Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler ?

bilgi güvenliğiBilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü yeni bir bölüm olmasına rağmen her geçen gün rağbet artıyor. Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü nedir? Bu bölümü bitirenler nerelerde çalışabilir, ne kadar ücretle çalışabilir? Bu bölümü okuyacaklar ne gibi zorluklarla karşılaşır?

Bilgi Güvenliği teknolojisi bölümü gelişen bilişim teknolojileri çağında “bilgi güvenliği” olgusunu yaratmayı amaçlar. Yani bilgilerimizin nasıl korunması gerektiğini, bir zarara uğramadan ne gibi önlemler alınması gerektiğini, gerek yazılım gerekse donanım dersleriyle pekiştiren bir bölümdür.

SAMSUN, ZONGULDAK, KONYA, KARABÜK ve ISPARTA’da bulunan üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarda öğrenim verilir. Bunlarda genelde ilçelerde bulunur. Bu kadar değerlenecek bir bölümün neden merkezde bölümü açılmamış o da ayrı bir muamma… Isparta’da Atabey ilçesinde verilen eğitim ile ilgili konuşacağım fakat bu genellikle diğerleri içinde geçerli olacaktır, üç aşağı beş yukarı yani. Geldiğiniz ilk sene bütün dersler zor gibi görünecektir tek yapmamanız gereken şey üst sınıflarda bulunan arkadaşlardan hiçbir hoca hakkında bilgi almamak. Derslerine girerek onu daha iyi tanıyacaksınızdır.

Bu sayede zor soruyor, hayatta geçemezsin gibi cümleleri duymazsınız, bu da sizi endişeye sokmaz. Yazılım, donanım ve kültür dersleri ağırlıklı geçiyor 1.sınıfta, 2.sınıfta ise genellikle mesleki dersler ağırlıklı oluyor. Kriptoloji, mesleki yabancı dil, sunucu işletim sistemi gibi dersler göreceksiniz. Bunların hiçbir zorluğu olmadığını, tek yapmanız gerekenin hocayı can kulağıyla dinlemek olduğunu bilmelisiniz. Bunları atlatırsanız hiçbir problem yaşamayacaksınız.

Eğer DGS ile devam edecekseniz not ortalamanızı yüksek tutmanızı tavsiye ederim. Tabii ki üniversitenin düzenlediği etkinliklere katılın.Vize ve final haftası oldukça karmaşıktır. Bir de art arda konulan meslek derslerinde biraz zorlanırsınız. Sakın ve sakın pes edipte okulu bırakmayı düşünmeyin.

Okulu bitirip KPSS’yi deneyin hiç olmazsa. Bu bölümde önemli olan husus kendinizi geliştirmeniz, sadece okuldan öğrendiğiniz bilgilerle geçinemezsiniz, eğer işsiz kalmamak ve tercih edilmek istiyorsanız, okuldan öğrendiklerinizle yetinmeyin. Daha fazla araştırın, kurcalayın, hocalarınızı bulun yapışın yakasına. Kendinize belli bir bilgi birikimi edindikten sonra, kurum/kuruluşların

Bilgi Güvenliği sınavlarına girin, kendinizi test edin, nerelerde eksiğiniz var onları görün, eksiklerinizi kapatın. Aklınıza gelebilecek bilgisayar sistemleri içeren yerde çalışma fırsatınız olacaktır. Bu asgari ücret olur, asgari ücretin 2-3 katı olur, bu tamamen size bağlı bir şeydir. Merak ettiğiniz sormak istediklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. İyi bir yaşam dileğiyle.2 yorum
@Ulaş - 2018-04-25 14:25:10

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü çoğu kişinin ismini ilk defa duyduğu bir bölüm ama geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Türkiye’de iş olanakları her gün artmaktadır.


@FİLİZ - 2017-06-11 18:19:52

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü thank you babywww.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Bilgi Güvenliği Teknolojisi bölümü çoğu kişinin ismini ilk defa duyduğu bir bölüm ama geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Türkiye’de iş olanakları her gün artmaktadır.

Bilgi Güvenliği Teknolojisi Bölümü thank you baby