menü resmi

ALES Nedir, Zorunlu mudur?

ALES Nedir ?

ALES nedir sorusu öğrenciler arasında sıkla sorulan sorulardan biridir. Akademisyen olmak herkesin gözüne güzel görünebilir. Fakat ALES adında bir engel vardır. ALES’ in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. ALES sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Yılda iki defa sonbahar ve ilkbahar olacak şekilde yapılır. Ayrıca 2017 senesinde yılda iki defa olmak üzere de e-ALES yapılmaktadır.

Akademik Kariyer İçin Zorunlu Mu?

ALES akademik kariyer için zorunlu olmakla beraber olmaması da ihtimaldir. Eğer tezsiz yüksek lisans yapmak isterseniz ALES zorunlu değildir. Fakat tezli yüksek lisans yapmak isterseniz maalesef ALES zorunludur. Yurtdışında Türkiye Devleti aracılığıyla yüksek lisans yapmak isterseniz yine ALES adlı sınava girmeniz gerekmektedir. Fakat kendi imkânlarınızla yurtdışına çıkıyorsanız ve yüksek lisans yapmaya gidiyorsanız ALES adlı sınava girmenize gerek yoktur. Bazı vakıflar ise burs verirken ALES puanınıza baktığını unutmayınız.

ales nasıl bir sınavdır

ALES Nasıl Bir Sınavdır?

ALES adlı sınavda Sözel–1, Sözel–2, Sayısal–1 ve Sayısal – 2 olmak üzere puan dağılımları yapılır. Sözel–1 ve Sözel–2 puan türünde sözel mantık soruları çıkarken Sayısal – 1 ve Sayısal – 2 puan türünde ise sayısal mantık soruları çıkmaktadır. Eğer ilk kez bu sınava girecekseniz özellikle sayısal bölüme çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle sözel bölümlerden mezun olanların sayısal bölüme fazlasıyla çalışması gerekmektedir.

Toplam 150 dakika zamanınız bulunmaktadır. Sayısalınız ne kadar iyi olursa olsun sürenizi iyi değerlendiremezseniz sınavdan kötü sonuçlar alabilirsiniz. Bu yüzden sınav öncesi alıştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Toplamda ALES 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar Sözel–1, Sözel–2, Sayısal–1 ve Sayısal – 2’dir. Her bir bölümde 4 soru bulunmaktadır. Ama adaylar sadece 3 bölümden sorumlulardır böylece toplam 120 sorudan sorumlu olmuş olacaklardır. ALES adlı sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz herhangi bir sınırlaması yoktur. Fakat aldığınız sınav puanı ise 3 yıl boyunca geçerlidir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Büşra -
2018-04-04 23:28:40

Bir kaç gündür herkes ales ales diye ortalıkta dolaşıyordu. Bende ales nedir ya derken bu yazıyı gördüm. Akademik kariyer için tezli ve tezsiz yüksek lisans arasında ne fark var.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.