menü resmi

Bebeklerin Gaz Çıkarması ve Kusması

İlk kusmalar, anne karnında ve doğum sırasında yutulan maddelerin ağızdan dışarıya çıkartılmasıdır. Her beslenmeden sonra bebekler, ağız kenarlarından bir miktar sütü dışarıya çıkartırlar. Eğer emzirme sırasında bebeğin gazı iyi çıkarılmazsa, yediklerinin bir bölümünü çıkarması mümkündür. Bu nedenle emdiklerinin geri gelmemesi için mutlaka gazının çıkartılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca deliği çok büyük emzikler emme hızını artırdığından kusma yapabilir ve yalancı memenin ucu çok uzunsa bu da bebeğin damarını ve boğazını uyararak kusmaya yol açabileceği unutulmamalıdır. Bebek her emzirmeden sonra bir miktar kusuyor ama yeterince kilo alıyorsa, kusması önemli değildir ve basit kusmalar büyütülmemelidir. Aşağıdaki nedenler bebeğin kusmasına yol açabilir;

Bebek Kusmasının Nedenleri

* Bebek gereğinden fazla süt emmiştir,
* Bebeğin gazı iyi çıkartılmamıştır,
* Bebeğin ağzı doğuştan yarıktır,
* Bebek ishal olmuştur,
* Bebek zatürre olmuştur,
* Bebek mide ve bağırsak kanalında darlık ve tıkanmalar vardır.

Kusma ile bebeğin genel durumunda ileri derecede bozukluk , vücudunda siyah döküntüler ve bilincinde de bozulma ayrıca ateşinde yükselme söz konusu ise hemen bir doktora başvurulmalıdır.bebeğim kusuyor

Bebeklerin Gaz Çıkarması

Modern dünyada bebeğin kaldırılıp gazının çıkarılması gerekliliğine inanılmıştır ve bu sesi çıkarmadan uyumasına izin verilmez. Bebek ister anne sütü ile ister biberonla beslensin, beslenme sırasında hava yutar. Bebek eğer rahat bir şekilde emiyorsa , gaz çıkarması için yarıda kesmeye gerek yoktur. Eğer yarıda kesilip gaz çıkarması beklenirse sinirlenecek, ağlayacak ve bu durum da bebeğin daha fazla hava yutmasına neden olacaktır. Mama bittikten sonra bebek bir süre omuzda veya kolda tutulur. Bu durumda bebek belki de uykulu halde gaz çıkaracaktır.

Yeni doğan bebeklerde kanlı kusmanın nedenini doğum sırasında yutulan kan oluşturur. Diğer nedenler çeşitli kan hastalıkları, burun enfeksiyonlarına bağlı kanamalar, aspirin ya da benzeri aynı gruptan ilaçların alınması, değişik tedaviler sırasında meydana gelebilecek mide ülserlerinin kanaması, kan hastalıkları, üremi ve değişik maddelerle zehirlenmeler olarak sayılabilir.

Çocuklarda da mide ülserleri görülür ve kanama yaparlar. Seyrek de olsa yemek borusu varislerinde kanama olur. Kusmuğun içerisindeki kanın niteliği önemlidir. Sindirilmiş bir kan mı yoksa sindirilmemiş taze kan mı olduğu bilinmeli ve ayırt edilmelidir.

Ayrıca bebeğin doğumundan sonra 3-4 saat içerisinde midesinden gelen kanamanın önemi büyüktür. Gerçi hekimler ya da ebeler doğumdan sonra bebeklere belirli bir miktar K vitamini yaparlar. Ancak kanamanın anneden yutulan kan mı, yoksa çocuğun kendisindeki bir odaktan mı olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Bunun için özel testler yapılır. Gerekirse bebeğe kan verilerek hayatı kurtarılır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • bebeklerde gaz kusmaya neden olur mu
  • bebeklerde peynir gibi kusmak
  • bebeğin sümüksü kusması
  • bebeklerde fışkırarak kusmak
  • bebeğin süt kesiği gibi kusması
  • bebeğin su gibi kusması
  • kusan bebek tekrar emzirilirmi
  • bebeğin çökelek gibi kusması
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Beyza -
2018-03-07 18:26:11

En çok sorun sanırım gaz çıkarmasıdır. 2 saat uğraştığımızı bilerim bir gazın çıkması için. O yuzden bebeğe verilecek gıdaların oranlarını ayarlamak gerekli fazlası direk gaza veya kabıza dönüyor . Profesyonel destek alınması gerekmekte eğer nasıl bakılır nasıl yedirilir bilinmiyorsa.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.