Bebeğimin Genetik Bir Hastalığa Yakalanma Riski Nedir?

Bebeklerin Genetik Hastalıklara Yakalanma Durumları

Genetik hastalıklar kişinin DNA kodlarında bulunan, önlem alınmazsa olumsuz sonuçlar doğurabilecek rahatsızlıklardır. Anne karnında bebek henüz fetüs halindeyken bebeğin sistemine kodlanan bu hastalıklar bazı gebelikler için risk oluşturur. Bu riski anlayabilmek için prenatal tanı uygulanmaktadır.genetik-hastalik

Prenatal Tanı Kimlere Uygulanır?

  • İleri anne (35 ve üstü) ve ileri baba yaşı (55 ve üstü)
  • Tekrarlayan düşük geçmişi
  • Ailede kalıtımsal hastalık riski
  • Ebeveynlerden herhangi birinin krozomal translokasyon taşıması
  • Annede anksiyete

gibi geçmişleri olan ebeveynler için genetik hastalık riski vardır ve prenatal tanı yöntemlerinin uygulanması uzmanlarca önerilmektedir.

Prenatal Tanı Yöntemleri:

Herhangi bir risk taşımayan yani noninvazif ve belirli oranda risk taşıyan invazif olarak iki çeşit pretanal tanı yöntemi vardır. Belirli bir oranda risk taşıyan doğum öncesi tanı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: fetal doku biyopsisi, amniyosentez ve kordosentez. Hiçbir risk taşımayan doğum öncesi tanı yöntemleri ise ultrason ve manyetik rezonans görüntülemesi ve anne karnında biyokimyasal değerlendirme olarak sayılabilir.

Şimdiden dikkatli ve sabırlı zamanlar diliyoruz. Unutmayın bebeğinize sizden başka doğru düzgün bakacak kimse yok. O yüzden önce bebeğiniz için kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz ki bebeğinize bakabilesiniz. 🙂

Önerilen Paylaşım 1:Preeclampsia oluşursa doğum sonrası kan basıncı normale döner mi?

Önerilen Paylaşım 2:Çocukların Hayatındaki Seçimlerde Ailenin Etkisi

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer