Alzheimer ve Demans Arasındaki Farklar

Alzheimer ve demans hastalığı genellikle birbiri ile karıştırılmaktadır. Fakat Alzheimer ve demans birbirinden farklı haastalıklardır. Bunun nasıl bir olumsuz sonucu olabilir derseniz, Alzheimer hastası olan insan ile demans hastası olan insanlar yanlış tedavilere maruz kalabilir, hastabakıcılar hastaya nasıl davranacağını bilmeyebilir. Sonuçta her hastalığın etkisi ve bakımı birbirinden farklıdır.

Demans Hastalığı

Demans hastalığı, düşünce ve hafıza zayıflamasını içeren bir dizi semptomların genel bir adıdır. Genellikle yaşlanmanın bilişsel düşüşüyle ​​ilişkili bir terimdir. Bununla birlikte, Alzheimer dışındaki sorunlar demansa neden olabilir. Demansın diğer yaygın nedenleri Huntington Hastalığı, Parkinson Hastalığı ve Creutzfeldt-Jakob hastalığıdır.

Alzheimer

Alzheimer hastalığı nedir?

Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre, Alzheimer hastalığı bunamanın yaygın bir nedeni olup demans olgularının yüzde 50 ila 70’ine neden olmaktadır. Aslında, Alzheimer demansın çok spesifik olan bir şeklidir. Alzheimer belirtileri bozulmuş düşünce, konuşma bozukluğu ve düşünce karışıklığını içerir. Doktorlar demansın nedenini belirlemek için kan testleri, zihinsel durum değerlendirmeleri ve beyin taramaları da dahil olmak üzere çeşitli taramalar kullanmaktadır.

Alzheimer Demans Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Bir kişiye bunama teşhisi konduğunda, bir takım semptomlar teşhis edilmiş demektir. Boğaz ağrısı olan birine benzer durumda bunama teşhisi bazı semptomların sonucudur. Boğaz ağrısı nedeni bunama nedeni gibi biraz belirsizlikler içersindedir. Boğaz ağrılarınaa belirtiye neyin neden olduğu bilinmiyor. Alerji, boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığı olabilir.

Benzer şekilde, birinde demans varsa, bu semptomlara neyin neden olduğunu tam olarak belirlemek zor olmaktadır. Çünkü birçok semptom aynı rahatsızlığa neden olabiliyor.
Alzheimer ve demans arasındaki bir diğer önemli fark, Alzheimer’ın tersinir bir hastalık olmadığıdır yani geri dönrürülme ihtimali olmayan bir hastalıktır. Aynı zamanda dejeneratif ve dirençlidir. Demansın, ilaç etkileşimi veya vitamin eksikliği gibi bazı biçimleri aslında tersine çevrilebilir yada geçicidir.
Demans nedeni tespit edildiğinde uygun tedavi ve danışmanlık başlatılabilir ve geri dönüş ihtimali vardır. Doğru tanı konuluncaya dek demanslara en iyi yaklaşım demans hastalarını stresten uzak tutmak ve sevgiyle bakımını yapmaktır.

Alzheimer demans arasındaki farklar hastalıklarla uğraşan aileler tarafından ayırt edilebilir olsa da, alzheimer ve demans arasında ayrım yapmak için daha fazla halkın bu konuda dazha fazla farkındalık sahibi olması gerekiyor. Tam olarak Alzheimer hastalığına neden olan unsurun daha iyi anlaşılması, herhangi bir karışıklığı gidermeye ve ayrımın yapılmasından kaynaklı daha doğru ve isabetli tedaviler sağlanabilir.

Önceden de belirttiğimiz gibi alzheimer hastalığı geri döndürülebilmesi çok zor olan demans ise geri döndürülebilir olma ihtimali yüksek olan hastalıktır. O yüzden sakın bu hastalıklara yakalanmış yakınlarınızın tedavisini geciktirmeyin, geri döndürülme ihtimalini kaybetmeyin.3 yorum
@büşra96 - 2018-04-17 16:43:34

Yararlı bir paylaşım olmuş sağolun.


@AYDAN - 2017-05-22 20:52:39

demans hastalığından kurtulmak o kadar güzel anlatmışsınız teşekkürler


@Veysel - 2017-05-09 17:23:48

Paylaşım için teşekkürler :)www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Yararlı bir paylaşım olmuş sağolun.

demans hastalığından kurtulmak o kadar güzel anlatmışsınız teşekkürler

Paylaşım için teşekkürler :)