menü resmi

Bebekler Bir Süt İle Birde Övgüyle Beslenir !

Hepimizin bildiği gibi biyolojik olarak bebeklerimiz, iki bucuk yaşına kadar anne sütü ile beslenirler. Peki, ruhsal vitaminlerinin kaynağı nedir? Hiç düşündünüz mü? Tabi ki övgü ve güzel dinlemeye değer cümlelerdir.

İki insan düşünün, birine sürekli olarak hakaret edilen, diğerine ise övgü edilen. Bu iki insandan sizce hangisi hayatta daha çok başarılı olur?bebek-anne3

Tabi ki övgü yağmuruna tutulan insan başarı üstüne başarı kazanır. Neden diye soracak olursanız eğer, size verebileceğim cevap şudur; övgüyle insanın özgüveni artar, hayattan beklentileri ve yaşama azmi artar. Sürekli olarak hakarete uğrayan insan ise psikolojik olarak çöker ve toplumda pasif bir duruş sergiler.

Ya bebeklerimiz? O minicik yavrular nasıl büyütülmelidir sizce? İnternet sitelerinde bile yayınlanan bazı videolardan da anlaşıldığı gibi, bu videolarda bebeklere çok eğlenceli müzik dinletiyorlar ve bebekler gülmeye başlıyor.

Daha sonra ise çok duygusal müzik dinletiyorlar, bu seferde bebekler ağlamaya başlıyor. Buradan da anlaşıldığı gibi, bebeklerimiz duydukları frekansı kolaylıkla hazmedip algılıyorlar.

O halde şöyle diyebilir miyiz. ” Beklerde biz yetişkinler gibi algıladıklarıyla, bir şekle giriyorlar.” Buradan da şu sonuca varılıyor; Bebekler biz yetişkinlerden daha çok övgüye ihtiyaç duyarlar. Çünkü daha küçükken övgü dolu sözlerle beslenirlerse eğer, ileriki yaşlarda daha özgüvenli ve daha başarılı bir yaşam sürdürürler.

Ebeveynlere düşen önemli görevlerden biride bebeklerini özgüven barındıran, övgülerle besleyerek büyütmektir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.