menü resmi

Anne Muhabbet Kuşu

Ellerinizden öper bir çift muhabbet kuşumuz var ve uzun bir süredir evlat sahibi olmalarını bekliyoruz.

Arkadaşlara soruyoruz nasıl olacak, kaç günde olur tahminen tipi sorulardan. Anladığımız kadarıyla dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var.

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi ve yavru yapması için arkadaşlarımızdan aldığımız tavsiyeler;

 • Kesinlikle fazla kalabalık yerlerde tutmayın, çatı katı yada dam var ise damda, sakin, havadar ve güneş alan yerlerde kafesleri tutun
 • Sanki balayına gönderiyoruz kuşları 🙂
 • Birde kesinlikle kafesin yerini değiştirmeyin dediler.

Bir çok etken olabilir dediler ama özellikle bunlara dikkat etmen gerekir dedi arkadaşlar sağolsunlar.

İki sebebi sorduğumda, birinci olarak güneş ışığı kuşlarda bir cinsel istek arttırıcı etki gösteriyor ve sessiz sakin yerler kuşlara çiftleşmek için güven veriyormuş. Hani ortam ne kadar iyi olursa kuşlarda Dünya’ya evlat getirmeye o kadar istekli olurmuş.

İkinci neden özellikle anne muhabbet kuşu için geçerliymiş. Anne muhabbet kuşu, kafesin bulunduğu ortama, yere, konuma ne kadar alışırsa o ölçüde yumurtlamak için kendisine güven duyuyormuş.

Kısacası, yavru getirilebilecek bilindik bir yer olursa e haliyle her anne böyle bir ortamda yavru getirmeyi ister bu Dünya’ya. Kimse 4. Dünya savaşının ortasında yavru getirmek istemez herhalde.

Neyse bu koşullar, kuşların yemleri, mekanı, temizliği her şey tamam. Bundan sonrasını lütfen birde siz yorumlayın siz ne anlayacaksınız.

Aradan 1-2 hafta geçti geçmedi, dişinin sürekli yuvalığa girdiğini gördük. Sonra baktık 3 adet yumurta var yuvalıkta.

Çok güzel bir duygu özellikle, dişi kuşun yumurtaları sahiplenişi değişik ve tatlı bir anı gerçekten.

Baba muhabbet kuşu yuvaya hiç girmiyor, sonraları bir kaç kez girdiğini gördük. Genelde muhabbet kuşu çiftleşmelerini görmüşüzdür, sonuçta hayvan olduklarından kim var kimse bakıyor mu diye düşünmezler 🙂

Fakat biz bizim kuşları iç görmedik, göremedik. Sanırım baya bir edepli hayvan bizimkiler.muhabbet kuşu

Yavrular Çıkıyor

Yaklaşık 1 hafta geçti ve dişiyi artık nadir olarak yuvalık dışında görüyoruz. Erkek olan sürekli hareketli şekilde sağa sola zıplayıp duruyor. Bazen yuvalığa giderek dişi kuşa ağzıyla yem verdiğini görüyoruz.

2 gün sonra dişi yuvalıktan çıkmıştı, herhalde ayakları, kanatları uyuşmuş, baktık ki kanatlarını ayaklarını geriyor. E oda haklı kaç gündür dürekli yumurtaların üzerinde oturuyor 🙂

Yumurtalara baktık ve hala 3 yumurta var. Tamam dedik fazla olmayacak, bunlar sağlıklı olsunlar da.

Aradan yaklaşık 2 hafta geçti ve  bürgün cılız, kısık kuş sesleri duymaya başladık. Dedik galiba çıktı yavrular. Yuvalığa bakmaya çalıştık fakat anne muhabbet kuşu o kadar hiddetli ve sinirliydi ki arkamıza bakmadan kaçtık 🙂

O masum,sevimli, kibar kuş gitmiş yerine Zeyna gelmiş sanki. Hrrkül de kafeste taşları göğe fırlatmakla meşgul.

Neyse rahatsız etmeyelim dedik 1 hafta kadar hiç elleşmedik. Sonra bir fırsatını bulduk, Zeyna ile Herkül yemek yerken yavrulara baktık.

3 tane tüysüz müysüz, küçücük sürekli cıyaklıyan yavru gördük yuvalıkta hepsi üst üste duruyordu, birisi alta geçiyor sonra diğerleri onu üstünde duruyor sonra alttaki en üste geçiyor, hem böylece ısınıyorlardı, zaten biz bunları gördük demeye kalmadı, anne bizi farketti ve tüylerini kuyruğunu kabartarak ve bağıra bağıra bize diliyle ok atmaya başladı 🙂

Bizde hemen kalkanlarımızı almaya çalışmadan bile kaçtık 🙂

Yavruların Sayısı

Aradan 1 hafta geçti geçmedi, 1 yavrunun hareket etmediğini gördük. Yuvalığı açıp baktığımızda diğer yavruların büyüdüğünü, geliştiğini gördük ama bir tanesi ilk doğduğu anki gibi hareketsiz yatıyordu.

Arkadaşlara sorduk, anne bakamamıştır boşver ilk yavrulamada olur böyle dediler. Dişi zamanlaa ustalaşırmış.

Fakat bu bizim dişi de tam çırak çıktı, aradan 5 gün geçti diğer yavru da öldü. Arkadaşları aradık ve anne çıraklıktan kalfalığa geçmeden direkt usta oldu dedik.

Neyse artık anne baba ve bir adet evlat ile küçük tatlı bir yuva vardı. Anne yavrusunu öyle besliyor, onunla öyle ilgileniyor ki görseniz dudaklarınızı ısırırsınız.

Baba muhabbet kuşu dışarda ve ara sıra yuvalığa giriyor yavruya yem veriyor, anne sürekli yavruyla beraber yem veriyor, bazen yuvalıktan sesler geliyor masal okuyor galiba yavruya annesi.

Aradan uzuuuunnn olmasa da biraz zaman geçti ve yavru artık kafesin içerisinde dolanmaya başladı.

Anne Muhabbet Kuşu

Anne muhabbet kuşu yavrusu için kendisini feda eden, insanların üzerine yavrusu için düşünmeden saldıran, yavrusu için uyumayan, yavrusu için aynı yerde günlerce-haftalarca bıkmadan usanmadan bekleyen ve şikayet etmeyen anne muhabbet kuşu.

Yavrusuna 2-3 metre mesafeden baktığımız da dahi, hemen yavrusunun yanına koşan anne muhabbet kuşu.

O gün enterasan olaylar oldu. Kuşlara bakmaya gittik ve anne muhabbet kuşunun yavruyu dövdüğünü gördük. Galiba terbiye veriyor dedik, anne yavru arasında olur.

Ama yok, birşeyler ters gidiyordu. Baba bir tarafta her zamanki gibi leylasının peşinde koşan mecnun gibi. Dönüyor, dönüyor annenin etrafında ama yavruya kimse bakmıyor.

Yavru muhabbet kuşu, kafesin altına inmiş ve bir yem kutusunun ayaklığında başını eğmiş bir şekilde duruyordu. Ara sıra anne ve baba gidiyor yavruya vuruyordu.

Hemen bizim usta arkadaşlara sorduk ve neler oluyor dedik. Hemen anneyi başka kafese koyun, anne tekrardan yumurta yapacak onun için yavruyu öldürebilir dediler.

Bizde kendilerine dedik ki, what ?

Yahu zaten annesi baktı, büyüttü, besledi şimdi annesi yavruyu mu öldürecek dedik.

Arkadaşlarımız, baba muhabbet kuşu yavruya bakar, anne muhabbet kuşu yumurtlamak için yavru olmamasını ister, o yüzden olan yavruyu yuvadan atabilir ve hatta öldürebilir, dediler.

Hmm dedik ve anneyi başka bir kafese koyduk. Şimdi baba muhabbet kuşu ve yavru beraber bir kafeste anne muhabbet kuşu diğer kafeste.

Baba muhabbet kuşu yavruya arasıra vuruyor ama sonra yavruyu besliyor.

4-5 gün böyle kalması gerekiyormuş. Yavru muhabbet kuşu yeme düşünce anneyi babanın yanına koyup, yavruyu diğer kafese almamız gerekiyormuş.

Kafesin içerisine biraz yem döktük, yavru muhabbet kuşu yeme düşsün diye ama bir türlü düşmedi, neyse artık olmadı biz elimizle yavruyu yeme doğru iteleriz, düşürürüz.

Hayat bu olayda bizlere ne anlatıyor sizce ? Önce sizin için canını, varını, yoğunu veren bir canlı sonra sizi öldürmek  istiyebiliyor.

Siz ne anladınız ?

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • anne muhabbet kuşu yavrusunu nasıl besler
 • anne muhabbet kuşu yavruyu dövüyor
 • muhabbet kuşu yavru ayırma
 • muhabbet yavru besleme
 • anne muhabbet kuşu yavrusunu neden döver
 • yavru muhabbet kuşu resmi
 • yavru muhabbet kuşu sesi
 • muhabbet kuşları birbirini öldürür mü
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.