Bankayı Şikayet Etmek

Her tarafta bankaları ve onların ahtapot gibi kollarını görüyoruz. İnsanların borçlanması esasına göre para kazanmayı prensib edinmiş olan bankalardan ülkece çektiğimiz sıkıntılar çok fazla. Malesef her geçen gün bankalar ile olan sorunlar daha da artmaktadır. Bankalar insanları borçlandırıyor sonra haciz memurlarını kapımıza gönderiyor. Sonuçta yine onlar kazanıyor ama biz kaybediyoruz. Peki bizim hiç mi kendimizi savunma hakkımız yok yada Bankaları nasıl şikayet edebilirim ? diye soracak olursanız. Eskiye göre biz tüketicilerin hakları daha aktif olarak kullanılmaktadır. Hükümetin yaptığı güzel işlerden bazıları da bankacılara karşı olan tavrıdır. Sonuçta bizlere faydası oluyor.banka-sikayet-etmek

Banka ile olan işlerimizde yalan yanlış vaadlerin sonradan yerine getirilmediği zamanlarda nasıl hakkımızı savunabiliriz ? Öncelikle hemen mahkeyeme gitmememiz gerekmektedir. Eğer elimizde bir koz olsun istiyorsak önce ilgilibankaya şikayetimizi telefon ile yada mail ile yada şikayet dilekçesi ile bildirmemiz gerekiyor. Bu şekilde ilerde olabilecek mahmeke işlerinde elimizde kanıtlarımız olacaktır.

Zaten BBDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) da bu şekilde açıklama yapmaktadır. Öncelikle müşterinin kendisinin bankaya şikayetini iletmesini ve eğer bu şikayetten bir sonuç alamaz ise o zaman kendilerine başvurmalarını söylüyor.

Bankacılık kanununda müşteri hakları ile ilgili “Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür.” hükmü gereğince bankalar müşterilerinin her sorunlarına bir cevap ve çözüm bulmakla yükümlüdür. Bankaların kafasına göre iş yapamayacağı bu hüküm ile belirtilmiştir.

Bu hüküm gereğince öncelikle biz kendimiz bankaya mail, telefon yada dilekçe ile şikayetimizi bildirmeliyiz. İlk başta bankanın suçlu olduğu anlaşılmaz. Fakat bu hüküm gereğince biz şikayetimizi bankaya ilettikten sonra banka sorumluluk altına girecek ve suçlu olduğunu inkar edemeyecektir.

Eğer şikeyetimiz sonucunda bir sonuç alamaz ve sorunumuz bir çözüme kavuşmaz ise o zaman Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile belirtilen 4077 sayılı kanun ile şikayetlerimizi bulunduğumuz şehir yada ilçede bulunan Tüketici Haklarına giderek yapmaya hakkımız bulunmaktadır. Önceden bankaya ilettiğimiz mail yada dilekçenin bir kopyasının alınması bizler için kanıt olacaktır.

Bankalar ile ilgili şikayetlerde ne yaparsak yapalım bir kopyasını elimizde bulunduralım. Mahkemeye şikayetimizin taşınması durumunda bizlere faydası olacaktır.1 Yorum
@Karan - 2018-03-30 20:30:11

Bankalarla ilgili bir problem yaşadığınızda sorunu bankayı arayıp çözemediğiniz zaman sosyal medya kanalları üzerinde yazın, sözlüklerde problemi paylaşın. O zaman daha hızlı çözüyorlar. Bu da sonuç vermezse BDDK'ya başvurun.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Bankalarla ilgili bir problem yaşadığınızda sorunu bankayı arayıp çözemediğiniz zaman sosyal medya kanalları üzerinde yazın, sözlüklerde problemi paylaşın. O zaman daha hızlı çözüyorlar. Bu da sonuç vermezse BDDK'ya başvurun.