Akciğer Zarı Kalınlaşması

Akciğer Zarı Kalınlaşması Hakkında Bilgi

Akciğer zarı kalınlaşmasıanı zamanda akciğer sertleşmesi olarak da bilinmektedir. Akciğerlerimiz vücudumuzun solunum ile ilgili görevini üstlenen bir organdır. Solunum işlevi gören bu organımızda aynı zamanda bir zar bulunur. Bu zar göğüs duvarının içerisindeki kalan bölgeyi kuşatır. Bu zarın kalınlaşması ise hastalığın asıl nedenidir.

Akciğer, vücudumuz için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Vücudumuzdaki solunum olayının asıl kaynağıdır. Bu nednele de akciğerde meydana gelebilecek en ufak bir problem kişilerin solunum kalitesinde de bir düşüşe neden olacaktır.

Akciğerde meydana gelen problemler arasında, akciğer zarı kalınlaşması insanların karşısına sıklıkla çıkar. Bunun neden oluştuğu ya da nasıl tedavi edilmesi gerektiği özellikle insanlar tarafından merak edilen sorulardır.

Kalınlaşma Nedenleri

Akciğer zarının neden kalınlaştığı pek çok hasta tarafından merak edilir. Üstelik bu sorunun cevabı da bir tane değildir. Pek çok durum sonucunda da akciğer zarında bir kalınlaşma oluşumu ortaya çıkabilir.

Akciğer zarı kalınlaşması tek başına bile oldukça önemli bir hastalık iken; ayrıca pek çok hastalığın da habercisi olabilir. Bu nedenle de belirli aralıklar ile gerekli tetkikler yapılarak ve MR çekilerek hastalık ile ilgili bir kontrol yapılmalıdır. Bu nedenle deakciğer zarı kalınlaşması nedenleriiçerisinde pek çok durum söylenebilir.

Akciğer Zarı Kalınlaşmasının Belirtileri

Akciğer zarının kalınlaşması pek çok hastalığın bir nedeni olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle de akciğer zarı kalınlaşması ile karşılaşan kişilerin pek çok hastalık kontrollerini de yaptırması gerekmektedir.

  • Bu kalınlaşma hastalığı tüberküloz hastalığının bir belirtisi olabilir. Tüberküloz hastalığı bulunan kişilerde bir süre sonra akciğer zarında bir kalınlaşma görülmektedir.

  • Akciğer zaır kalınlaşması beyaz toprağın yoğun olarak bulunduğu yerlerde yaşayan insanlarda da bulunur. Bu da hastalığın nedeni olan çevresel faktörler içerisinde değerlendirilir. Ülkemizde pek çok bölgede beyaz toprak bulunur. Beyaz toprak bulunan yerlerde bir süre sonra bu havanın solunması ile birlikte zaman içerisinde akciğerde zarda bir kalınlaşma durumu oluşur.

Hastalık Tedavisi

Hastalık tedavisiiçin genellikle kullanılan en önemli yöntem hastalık durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Örneğin tüberküloz hastası olan bir kimsede görülen akciğer zarı kalınlaşması bu hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte ortadan kalkar. Aynı şekilde beyaz toprak solumaya bağlı olarak oluşan problemlerde de evlerin sıvasında bile kullanılan bu beyaz toprakları ortadan kaldırmak en uygun yoldur. Bu sayede akciğer zarı kalınlaşması kısa sürede önlenebilir.

Önerilen Paylaşım 1:Plevra Kalınlaşması

Önerilen Paylaşım 2:Sinüs Kalınlaşması Neden Olur

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi bu hastalıkta diğer hastalıkları tetikleyebilir. Vücudumuzda organlar birbirleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır . Bir organ teklediğinde diğer organlarda etkilenir ve tepki gösterebilir. Bu sebeplerden dolayı yıllık 1 kez en azından kontrol ettirmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi bu hastalıkta diğer hastalıkları tetikleyebilir. Vücudumuzda organlar birbirleriyle uyumlu olarak çalışmaktadır . Bir organ teklediğinde diğer organlarda etkilenir ve tepki gösterebilir. Bu sebeplerden dolayı yıllık 1 kez en azından kontrol ettirmesi gerekmektedir.


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer