Annelik içgüdüleri hakkında.

Çocuklar üzerinde, anne ve babanın iki türlü temel fonksiyonu bulunur. Annenin rolü, koruma dürtüsü ve şefkat üzerinedir. Babanın rolü ise otoriter olma ve saygı uyandırma üzerinedir. Aynı zamanda baba, çocuklara özgüven aşılanmasında önemli bir role sahiptir. Özellikle birebir çocuklar ile ilgilenen anne olduğundan dolayı, burada annelik dürtüsü önemli bir yere sahiptir. Zaten insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de, korunma ve güvenliktir.

Annelik bir içgüdü müdür? Birçok annede, çocuk doğduğu andan itibaren, gözle görünmeyen bir bağ oluşur.annelik-icguduleri

Adeta çocukları ile görünmez bir bağ ile bağlıdırlar. Bu yüzden annelerin hislerinin, özellikle söz konusu çocukları olduğunda, oldukça kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Burada içgüdü diye tabir edilen aslında, hormonsal etkilerin annelerde görünen yüzüdür. Hayvanların davranışlarına etki eden bir faktör olan içgüdü, farklı bir kavramdır.

Eğer tüm kadınlarda, annelik içgüdüsü olsaydı, çocuk yapmayı tercih etmeyen kadınları başka bir yere koymamız gerekirdi. Ayrıca çocuk yapıp terk eden anneler de olduğu düşünüldüğünde, annelerde bulunan etkilerin içgüdü olmadığını anlayabiliriz.

Annelik dürtüleri, çocuğun bakımını üstlenme, onu koruma ve ilerleyen zamanlarda, onun için en iyisini isteme şeklinde ortaya çıkar.

Hamilelik sürecinden itibaren, anne adaylarında bir takım hormonsal değişmeler görülür. Bu değişmeler, bebek doğduktan sonra da devam eder. Sosyal statüye göre çoğunlukla, annelik dürtüleri, hareket geçer ve çocuklar üzerinde etki sağlar.

Önerilen Paylaşım 1:Çocuk psikolojisi hakkında öneriler nelerdir?

Önerilen Paylaşım 2:NST Sırasında Bebeğin Kalp Atışlarının Hızlanması İyi Midir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer