menü resmi

Bebekler nasıl giydirilmeli, nasıl kundaklanmalı?

Bebek 4-5 aylık oluncaya kadar yarım kundak yapmalı ondan sonra serbest giydirilmelidir. Tam kundak çocuğun kollarını, bacaklarını sım sıkı bağladığı ve göğsünü sıkarak nefes almasını güçleştirdiği için zararlıdır.

Yarım kundak: Çocuğa ince ve yumuşak kumaştan kollu bir gömlek ve bunun üzerinde tüylü pazenden bir zıbın giydirilir. Gömlek ve zıbın arkadan yırtmaçlıdır. kışın zıbın altına ince bir pamuklu giydirilir.

Yeterli derecede geniş, kullanılmış ve yıkanmış ince pastikadan bir bezin ucu kıvrılır, kumaş üç köşe yapılır iki ucu yanlara, üçüncü ucu çocuğun topuklarına gelmek üzere yıkanmış yumuşak bir kumaştan bir ara bezi konulur.kundaklama

Bu bez, bir ucu önde bir ucu arkada olmak üzere çocuğun bacakları arasına yerleştirildikten sonra üç köşe haline getirilmiş olan pastika bezi yanlardaki iki ucu kavuşturulur, sonra topukların tarafındaki ucu bacakların arasından geçirilerek öteki uçların üstüne konulur. Çocuğun poposunu örtecek surette iki el ayası kadar bir muşamba parçası yerleştirildikten sonra çocuk bir pamukluya sarılır.

Bu pamuklu çocuğu karnına kadar örtecektir. Bu pamuklunun üstüne çocuğun koltuklarının altına kadar gelmek ve kollarını serbest bırakmak suretiyle yünden yada kalın tüylü pazenden kundak sarılır. Çocuğun bezlerini, kundağını fazla sıkmak doğru değildir.

Çocuk böylece hazırlandıktan sonra hepsinin üstüne mevsimine göre ince yada kalınca kumaştan yapılmış uzun bir entari giydirilir. Göğsüne gerdanına kadar gelen yuvarlak bir göğüslük konulur. Kışın entarinin üstüne uzun kollu bir hırka giydirilir.

Çocuk 5-6 aylık olunca serbest giydirilmelidir, gömlek ve zıbın giydirildikten sonra bacaklarının arasına konulan ince ara bezi yarım kundakta olduğu gibi üç köşeli bir bezle sarılır fakat bundan sonra çocuğa yünden örülmüş kısa bir don giydirilir. Yüne küçük bir göğüslük takılır. Mevsime göreiince yada kalın olmak üzere yün çoraplar, yün patikler giydirilir.

Çocuk soğuğa çıkacağı zaman kışın sıcak bir takke ile büyük hırka giydirilmelidir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • bebek nasıl kundaklanmalı
  • bebek nasıl kundaklanır
  • yenidoğan kundağı
  • bebeklerde kundak ne zaman bırakılır
  • yarım kundak ebebek
  • kundak nasıl yapılır uzman tv
  • yarım kundak nedir
  • bebek kundaklanmalı mıdır
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.