Bebekler mama ile nasıl beslenir?

Bebekler Mama ile Nasıl Beslenir ?

Çocuklar ister tabii suretle, ister suni suretle beslensin 6 aylık oldu mu kendisine mama vermeye başlamak gerekmektedir, artık bir meme yerine yada bir süt öğünü yerine bir bulamaç verilmelidir. Bulamaç başlangıçta biraz sulu olmalıdır.

Bir kahve kaşığı un üç çorba kaşığı soğuk su içerisinde karıştırılıp, üzerine yedi çorba kaşığı kadar sıcak süt ve bir kahve kaşığı da toz şekeri konulur. Hafif ateşte 15 dakika pişirilir. Ateşten indirilir, yeterince soğuyunca çocuğa yedirilir. GÜn geçip çocuk alıştıkça süt yavaş yavaş bir bardağa, un 2-3 kahve kaşığına çıkartılır. Un yerine irmik te kullanılabilir.

bebek-beslenmesi

Yulaf unu kabızlık çeken çocuklara iyi gelir. 6 aylık bir çocuğa günde bir defa bu bulamaçtan ve 4 defa meme yada süt vermek yeterlidir. Bu bulamacın yerine hafif et suyu ile pişirilmiş irmik çorbası da verilebilir.

Bebek Beslenmesi için Öneriler

Yağsız ve kemiksiz bir parça et (250 gram kadar) 1 havuç, 1 patates, 3 bardak suda 1 saat kaynatılıp buharlaşan su tamamlanır, tekrar kaynatılır, üzerinden yağı alınır, süzülür, içine bir kaç kahve kaşığı irmik ve biraz tuz konularak pişirilir.

Çocuk 8 aylık oluncaya kadar bu kadar yeterlidir. 8 aylık çocuğa 3 defa meme, bir defa un bulamacı yada muhallebi, bir defa irmik çorbası; 9 aylık çocuğa 2 defa meme, 2 defa bulamaç yada muhallebi, 1 defa irmik çorbası verilir. Çocuk 11-12 aylık olunca memeden kesilir, günde iki buçuk bardak (yarım litre) süt ile yanında patates ezmesi, havuç ezmesi, ıspanak ezmesi, pirinç lapası, nişasta pellesi, muhallebi gibi gıdalar verilebilir.  Günde 4-5 defadan fazla gıda verilmez, kendilerine 4 öğün gıda yeten bu yaşta çocuklar da vardır. Çocuk 15-16 aylık olunca kendisine günde 4 öğünden fazla yemek verilmemelidir.

Bebek Beslenmesi

10-11 inci ayda yumurta sarısına başlanabilir. Gün aşırı olmak üzere yarım yumurta sarısı vermek faydalıdır. Ete 20 inci ayda başlanır, bu zaman çocuğa haftada 1-2 defa ince kıyılmış koyun yada tavuk etinden yapılmış köfteler verilebilir. Her gün ve sabah akşam verilmemelidir. Çocuk mümkün mertebe 4 yaşından önce büyüklerin yediği bütün yemeklere başlamamalıdır.

Süt, un, şeker, pek az et ve yumurta ile beslenmelidir. Çocuklara su yada hafif çaydan başka içecek vermek doğru değildir, koyu tuzlu mamalara başlandığı zaman çocuğa azar azar su verilmeye başlanır. Ondan önce gerekmez.

Şimdiye kadar yapılan bu tavsiyeler “yuvarlak hesap” la söylenmiş tavsiyelerdir. Bu söylenilenler dikkate alınırsa çocuklar daha iyi bir şekilde büyür. Bu tavsiyeler tek tük bazı çocuklara uymayabilir. Bu çocuklar için yada hiç anne sütü almadan büyütülen çocuklar için sağlık kuruluşuna gidilerek uzman doktora danışılmalıdır.

Önerilen Paylaşım 1:Gebelikte kilo kontrolü nasıl olmalıdır?

Önerilen Paylaşım 2:Raşitizm hastalığı nedir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

3 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek beslenme listesi için teşekkürler.

Bebeği mama ile beslemek ne kadar zor olabilir dedim, ve zor olduğunu gördük :)

Güzel paylaşım.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer