Bebek Nasıl Yıkanmalıdır ?

Göbek iyice kuruyuncaya kadar çocuğu yıkamakdoğru değildir. Ondan sonra çocuk altı aylık oluncaya kadar mümkün ise hergün, altı aylık olduktan sonra hiç olmazsa iki üç günde bir defa yıkanmalıdır.

Yıkanmanın en büyük faydası vücudu sağlamlaştırmasıdır. Bu sayede çocuklar lapacı olmaz. Lapacı çocuklar hastalıktan kurtulmaz. Çocukların yıkanacağı su fazla sıcak olmamalıdır. Suyun içerisinde anne dirseğini daldırarak sıcaklığına bakmalıdır. Suyun sıcaklığına hiç bir zaman el ile bakılmamalıdır, el sıcağa çok dayandığından insanı aldatabilir.bebek-banyosu-1

Çocuğun sabahleyin yıkanması daha iyidir. Yıkanır yıkanmaz sokağa çıkarılmamalıdır. Çocuğu büsbütün içine alacak kadar büyük bir leğen yada başka bir kap(yani bir banyo) varsa bunun içerisine su doldurulur. Çocuk boynunun arkasından sağlamca tutularak bu suyun içine sokulur. Çocuğun elden kaçmamasına dikkat edilmelidir, boğulma ihtmali vardır.

Bebek Nasıl Yıkanmalıdır

Çocuk suyun içinde iken yumuşak bir bezle çabuk çabuk vücudu silinir. Çocuk suyun içerisinde 5-10 dakikadan fazla kalmamalıdır. Çocuk sudan çıkarılıp iyice kurulandıktan sonra yüzü, gözleri yumuşak bezlerle silinir, giydirilir.

Çocuğun ağzını temizlemeniz gerekmez. Çocuğun ağzına el değdirmek tehlikelidir. Ağızda yaralar, hastalıklar yapar. İlk azı dişleri iyice çıkıncaya kadar çocuğun ağzı ile uğraşmayınız.

Bazı sabunlar çok serttir. Deriyi çatlatır. Böyle olmayan yumuşak sabunlar kullanmak şartıyla çocuğu yıkarken hafifçe sabunlamak iyidir.

Önerilen Paylaşım 1:Aşk Anne Diye Ağlamaktır !

Önerilen Paylaşım 2:Hamilelik ve doğum boyunca sağlık bakımımı kimler üstlenecek?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer