menü resmi

Adım Adım Amp Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Amp eklentisi son zamanlarda Google tarafından ortaya çıkarılan ve özellikle mobil kullanıcıları düşünülerek oluşturulmuş bir projedir. Amp kurulu sitelerde özel amp etiketleri kullanılmaktadır.

Amp eklentileri genellikle önlerine amp- ön etiketini almaktadırlar. Mesela normalde kullanılan img etikeri amp için amp-img haline, yada reklamlar amp-ad formatında kullanılıyor. Peki neden amp kullanmalıyız ?

amp-kaldirma-seo

Öncelikle neyi neden kaldırmamız gerektiğini iyice anlamamız gerekmektedir.

AMP = Accelerated Mobile Pages = Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak adlandırılmaktadır.

Amp Avantajları

 • Öncelikle en belirgin amp avantajı sayfaların daha hızlı yüklenmesi.
 • Amp şablonlarda herşey içeriğin ön planda tutulması baz alınarak hazırlanmıştır.
 • Kendine has etiketleri bulunmaktadır.
 • Sayfa yüklenme süreleri çok küçüktür. Normalde ampsiz olan bir sayfanın telefondan yüklenmesi 3 saniye ise, amp halinde yüklenmesi 3 saniyeden daha az olur.

Amp Nasıl Oluşturulur

Amp  sayfalar oluşturmak için önceden de belirttiğimiz üzere özel etiketler kullanmalısınız. Bunun dışında birşey yapmanıza gerek yoktur. Aşağıdaki  bağlantıya tıklayarak amp etiketleri listesine ulaşabilirsiniz.

Amp Etiketleri

Sayfayı incelediğiniz zaman amp etketlerinin hangileri olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Bu paylaşımımız WordPress kullanıcıları için kurmuş oldukları AMP eklentisini SEO ve Hit kaybı yaşamadan nasıl kaldırılır hakkında bilgiler sunacaktır.

Anlatacağımız yöntem bizzat kendimiz tarafından denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır.

Bu arada AMP eklentisini neden kaldırmamız gerekiyor ?

AMP Eklentisini Neden Kaldırmalıyız

 • Öncelikle webmasterların çok şikayet ettiği ve gerçektende saçma bir hale gelen amp reklamların geç yüklenmesi.
 • AMP eklentisinin SEO puanının çok kötü olması.
 • Periyodik güncellemelerden dolayı amp şablonları üzerinde yaptığımız değişikliklerin kaybolması.
 • Bazı durumlarda sayfaların açılmasında sorunlar olması.
 • Reklamların tam istenilen konumlarda görünmesinin sağlanamaması.

Aslında bu listeyi daha da uzatabiliriz. En fazla karşılaşılan sorunlar bunlardır.

Amp eklentisi yükleyerek amp sayfalarını Google gibi arama motorları sayfasına tanıtan web site sahiplerinin reklam gelirlerinin çok düştüğünü görebilirsiniz.

Bunlardan dolayı sizlerde kurmuş olduğunuz amp eklentisini herhangi bir sorun ile karşılaşmadan kaldırmak ve belki sonraları sorunlar çözüldüğü zaman tekrar kullanmak için aşağıda anlattığımız yöntemi uygulayabilirsiniz.

Tekrar belirtelim bu yöntem ile herhangi bir SEO yada Hit kaybı yaşamazsınız.

 

1. Aşama Amp Eklentisini Kaldırma

Bu işlem için öncelikle amp kurulduktan sonra neler oluyor onu kısaca anlatalım. Amp eklentisini kurduğunuz zaman amp eklentisi, her sayfaya bir meta etiketi eklemektedir. Mesela;

<link rel=”amphtml” href=”https://www.gencturkhaber.com/amp-kaldirma/amp” >

Normal sayfalarınızı kontrol ederseniz yukarıdaki şekilde bir meta etiketinin sayfalarınızda olduğunu göreceksiniz, sayfa adresi örnek olarak verilmiştir. Genelde bir sayfa adresinin sonunda /amp görürsünüz, genel olarak bu tür sayfalar amp sayfalardır.

Sorunsuz bir şekilde ampyi kaldırmak için öncelikle bu durumun üstesinden gelmeliyiz. Bunun için her sayfa yüklenmeden önce bu değeri ya silmeliyiz yada başka birşey ile değiştirmeliyiz. Bu işlem için belirli bir süreliğine, ampnin tamamen kalktığını görünceye kadar aşağıdaki eklentiyi kurunuz.

Real Time Find and Replace

Yukarıdaki eklentiyi eklenti sayfanızdan arayarak bulunuz ve kurunuz. Eklentinin çalışma mantığı sayfalarınız yüklenmeden önce sayfa içerisinde belirlenen kelime yada kelimeleri bularak onları istediğiniz kelime yada kelime grupları ile değiştiriyor.

Bu manada, <link rel=”amphtml” href=”https://www.gencturkhaber.com/amp-kaldirma/amp” > kalıbını istediğimiz başka bir şey ile değiştireceğiz, ve böylece artık arama motorları sitemizde ilgili sayfanın amp versiyonu olmadığını görecektir.

Eklentiyi kurunuz ve etkinleştiriniz. Daha sonra sol kısımda Araçlar altında eklentinin adı üzerine tıklayınız karşınıza eklenti ayarları sayfası çıkacaktır. Burada kırmızı ile gösterilen Add butonuna tıklayınız.

amp-kaldirma-1

Add butonu tıkladığınız zaman yeni bir bul/değiştir ayar seçenekleri karşınıza çıkacak. Burada aşağıdaki resimde olduğu gibi değerleri giriniz ve Update Settings butonuna basınız.

amp-kaldirma-2

 

Dikkat

Bu kısımda Replace With kısmını boş bırakmamız gerekiyor fakat boş bıraktığımız zaman ilgili kısım  boş parantezler < > olarak kalıyor ve sayfalarımızda boş yere içi boş parantezler kalıyor. Bu durumun üstesinden gelmek için temamızın header.php dosyasında kullandığımız bir meta etiketi içeriğini buraya çekiyoruz. herader.php doayasında örneğin rating etiketini kullanıyorsanız onu silin ve o değeri silinen amp metasının yerine koyalım. Böylece sorun çözülmüş olacaktır. Eğer sitenizin herader kısmında <meta name=”rating” content=”general” /> yok ise o zaman header.php den birşey silmenize gerek yok. Aşağıda verdiğimiz değerleri kurmuş olduğumuz eklentinin değerler kısmına giriniz ve Update Settings butonuna tıklayınız.

Fazladan bir meta etikete sahip olmuş olacaksınız. Buda sizin faydanıza olacaktır. İlgili ayar kısımlarını aşağıdaki şekilde değiştiriniz.

Find kısmına:  <link rel=”amphtml” href=”(.+)” />

Daha sonra Replace With kısmına ise:   meta name=”rating” content=”general” /

 

Son olarak Update Settings e tıklayınız. Herşey tamam anlatılanları yaptıysanız bir sayfa açarak etiketin değişip değişmediğine bakabilirsiniz. Bir sayfayı açınız ve sağ tık ile açılan menüden Kaynak Kodu Göster e tıklayınız. Orada <meta name=”rating” content=”general” /> yazıp yazmadığına bakınız. Eğer bu meta eteketini görüyorsanız işlemler başarılı demektir.

 

2. Aşama – Amp Kaldırma

Şimdi öncelikle yaptığımız işlemleri Google gibi arama motorlarına anlatabilmemiz için amp sayfaların Google indekslerinden silinmesi gerekmektedir. Bunun için Amp eklentisi ayar sayfasına geliniz ve soldaki menüden SEO bölümüne gelerek Additional tags for Head section AMP page bölümüne aşağıdaki kodu ekleyiniz.

<meta name=”robots” content=”noindex,follow”/>

yukarıdaki kod arama robotlarına bu sayfayı indeksleme anlamına gelmektedir, kodu ekledikten sonra ayarları kaydediniz. İlgili görsel aşağıdadır.

amp-kaldirma-3

3. Aşama – Sitemap Güncelleme

Şimdi son olarak Google Webmaster Tools sayfanıza giriniz ve amp eklentisini kaldırdığınız sitenizin ayar kısımlarından Sitemap bölümüne gelerek tekrardan sitemap tekrar göndere basıyoruz. Böylece sitemizin son sitemap dosyasını Google arama motoruna iletiyoruz. Hangi arama motoru ise aynı işlemi yapıyoruz.

 

Son olarak beklemeye başlıyoruz. Aşağıdaki bağlantıya tıklarak sitemizi seçtikten sonra indekslerimizin silinip silinmediğini kontrol ediyoruz. 3-4 gün sonra indekslerimizin yavaş yavaş silindiğini görüyoruz.

İndeks Kontrol Sayfası

 

Neler Yaptık

Yaptığımız işlemleri tekrardan gözden geçirelim. Amp eklentisini hatasız ve herhangi bir SEO ve Hit kaybı yaşamasan kaldırmak için 3 aşamalı işlemleri yaptık, bu işlemler;

 • Normal sayfalara eklenen amp meta etiketini Real Time Find and Replace ile değiştirdik. Böylece sayfalardaki amp sayfa metasını kaldırdık.
 • Daha sonra AMP eklentisi ayar sayfasına gelerek SEO bölümüne noindex meta etiketini ekledik.
 • Google Webmaster Tools sayfasına giderek sitemap dosyasını tekrar gönder dedik.
 • Son olarak yukarıda verdiğimi bağlantıdan sitemizi seçerek zamanla amp sayfa indekslerinin silindiğini kontrol ettik.

İşlemlerin başarılı olması ve herhangi SEO-Hit kaybı yaşamamak için indekslerin tamamının 0 olması yani hepsinin silinmesini bekliyoruz. 2-3 güne bir ilgili sayfaya giderek kontrol ediyoruz.

Eğer amp sayfa indeks sayısı sıfır olduysa AMP ve Real Time Find and Replace eklentisini silebilirsiniz. !!

Takıldığınız ve yapamadığınız bölümler içn lütfen yorum formunu kullanınız..

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@dfdfdf -
2018-08-05 22:29:13

dfefdf

@Engincan -
2018-07-19 14:17:50

Baya teferruatlı anlatmissiniz çok sağolun. Güzel bir site.

@Zorga -
2018-05-08 10:57:37

Şahane bir anlatım olmuş elinize emeğinize sağlık.

@Nurhan -
2018-05-05 09:24:26

Açıkcası başlığı okuduğumda nedir diye merak ettim. Baya bir ayrıntılı anlatılmış ve ne olduğunu anlayabildim. Siteniz bir çok siteden önde gelmktedir. Eğitim açısından çok iyi bilgilere sahipsiniz.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.