Bilgisayar Donuyor Ne Yapmalıyım ?

bilgisayar-donmasiHergün kullandığımız ve sanki bir arkadaşımız,dostumuz haline gelen bilgisayarlar sanırım herhangi bir sorun oluşturduğu zaman hiç vakit kaybetmeden hatta yemeği dahi unutarak sorunu çözmeye çalışıyoruz. Sonuçta günümüzün çoğu bilgisayar başında geçiyor ve işlerimizi bilgisayarlar ile hallediyoruz.

Bilgisayar donması, bilgisayar yavaşlaması, bilgisayar açılmaması,bilgisayar kasması sorunu gibi sorunların yazılımsal ve donanımsal olmak üzere malum iki sebebi olabilir. Bu konularda bilgisayardan fazla anlamıyorsanız ve ilk defa başınıza böyle bir sorun geliyorsa aşağıdaki öneriler sizlere yardımcı olabilir.

Eğer bilgisayarınızın Garantisi devam ediyor ise hiç uğraşmadan garantiye veriniz !

Yazılımsal Hatalar

Yazılımdan kaynaklanan hatalar genelde;

 1. Bilgisayara Virüs bulaşması
 2. Sistem dosyalarının kullanıldığı güncelleme gibi işlemlerde bilgisayarın elektrik gitmesi yada benzer durum ile kapanması
 3. Crack, patch gibi zararlı yazılımlar ile programların orjinalmiş gibi yapılmak istenmesi
 4. Sürücülerin hatalı olması yada kurulması

gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda yamanız gerekenler,

 1. Öncelikle bilgisarınızı bir antivirüs programı ile taratmalısınız
 2. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Sistem geri yükleme ile sistemi daha önce oluşturulan bir tarihe geri yükleme yapmalısınız
 3. En son yada daha önceden kurduğunuz crack,patch yazılımlarını kaldırıp silmelisiniz
 4. Sücülerinizi kontrol ederek yeni çıkmış sürücü versiyonlarını kurmalısınız
 5. Son çare olarak bilgisayara format atmalısınız

eğer yukarıdaki şekilde son basamaktaki format atmadan sonra hala bilgisayarınızda sorunlar var ise sorun Yazılımsal değil Donanımsal olabilir.

Donanımsal Hatalar

Donanımdan kaynaklanan hatalar genelde hard disk,Ram, İşlemci ve Ekran kartından kaynaklanabilir. Şimdi bu gibi hataların tesbiti nasıl yapılır onları anlatalım.

 1. Öncelikle HdTune vb. programlar ile bilgisayarınızda bulunan hard diskleri kontrol etmelisiniz
 2. Memtest86 gibi programlar ile Ram’leri kontrol etmelisiniz
 3. Ekran kartınızın sürücülerini kontrol etmelisiniz ve sıcaklık değerlerine bakmalısınız, Gpu-z gibi programlar ile Ekran kartı bilgilerini kontrol etmelisiniz. Hatta ekran kartınızı sökerek/söktürerek termal macununu yenilemelisiniz
 4. İşlemci sıcaklığına bakmalısınız ve aynı şekilde Cpu-Z gibi programlar ile işlemci bilgilerini kontrol ederek İşlmciyi sökerek/söktürerek termal macununu yenilemelisiniz
 5. Soğutma fanını kontrol ediniz içerinde,üzerinde pislik,toz var ise temizleyiniz. Soğutma kanalı pislendiği için tam soğumadığı için donmalar olabilir.

Evet yukarıda anlatılan işlevleri yaptığınız halde hala bilgisayarınızda donmalar var ise son olarak aşağıdaki işlemleri yaparak kontrol ediniz.

 1. Ccleaner programı ile bilgisayarınızı temizleyiniz(Gereksiz dosyaları, Regedit kayıtlarını siliniz)
 2. Sonrasında Antivirüs programları(bir iki antivirüs programı ile) bilgisayarı taratınız
 3. Yine donma oluyorsa bilgisayara format atınız, format atmadan önce önemli dosyalarınızın yedeğini alınız

Hala bilgisayarınızda donma gibi sorunlar var ise son çare olarak bilgisayar tamircisine gitmekten başka çareniz yok. Her zaman ne olursa olsun bilgisayarınızı temiz kullanmaya üzerinde birşeyler yememeye ve en geç haftada bir temizlemeye özen gösteriniz. Elektroik ürünler nazlı ve narin cihazlardır bazen hiç tahmin etmediğiniz küçük basit görünen hatalar sistemi bozabilir. Hani sinek küçüktür ama mide bulandırır misali size göre küçücük olan bir toz dahi bilgisayarınızı bozabilir.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

 1. Bilgisayarda donma problemi varsa ilk olarak çerezleri temizleyin. Bunun için ccleaner veya advanced system care programlarını kullanın. Sorun devam ediyorsa virüs kaynaklı donma olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgisayarda donma problemi varsa ilk olarak çerezleri temizleyin. Bunun için ccleaner veya advanced system care programlarını kullanın. Sorun devam ediyorsa virüs kaynaklı donma olabilir.