menü resmi

Bilgisayar Donuyor

“Bilgisayar donuyor Bilgisayarım donuyor”  bu soruları sormayan bilgisayar kullanıcısı yar var ya yok.

Hergün elimizde olan ve sürekli kullandığımız bilgisayarları kullanırken en fazla şikayetçi olduğumuz ve canımızı sıkan durumların başında “Bilgisayar Donması” geliyor. Bazen film izlerken, dosya kopyalarken yada en basitinden hiçbirşey yapmadığımız zamanlarda dahi bilgisayarların donduğuna şahit oluyoruz.

Bilgisayar Neden Donuyor ?

Bunun birden fazla sebebi olabilir. Tabiki bu durumu en basit haliyle iki grupta toplayabiliriz.

 1. Yazılımdan kaynaklı bilgisayar donması
 2. Doannımdan kaynaklı bilgisayar donması

genel olarak yukarıdaki şekilde iki farklı durumda bilgisayarlarda donma sorunu ortaya çıkıyor. Eğer donanımdan kaynaklı bir donma oluyor ise bunun için Ram, Ekran kartı, işlemci ve Anakart testleri yaparak hangi donanımda sorun olduğunu belirleyebilir ve sorunlu/arızalı olan donanımı değiştirerek sorundan kurtulabiliriz. Bu çoğu zaman teknik servis çalışanlarının yada bilgisayar tamircilerinin yapacağı işlerdir. Eğer bilgisayardan fazla anlamıyorsanız bilgisayarı kurcalamadan teknik servise yada bilgisayar tamircisine bilgisayarı vermeliyiz.

Bilgisayarda donma olmasının en yaygın sorunlarından birisi biz farkına varmadan Ram kullanımının artmasından ve şişmesinden kaynaklanmaktadır. Kullandığımız programlar çok faza Ram kullanarak hafızada yer bırakmıyor ve dolayısıyla bilgisayar donuyor. Hafızayı yani Ram i bilgisayarda çalışan programlarn konakladığı yer olarak düşünebilirsiniz. Bunu şu şekilde anlatalım, örneğin bir film izleme programını çalıştırıyorsunuz ve hemen bu program Ram de bir alanı kendisine alıyor ve çalışıyor, bunun yanında birde oyun açıyoruz ve oda hafızada kendisine bir alan ayırıyor, bunların yanında birde Web tarayıcı (Chrome, Firefox, Opera vb..) açtığınız zaman bu programlarda hafızaa kendisine bir yer alıyor.

Peki bu hafıza sınırsız mı ? Hayır. Hafızada yer yok ve siz bir oyun açtınız diyelim.peki buu oyun kendisine nerede bir alan ayıracak, hafızada yer yok ise işte o zaman kendisine bir yer ayırmaya çalışacak ve yer olmadığı içinde de donmalar meydana gelecektir.bilgisayar donma sorunu

Yıllardır Google ‘ın hala bir çözüme ulaştıramadığı ve kısmen çözüm ürettiği bir sorun var. Chrome yada Chromium Web tarayıcı programı çalıştığı zaman ve siz internette takıldığınız zaman çok fazla Ram kullanıyor ve Ram kapasitesi neredeyse doluyor ve sonunda da diğer programlara bir alan bırakmıyor. E doğal olarak ta bilgisayar donmaya başlıyor.

Bilgisayar Donması için Öneriler

 • Öncelikle bilgisayarı kullanırken temiz ve tozdan uzak bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Bakaranız bağ, bakmazsanız dağ olur unutmayalım.
 • Bilgisayarın sağ-sol yada arka tarafında bulunan havalandırma bölümlerinin kapalı olmaamsına önüne bir maddenin gelmemesine dikkat ediniz.
 • Ccleaner gibi programları kullanarak bilgisayarınızı her zaman gereksiz dosyaları silerek temiz tutunuz.
 • Başlangıç programlarını kontrol ederek kullanmadığınız programların açılışta çalışmasını kaldırınız.
 • Driver/Sürücü leri kontrol ederek her zaman en son model sürücünün kurulu olduğundan emin olunuz.

Google Chrome Kullanıcıları için Bilgisayar Donuyor Problemine Öneri

Yukarıda anlattığımız gibi Google Chrome yada Chromium Web tarayıcı programı çok fazla Ram kullanıyor ve bilgisayarın donmasına neden oluyor. Bu durum en fazla karşılaşılan bir durumdur. Onun için bu öneriyi ayrı olarak yazıyoruz. Genelde insanlar bu durumdan şüphelenmezler ama çoğu bilgisayar donmasının arkasında aslında bu sorun bulunmaktadır. Bunun için,

 • Google Chrome yada Chromium kullandığınız zaman The Great Suspender gibi eklentiyi Chrome a kurunuz ve kullanınız. Göreceksiniz ki, donma sorunu azalacaktır.

The Greaat Suspender programıi birden fazla sekme açtığınız zaman kullanmadığınız ve uzun bir süre bakmadığınız Web sayfalarını & Sekmeleri Suspen ediyor, yani askıya alıyor ve Ram kullanımını azaltıyor.

Bu önerileri deyerek bilgisayarınızın ne kadar hızlandığını ve donma sorununun nasıl azaldığını görebilirsiniz.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • bilgisayar donuyor windows 10
 • bilgisayar donuyor windows 7
 • bilgisayar donuyor işlem yapmıyor
 • bilgisayar donuyor windows 8
 • yeni bilgisayar donuyor
 • bilgisayar donuyor çözüm
 • lenovo bilgisayar donuyor
 • bilgisayar sürekli donuyor
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Volkan -
2018-03-19 16:08:57

Bilgisayarda donanım sorunu haricindeki donma ve yavaşlık sorunları genelde pcde yuklu dosyaları oyunların fazlalığından kaynaklanmaktdır. Kullanılan tarayıcıların gecmiş silme işlemlerini sürekli yapılması gerekiyor.

@Murat -
2018-03-12 13:12:45

Helpdesk olarak bana gelen çağrıların bir çoğu pc yavaşlığı oluyor. Tamp cash yapıldığında genelde düzeliyor sorun devam etmesi durumunda profil yenileme sonrasında imaja kadar gidiyor . Pc yavaşlığının önüne geçilmesi için ara ara tamp cash yapılmasını tavsiye ederim.

@Ahmet -
2018-03-11 01:14:09

Bilgisayarınızda donma problemi varsa CCleaner veya Advanced System Care programını indirip bilgisayarınızı temizlemenizi öneririm. Bu işlemleri yaptıktan sonra hala donma devam ediyorsa dosya yedeklerini alıp bir format atın.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.