menü resmi

Bebek ölümleri hakkında bilinmesi gerekenler – Bölüm 2

Bebek ölümleri – Part 2mom

Doğdukları günden ikinci yaşın başına kadar geçirdikleri zamanlar bebekler için çok tehlikelidir. Çocuk annesinin karnında iken soğuğa, sıcağa karşı iyice korunmuş bir haldedir. Annesinin kanıyla beslenmekte olduğundan, mide bağırsak hastalıklarına tutulma ihtimalleri yoktur.

Fakat dünyaya geldikten sonra annesinin memesiyle, yada inek sütüyle beslenmesi gerekecek soğuktan, sıcaktan hasta olmaması için annesi dikkat edecektir. Bebeğin vücudu çok nazik olduğundan beslenmesi ve bakılması kusurlu olursa bebek bundan hemen hastalanır., soğuğa, anne sütüne, inek sütüne, mamaya alışması büyük dikkat ister.

Dünyaya geldikten sonra ilk on gün içinde ölen çocukların çoğu zayıf doğan, erken doğan, yada doğarken bir kazaya uğrayan çocuklardır. Zayıf erken doğan çocuklar hastanelerde yada doğum evlerinde dünyaya gelmişse doktorların önerdiği doğum evlerine bırakılmalı, buralarda bakılmalı, beslenmelidir. Bu suretle bu bebeklerin bir kısmı kurtulur.

Beslenme tehlikelerinin başı çocuğun anne sütü emmemesidir. Anne sütü ile beslenemeyen çocuklar, anne sütü ile beslenenlere nispeten 3-4 kat daha fazla tehlikededir.

Fakat anne, hastalığı yüzünden, sütü olmaması yüzünden – çocuğunu emzirmediği halde çocuğuna kendi bakarsa yani daima çocuğunun yanında bulunur ve sütünü, mamalarını kendi hazırlarsa bu tehlike yine mevcut olmakla beraber hiç olmazsa yarı yarıya azalır.

Lakin anne hem çocuğunu emzirmez, hem de çocuğunu göz önünde bulundurmayıp başkaları çocuğa bakarsa tehlike fazlalaşır.

Bebekler için anne sütünün yerini tutan başka bir gıda yoktur. Fakat çocuğa anne sütü vermek mümkün olmazsa ister istemez inek sütü verilecektir. Bu durumda inek sütünün çocuk için tehlikeli olabileceğini unutmamalı çocuk bir yaşını bitirinceye kadar son derece dikkat edilmelidir. Hastalık tehlikelerine gelince, “bebeğin hayatını tehdit eden salgın hastalıklar” dan bahsedilirken bunlar birer, birer anlatıldı.

Bunların başında kışın zatürreler, yazın tifo, dizanteri, adi ishaller gibi mide bağırsak hastalıkları gelir. Bunlardan sakınmak için neler yapılması gerektiği de önceki konularımıza anlatıldı.

Bebekler annelerinden üç şey isterler. Anne sütü, dikkat ve temizlik; herhangi bir sebep yüzünden anne memesi verilmezse bunun yerini inek sütü ile tutmaya çalışmalı. Fakat temizlik ve dikkatin yerini tutacak bir şey yoktur.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • ani bebek ölümü yaşayanlar
  • ani bebek ölümü sendromu pdf
  • ani bebek ölümü riski ne zaman biter
  • ani bebek ölümü sendromu adli tıp
  • ani bebek ölümü sendromu makale
  • ani bebek ölümü sendromu yaşayanlar
  • ani bebek ölümü sendromu kadınlar kulübü
  • sebepsiz bebek ölümleri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.