Beyin Neden Küçülür

Beyin Küçülmesi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin küçülmesi, yaşlılar arasında çok sık bir şekilde ortaya çıkan problemdir. Halk arasında bunama olarak bilinen bu rahatsızlık tıp dilinde ise Alzheimer olarak adlandırılır.

Beyinde bulunan hücreler zamana bağlı olarak öldüğü için, bu tarz bir durumun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Büzülme sonrası ortaya çıkan bu durum, gitgide hastada anormal şekilde sıkıntılara neden olabilir. Rahatsızlık ortadan çıktığı süreden sonra ne yazık ki tedavisi mümkün değildir. Ama kişiler yaşlılık evresine girmeden önce bazı durumlara dikkat ettiği takdirde, kesin olarak beyin küçülmesi sorunundan kurtulabilirler.

Belirtileri Nelerdir?

  • Anormal şekilde gelişen hafıza kaybı
  • İdrarı tutamama
  • Adres ve isimleri hatırlamama
  • Günlük işleri yapmakta zorluk çekme
  • Anlama bozuklukları
  • Karakterde değişmeler

Neden Olur?

Beyin küçülmesinin nedenleri arasında ilk olarak yaşın büyük bir etki yaptığını belirtmek gerekir. İlk neden olarak bu gösterilirken, kişinin düzensiz yaşam tarzıda bu soruna neden olabilir. Öte yandan büyük depresyonlarında beyinde hasara neden olduğu bilinmektedir. Eğer kişinin geçmişi büyük çaplı depresyonlarla doluysa, beyin küçülmesinin görülme ihtimali daha yüksektir.

Bunun yanında ciddi hastalıklara bağlı olarakta bu problemin görüldüğünü belirtmek gerekir. Damar hastalıkları başta olmak üzere, kolesterol, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi durumlar beyin küçülmesini tetikleyebilir.

Eğer hasta geçmişte kafasına büyük bir darbe aldıysa, bu konu için risk altındadır. Bu tarz bir yaralanma durumu olan kişilerinde konu hakkında dikkatli olması gerekir.

Nasıl Önlenir?

Günümüzde beyin küçülmesinin geliştirilen bir tedavisi yoktur. Buna yönelik hastalığı yavaşlatacak bir ilaçta henüz bulunamadı. Tabi yaş ilerlemeden kişilerin beyin küçülmesini önlemek adına bazı alışkanlıklar edinmesi gerekiyor.

Yağ Tüketimi

Beslenme rahatsızlığı tetikleyebilecek durumların başında geliyor. Özellikle doymamış yağ olarak adlandırdığımız yağ çeşitleri, kolesterolün oluşmasına sebebiyet verebilir. Beyinde zararlı tabakanın oluşmasını mümkün bir hale getiren yağ çeşitlerinin bu nedenle mutlaka sınırlandırılması gerekiyor.

E Vitamini

Vitamin yetersizliğine bağlı olarak vücutta ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkması mümkündür. Özellikle E vitaminin yetersizliği yaşlılık zamanlarında beyin küçülmesini gerçek hale getirebiliyor. Bu nedenle önceki zamanlarda günlük olarak alınması gereken 5 mg doz vitaminin alınması gerekir. Aksi halde ilerleyen zamanlarda çok fazla başınızı ağrıtacak sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Yürüyüş

Hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemek, hem gençlik zamanlarında hemde yaşlılıkta pek çok sıkıntılı durumu meydana getirebilir. Eğer spor yapmaya imkan yoksa, kısa yürüyüşleri bir alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Özellikle masa başında çalıştığınız bir işiniz varsa, günlük olarak mutlaka bu kurala uymalısınız. Aksi halde bunama gibi sağlık sorunlarının oluşması mümkün bir hale gelebilir.

Sebze ve Bakliyat Tüketimi

Son olarak daha fazla sebze ve bakliyat tüketiminin olması, uzun zaman boyunca sağlık açısından yüzünüzün gülmesine neden olabilir. Bunun yanında bunama gibi problemlerinde önüne geçmiş olursunuz.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: ASLI GÜNGÖR

Film meraklısı ve film tavsye etmeyi seven birisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir