menü resmi

Bebeğin hayatını tehdit eden salgın hastalıklar nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar mikrobu, gerek çocuklara gerek yetişkinlerin vücuduna bir kaç yoldan girebilirler. Bu yolları bilir ve hastalıkların bu yollardan geçmemesini temin edersek hastalığa yakalanmayız. Çünkü bazen karşımızdakinin hasta olduğunu bilmediğimiz için almamız gereken tedbirleri almakta geç kalırız, hastalıktan kaçamayız. Salgın hastalık zamanlarında çok dikkatli davranmak lazımdır.

Bulaşma yollarının birincisi deridir. Sıtma, şarbon, frengi ve yılancık deriden geçer. Bebeği sıtmadan korumak için sivrisineklerden korumak lazımdır. Şarbon ise, koyunlardan, keçilerden, atlardan, eşeklerden insana geçer. Böyle hayvanlara el değidirildikten sonra bebeklere dokunulursa bunların derileri ince ve çok nazik olduğundan çocuklar kolayca hastalığa yakalanır.bebeklerde-salgin-hastalik

Bebek Hastalıkları

Hastalık vaktinde tedavi edilmezse çocuğu öldürebilir. Çocuğu korumak için meme verileceği yada çocuğun bezleri değiştirileceği zaman çocuğa el değdirmeden önce eller sabunla iyice yıkanmalıdır. Şarbonda yüz yada vücudun herhangi bir yeri kızarır, şişer ortasında yanık gibi kara bir kabuk olur.

Frengi hastalığı da deriden geçebilir. Şayet çocuğun annesi yada babası hasta ise çocuk duğuştan frengili olur, fakat sağlam anne babalardan doğan çocuklara frengi dikkatsizlik yüzünden bulaşır. Frengili hastalar sağlam çocukları öperse, hastaların kullandıkları kaşık, çatal, bardak vb. iyice temizlenmeden çocuklar bunları kullanırsa hastalık geçebilir.

Çocuk olsun, yetişkin olursa hastalar vaktinde tedaviye başlarsa bir kaç ay sonra artık etraflarına hastalık bulaştırmazlar. Fakat bir kaç aylık tedavi kafi değildir. Bu kadar kısa bir tedavi ağızdaki yada vücudun başka yerlerindeki yaraları kapatırsa da vücuttaki gizli mikropları öldüremez. Onun için hastaların bir kaç sene tedavi görmesi şarttır.

Sağlam çocukları frengiden yada başka bir hastalıktan korumak için onların hiç kimse tarafından öpülmesine izin verilmemeli, kullandıkları tabak kaşık bardakları kullanmadan önce her defasında temizlenmelidir. Hasta olan büyükler ve çocuklar vakit kaybetmeden tedavi görmeye başlamalıdır.

Tedavi görmeyen frengili anne babadan  doğan çocuklar zihinsel özürlü yada sakat olabilir. Frengili çocuk tedavi görmezse ileride sakat kalır.

Yılancık: Çocuğun başı yada yüzü yada başka bir yeri kızarır, şişer çocukta ateş olur. Derinin, çocuğu tutan ellerin, çocuğun bezlerinin pis tutulmasından ileri gelir. Çocuğu sık sık yıkamak, bilhassa bacaklarının arasını temiz ve kuru tutmak, çocuğu yılancıklı hastaların yanına götürmemek lazımdır.

Çocuğun burnu ile oynamamasına, burnunun içini kaşıyıp yara yapmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğa meme verileceği zaman bezleri değiştirileceği zaman anne ellerini sabunla iyice yıkamalıdır. Yılancık tehlikeli bir hastalıktır, hasta çocukları vakit geçirmeden hastanelere götürüp tedavi ettirilmelidir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • 6 hastalık nedir
  • 6. hastalık resimli
  • 6.hastalık büyüklere bulaşırmı
  • 7.hastalık nedir
  • 6.hastalık banyo
  • yetişkinlerde 6.hastalık belirtileri
  • 6.hastalık kaşıntı yapar mı
  • 3. hastalık
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.