menü resmi

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş İmkanları ve Maaşları Nasıl ?

Bilgisayar Programcılığı Hakkında

Bilgisayar programcılığı yeni dijital çağın en iyi popüler mesleklerinden biri olmaya hazır! Her sene binlerce mezun ve bu mezunları bekleyen güzel bir yaşam. Birinci ve yüksek ihtimalli iş fırsatınız özel sektör. Tabii özel sektörde hemen kapıları açmayacak size. Bazı firmalar belirli bir özgeçmiş istiyor. Bunun için daha okuldayken ufak çaplı projeler yapıp özgeçmişinize bu yaptıklarınızı ekleyebilirsiniz.

Artan mezun sayısı iş olanağını tabii ki azaltıyor fakat biraz hırs ve düzenli çalışma sonucunda gelemeyeceğiniz yer yok. Görülen derslerle alakasız bir iş hayatı ne gülünç… Tabii bazı üniversiteler hariç. Bir üniversitede iş yaşamında yani piyasaya çıkınca görülecekleri derslerde anlattıklarını gördüm. Bunu her üniversitede göremesekte görmeyi çok istediğimi belirtmeliyim. Bunlara ekstra olarak neler sizi 1 adım öne taşır?

Halk eğitim merkezlerinden alınacak olan MEB onaylı bilgisayar sertifikaları sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bu sertifikalar Web tasarım, Bilgisayar İşletmenliği, Grafik Tasarım kısacası açılan her bölümle ilgili olabilir. Farklı projeler üretebilen, değişik çözüm ve fikirler sunan bir elemanı kim istemez? Aslında şöyle de düşünerek kendinize farklı bir strateji geliştirebilirsiniz.

Ben bir firmanın müdürü olsam elemanlarımdan ne isterim? İyi bir yazılım bilgisi olmasını, işe bağlılığını, zamanı verimli kullanmasını, ücreti çalışmasına bağlı olarak veya yaptığı işle doğru orantılı olmasını ve bunun gibi birçok şey.

bilgisayar programcılığı

O halde sizde empati kurarak bunları yapmalısınız. İşte o zaman parmakla gösterilen ve her işten alnının akıyla çıkan, tanınmış biri olabilirsiniz. İlla özel sektörde mi çalışmalıyım diyenler olabilir. Tabii ki hayır. İsterseniz kendi yazılım firmanızı açabilirsiniz. Müşteri bulmak konusuna gelince gerekirse her firmayı gezip web sitesi ihtiyaçlarının olup olmadığını, herhangi bir programa ihtiyacı olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bunun yanında Türkiye’de uygulanmamış bir proje ile milyon dolarlar kazanabilirsiniz(Örn: YemekSepeti ) Her şeyin kendi elinizde olduğunu unutmayın.

Bilgisayar Programcıları Ne kadar Kazanıyor ?

Bir bilgisayar programcısının ortalama maaşı 1700-2000 lira arasındadır. Bunu 4000-5000 lira yapmak sizin elinizde. 40 yaşınıza gelseniz de öğrenecek çok şeyiniz var demektir. Bir şeyi öğrenene kadar ondan vazgeçmeyin. Yapamayacağım diye pes etmeyin, gerekirse sabahlayın o projeyi, işinizi bitirin. Güzel bir yaşam dileğiyle.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Kazım -
2018-04-25 14:26:06

Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduğunuzda bir yazılım firmasında çalışabilirsiniz ya da kendiniz freelance olarak da çalışabilirsiniz. Sürekli olarak bu sektörde kendinizi geliştirmeniz gereklidir.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.