Bebeğin başına gelebilecek kazalar ve alınacak tedbirler.

Çocuk ayaklanıp oda içerisinde dolaşmaya başlayıncaya kadar fazla kazalara maruz kalmaz. Bu gibi küçük bekeklerin başına gelebilecek kazalardan birincisi şudur: Şayet çocuk annenin uyuduğu yatakta uyutulursa anne açocuğa gece meme verirken uykuya dalıp çocuğun üstüne dönebilir, çocuk nefes alamaz, boğulur. Bunun için çocuk daima ayrı bir yatakta anne ayrı bir yatakta olmalıdır.

Kazalardan bir tanesi çocuğun yüksekten düşürülmesidir. Çocuk kucakta iken dikkatsizlikle yere düşürülür, yada beşiğin ipleri sağlam olmadığından, beşik iyi kurulmadığından çocuk yine yere düşer. Düşme neticesinde bazen birşey olmazsa da bazen de ömrünün sonuna kadar sakat kalabilir.

Bu sakatlık kemiklerin kırılmasından ziyade çocuğun beyninin zedelenmesinden ileri gelir, çünkü küçük yaşlarda dikkatli bir tedavi ile kemik kırıkları çabuk iyileşsede sakatlanan beynin zarar gören beynin düzelmesi zordur.

Kazalardan bir diğeri yanmalardır. Çocuk ocağın, sobanın, mangalın yakınında yatırılırsa ocaktan yada mangaldan sıçrayan bir kıvılcım çocuğun yüzüne gözüne isabet ederek az çok bir zarar verebilir. Bu durumlarda çocuk ağlayacağından ötürü hemen kurtarılabilirse de kalıcı sakatlıklar olabilir.cocuk-kazalari

Fakat bazen böyle olmaz, çocuğun kundağı, bezleri tutuşur, odanın dışında birşey ile uğraşan anne bunun farkına varmaz. Çocuk ancak bezler tutuştuktan sonra ağlamaya başlar, fakat iş işten geçmiştir. Çocuğun üstüne kaynar su dökülmeside tehlikelidir.

Kazalardan biri, kedi, köpek gibi hayvanlar yüzünden olur, bunlar çocuğun ellerini oynatttığını, gözlerini açıp kapayıp sesler çıkardığını görünce saldırıp bebeğin gözünü çıkarabilirler. Yanaklarını, kollarını ısırarak ciddi zararlar verebilir. Onun için bebeklerin bulunduğu odalarda büyük insanlar bulunduğu vakitte bile kedi, köpek olması doğru değildir. Çünkü bir dakikalık bir dalgınlıkla kaza olabilir çocuk zarar görebilir.

Bebeğin 3-4 yaşlarındaki kardeşleri de bebek için tehlikeli olbilirler. Akılları ermedğinden oyun olsun diye bebeğin ağzına iğne, para, boncuk ve fasulye tanecikleri gibi şeyler tıkıştırdıkları, bunların nefes borusunu tıkadığı ve sonucunda ölümler olduğu görülüyor. Bunlara ameliyat yapmak güç olduğundan kurtulmaları kolay olmaz.

Bebeklere hırkaları, gömlekleri giydirilirken dikkatsizlik edilirse parmakları kırılabilir. Parmağın ucu kolun bir yerine takılır, anne bunun farkına varmazsa kolu geçirmek için zorlar, bu esnada parmak tersine döner ve kırılır.

Buna meydan vermemek için çocuğa kollu birşey giydirileceği zaman evvela anne kolun ağzından kendi elinin iki parmağını geçirmeli, çocuğun elini bu parmakların arasına alıp muhafaza ettikten sonra elbisenin kolunu çocuğun koluna geçirmelidir.

Çocuk büyüyüp yürümeye başlayınca daha fazla kazalara maruz kalır.

Açık pencerelerden, merdivenlerden düşer, başını, gözünü sivri dolap, masa köşelerine çarparak işin derecesine göre az çok büyük tehlikeler geçirir, sakat kalabilir.

Yerde, dolaplarda, ötede beride ne bulursa ağızlarına tıkmaya pek meraklı olduklarından para, düğme, iğne gibi şeyler yutarak boğulmaları yada her evde bulunan bir takım ilaçları yutarak zehirlenmeleri ihtimali vardır. Çocuk bildiğimiz aspirini bile fazla miktarda yutarak ölebilir. Onun için aspirin vb. en zararsız görülen ilaçlar bile çocukların yetişemeyeceği raflarda daha iyisi kilitli dolaplarda saklanmalıdır.

İlaçları saklamakla iş bitmez. çocuğun bir yerden düşüp sakat kalmaması, herhangi bir şeyi yutarak nefes borusunun tıkanmaması ve boğulmaması için çocuğu bıkmadan üşenmeden daima göz önünde bulundurmak lazımdır.

Ocak, mangal, soba gibi çocuğun yanabileceği yerlerin etrafına çocuğun boyundan bir karış daha yüksek bir tahta parmaklık koymak mutlaka gereklidir.

Parmaklığın aralıkları çocuğun başının geçemeyeceği kadar dar, kollarının bacaklarının sıkışamayacağı kadar geniş olmalıdır.

Önerilen Paylaşım 1:Bebeklerde uykusuzluk problemi.

Önerilen Paylaşım 2:Bebekler nasıl giydirilmeli, nasıl kundaklanmalı?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bebek kazaları paylaşımınız için teşekkürler.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer