Biberiye Çayının Faydaları ve Zararlari

Biberiye Çayının Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yıllardan beri biberiye gerek yemeklerin yanında tat vermek için gerekse sağlığa faydaları yönünden bolca kullanılmıştır. Özellikle de sindirim sistemine olan faydaları yönünden sindirim sistemi bozuklukları çeken kişilere çokça biberiye çayı tavsiye edilmiştir. Çam ağacı kokulu ve ağaca benzeyen biberiye bitkisi yıl boyunca yaprak dökmemektedir.

Bilinen ilk olarak 1300’lü yıllarda Macaristan kraliçesi parfüm yapmak için biberiye bitkisini kullanmıştır. Ancak eski Yunanların da bu bitkiyi konsantrasyon arttırıcı olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Yani geçmişten bugüne biberiye gerek sağlık gerek talepleri karşılamak için çokça kullanılmıştır. Biberiyenin ilk olarak yetiştiği yer Akdeniz bölgesidir.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır

Çokça kullanımı olan biberiye çayının en çok tercih edileni biberiye çayıdır. Biberiye çayı yapmak için yarım tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağı 1 bardak suyun içinde kaynatınız. Kaynattığınız biberiyeyi hemen tüketmemeniz daha doğru olacaktır. Biberiyedeki vitamin ve minerallerin çaya geçmesi için 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakınız. Demlendikten sonra çayınızı tarçın ve balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Biberiyenin Sağlığa Faydaları

 • Biberiye çayı migren ve baş ağrılarında oldukça etkilidir. Günde 2 bardak biberiye çayı düzenli kullanılırsa migreni ve geçmek bilmeyen baş ağrılarını kesmektedir.
 • Hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını önler.
 • Kabızlık ve hazımsızlık sorunu olan kişiler biberiye çayı kullanırsa kabızlığı giderir. Bu kişilere günde 2 bardak düzenli olarak biberiye çayı içmesi gerekir.
 • Uykuyu getirir, uyku sorunları yaşayan kişilerin içmesi tavsiye edilir.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Kan dolaşımını arttırır ve kan yapar.
 • Vücuttaki toksinleri atar, zayıflamaya yardımcı olur.
 • Stresi azaltır ve insanı rahatlatır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle yaygın hastalık dönemlerinde ve bir hastalık geçirdikten sonra vücudun daha hızlı toparlanabilmesi için her gün düzenli olarak 1 bardak biberiye çayı içilmesi tavsiye edilir.
 • Romatizmal ağrıları azaltır.
 • Astım hastalığının belirtilerini önemli ölçüde azaltır.
 • Saç sağlığına birebirdir. Özellikle saç dökülmesini önemli ölçüde önler.
 • Diş ve diş eti hastalıklarının, ağız içi yaraların giderilmesinde etkilidir.
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılır. Gut hastalığından dolayı artan ürit asit miktarını biberiye çayı içmek önemli ölçüde azaltır.
 • Öksürük, boğaz ağrısı gibi durumlarda iyileştirme etkisi yüksektir.

Biberiye Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Her şey gibi biberiye çayının da fazla veya yanlış kişilerin kullanması zarar verici sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçlara maruz kalmamak için her şeyi yerinde ve dozunda kullanmamız gerekmektedir. Aşağıda biberiye çayının önemli zararları ve yan etkileri listelenmiştir.

Biberiye çayı özellikle hamile olanların doktoruna sormadan asla içmemesi gerekir.

Çocukların, mide ülseri gibi kanamalı hastalığı olanların içmemesi gereken bir çaydır.

Biberiye çayı tansiyonu yükselttiğinden dolayı yüksek tansiyonu olan kişilerin de biberiye çayı içmesi sakıncalıdır.

Biberiye çayı yüksek miktarda kullanıldığında önemli alerjik reaksiyonlara da neden olmaktadır.

Çok görülmese de biberiye bazı kişilerde ishal yapmaktadır.

Önerilen Paylaşım 1:Siyah Çayın Zararları

Önerilen Paylaşım 2:Biberiye Çayı Nasıl Demlenir

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

 1. Üniversitedeyken final zamanlarında çok ders çalışmaktan baş ağrısı ve dikkat dağınıklığı yaşardım. Biberi çayı bu konularda çok iyi geliyor. O günden beri düzenli olarak içiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversitedeyken final zamanlarında çok ders çalışmaktan baş ağrısı ve dikkat dağınıklığı yaşardım. Biberi çayı bu konularda çok iyi geliyor. O günden beri düzenli olarak içiyorum.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer