menü resmi

Bebeğin dişleri nasıl çıkar?

İlk dişler 6 ıncı ile 8 inci aylar arasında çıkmaya başlar. Birinci yaşın sonunda çocuğun; 4 tanesi yukarda, 4 tanesi aşağıda olmak üzere 8 adet kesici dişi vardır. Dişler bazen 1-2 ay erken yada bir kaç ay geç çıkabilir. İlk dişlerin çıkması fazla gecikirse bir sağlık kuruluşuna gidilerek çocuğun muayene edilmesi faydalıdır.

Çünkü bazen dişlerin gecikmesi kemik hastalığından ileri gelebilir. Şayet böyle ise geç kalınmadan tedaviye başlanarak kemikleri kuvvetlendirmek gerekir.bebek-disi

Çocuğun diş çıkarma zamanında görülen yüksek ateş, ishal, kusma, havale, boğaz ağrıları, öksürük gibi hastalıklar çok aşırı bir öneme sahip değidir, fazla endişe etmeniz gerekmez. “Diştendir bişe olmaz.” denildiği oluyor. Diş çıkması zamanında bebeğin salyası artar, bebek biraz huysuzlaşır; belki biraz iştahı azalır.

Çok nadir olarak bebeğin ağzında ufak tefek bazı yaralar olabilir bu yaralar daha ziyade diş çıkmasını sözde kolaylaştırmak için diş etlerinin öteberi ilaçlara batırılmış bezlerle yada parmaklarla ovulmasındandır. Bazen dişin çıkmasını kolaylaştırmak için diş etlerini yarmayı tavsiye edenler vardır.

Bütün bunlar gereksizdir ve zararlıdır. Diş çıkması zamanında katiyen diş etlerine dişlere birşey sürülmemelidir. İlk azı dişleri çıktıktan sonra bebeğin dişlerini temizlemeye başlanmalıdır. Bu dişler çıkıncaya kadar bebeğin ağzını temizlemek için birşey yapmaya gerek yoktur.

Güya bebekleri hastalıklardan korumak için memeden önce ve sonra ağızlarını sabunlu suya, karbonatlı suya batırılmış tülbentlerle silmek lazımdır diyenler varsa da bu tavsiyeler kesinlikle zararlıdır, doğru değildir.

Bebeğin ağzı ancak ilk azı dişleri çıktıktan sonra temizlenmeye başlanmalıdır. Dişler yumuşak bir fırça ile yukardan aşağı, aşağıdan yukarı olmak üzere hafifçe fırçalanır. Bu sayede dişlerin arasında kalan yemek kırıntıları çıkarılır.

Sabah ve akşam fırşalanır. Çocuklara şeker, çikolata, tatlı yedirdikten sonra mutlaka ağızlarını çalkalatmak lazımdır.

Yapılmazsa dişlerin arasında kalan tatlı parçaları mikropların etkisiyle zararlı bir hal alarak dişlerin çürümesine neden olur.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@murat-gül-95 -
2018-04-16 23:24:07

Bebeğin dişleri iyi mi çıkar? İlk dişler 6 ıncı ile 8 inci aylar içinde çıkmaya adım atar. Birinci yaşın sonucunda çocuğun; 4 tanesi yukarda, 4 tanesi aşağıda olmak üzere 8 tane kesici dişi vardır. Dişler bazen 1-2 ay erken yada bir kaç ay geç çıkabilir. İlk dişlerin çıkması fazla gecikirse bir sıhhat kurumuna gidilerek çocuğun muayene edilmesi yararlıdır. Çünkü kimi zaman dişlerin gecikmesi kemik hastalığından ileri gelebilir. Şayet bu şekilde ise geç kalınmadan tedaviye başlanarak kemikleri kuvvetlendirmek gerekir.Bebek-disi Çocuğun diş çıkarma süreında görülen yüksek ateş, ishal, kusma, havale, boğaz ağrıları, öksürük şeklinde hastalıklar çok aşırı bir öneme haiz değidir, fazla kaygı etmeniz gerekmez. “Diştendir bişe olmaz.” denildiği oluyor. Diş çıkması zamanında bebeğin salyası artar, bebek birazcık huysuzlaşır; belki biraz iştahı azalır. Çok ender olarak bebeğin ağzında ufak tefek bazı yaralar olabilir bu yaralar daha ziyade diş çıkmasını sözde kolaylaştırmak için diş etlerinin öteberi ilaçlara batırılmış bezlerle yada parmaklarla ovulmasındandır. Bazen dişin çıkmasını kolaylaştırmak için diş etlerini yarmayı tavsiye edenler vardır. Bütün bunlar gereksizdir ve zararlıdır. Diş çıkması süreında kesinlikle diş etlerine dişlere birşey sürülmemelidir. İlk azcaı dişleri çıktıktan sonra bebeğin dişlerini temizlemeye başlanmalıdır. Bu dişler çıkıncaya kadar bebeğin ağzını temizlemek için birşey meydana getirmeye gerek yoktur. Güya bebekleri hastalıklardan korumak için memeden önce ve sonra ağızlarını sabunlu suya, karbonatlı suya batırılmış tülbentlerle silmek lazımdır diyenler varsa da bu tavsiyeler kesinlikle zararlıdır, doğru değildir. Bebeğin ağzı ancak ilk azcaı dişleri çıktıktan sonra temizlenmeye başlanmalıdır. Dişler yumuşak bir fırça ile yukardan aşağı, aşağıdan yukarı olmak üzere hafifçeçe fırçalanır. Bu sayede dişlerin arasında kalan yiyecek kırıntıları çıkarılır. Sabah ve akşam fırşalanır. Çocuklara şeker, çikolata, tatlı yedirdikten sonrasında mutlaka ağızlarını çalkalatmak lazımdır. Yapılmazsa dişlerin arasında kalan tatlı parçaları mikropların etkisiyle zararlı bir hal alarak dişlerin çürümesine niçin olur.

@Ertuğ Gece -
2018-03-21 15:21:26

Dış çıkarma günleri geldiğinde sizleri çok zorlu günler bekliyor arkadaslar . Bazı durumlarda bebek için zor oluyor ağrısı oluyor sorunu size anlatamadığı içinde ağlıyor ve huysuz oluyor . Kaşınma sorunu olduğu için her bulduğunu ağzına sokuyor bebişler. Isırmaya başlar sizin için acı olarak ama bebiş için keyifli olucak kaşınmasını geçiriyor. Bu süre hemen hemen dişleri %70 de oluyor bilginiz olsun .

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.