çocuklar içindir. Çocuk erken doğmuş veya zayıf ise durum değişir. O zaman her çocuk için ayrı tedbirler lazımdır. Sağlık kuruluşlarına gidilerek bir uzmana danışılması greklidir. Bazen annenin sütü az olur meme tembel çalışır. Bu gibi hallerde memede süt yok diyerek çocuğu memeden kesmek doğru değildir. Üç dört hafta kadar sabretmek ve çocuğa düzenli olarak meme emzirmek gereklidir. Meme ne kadar emilirse süt o kadar bollaşır. Fakat bu gibi hallerde çocuk kuvvetten düşmesin diye sulandırılmış süt verilir.

Bebek Nasıl Emzirilir ?

Vakti geldikçe her defasında memeyi emzirmek ve ancak sütün bittiği anlaşıldıktan sonra çocuğa bu sütten kaşık kaşık verilmelidir. Anne memesinden hiç süt gelmemesi nadirdir. Üç hafta yada bir ay boyunca sabredilirse sütün bollaştığı ve yeterli düzeyde aktığı görülür. Süt arttığı müddetçe çocuğa verilen sulandırılmış süt miktarı azaltılmalıdır. Nihayet annein sütü yeterli şekilde aktığı zaman sulandırılmış süt verme işlemi sonlandırılır.

Çocuğa her defasında yalnız bir meme verilmelidir. Çocuk memeyi ne kadar iyi emerse memenin çalışması o kadar iyileşir. Memelerde süt az olursa o zaman her defasında her iki memeden emzirmek gereklidir. Meme vermeye başlanmadan ve meme verildikten sonra meme başları kaynamış asidborikli su ile temizlenmeli ve yeni yıkanmış, ütülenmiş bir kaç kat tülbentle örtülmelidir.bebeğin emzirilmesi ve bakımı

Müshil almak, fazla yorgunluk, fazla üzüntü sütü azaltır. Adetler başladı diye çocuğu memeden kesmek doğru değildir. Belki ilk bir kaç gün zarfında çocukta geçici bir ishal görülebilir. Fakat ziyanı yoktur, emzirmeye devam edilmelidir. Emzirme esnasında yeni gebelik başlaması da çocuğu memeden kesmek için bir sebep teşkil etmez. Annenin bünyesi ve sinirleri kuvvetli ise çocuğu emzirmeye devam edebilir.

Çocuk dünyaya geldikten sonra üç beş ay geçmeden önce ikinci bir gebeliğin görülmesi çok nadir bir durumdur. Böyle bir durumda, gebelik başladığı halde bile bebeğe hiç olmazsa altı ayını bitirinceye kadar meme vermek daha doğrudur.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • bebekler kaç yaşına kadar emzirilmeli
  • yeni doğan bebekler ne sıklıkla emzirilmeli
  • dinimizde bebek kaç yaşına kadar emzirilmeli
  • dinen bebek kaç yaşına kadar emzirilmeli
  • 3 yaşına kadar emzirme
  • anne sütü kaç yaşına kadar verilmeli
  • 2 yaşına kadar emzirmenin faydaları
  • islama göre erkek çocuğu kaç yaşına kadar emzirilir
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Birgul -
2017-10-28 00:34:33

Bebek emzirilmesi ve bebek bakımı konusunda gerçekten çok faydalı bir paylaşım olmuş. Sanki annemiz tarafından bizlere bebek bakımı dersi veriliyor :) Teşekkürler.

@pelu -
2017-08-20 00:56:35

Bebekleri emzirmek çok önemli bebek asıl vitamini ilk olarak anneden alır. Sonra yemeklerden almaya başlar. Emzik ile kandırmasak daha iyi olur da ama :D

@Büşra -
2017-06-04 19:47:13

Bebekleri en az iki yıl emzirmek gereklidir tabi günümüz şartlarında bu aya indirilmiş, mesya kaç derse bizde ona göre ayarlarız kendimizi. Nede olsa kontrolümüz bizim elimizde.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.