Akciğerde Küçülme Olması

Akciğer Küçülmesi Neden Olur?

Akciğer küçülmesi, herhangi bir sağlık problemi üzerine çıkmayan rahatsızlıklar arasındadır. Herhangi bir hastalıktan sonra meydana gelebileceği gibi, herhangi bir ağır egzersiz durumunda da ortaya çıkabilir. Genel olarak akciğer küçülmeleri hastalar tarafından fark edilemeyecek yapıya sahiptir.

Hayatı tehdit eden özelliğe sahip olan bu ciddi sorun, şiddetli ağrılarla etkisini her geçen gün biraz daha arttırabilir. Nefes darlığı gibi durumlar hastanın uzun zaman boyunca sıkıntı çekmesine neden olan zorluklar arasındadır. Hastalığın teşhisinin tam olarak yapılabilmesi için akciğer filmi gerekir. Bundan sonra doktor tarafından akciğer küçülmesinin tespiti rahatlıkla yapılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Akciğer sönmesi yaşayan kişilerde ilk olarak nefes darlığı ortaya çıkar. Bu durum gittikçe ağırlaşarak kişi nefes almakta bir hayli zorluk çeker. Ardından kalp ritmi bozuklukları ve yüksek tansiyon görülür. Bu belirtilerde her geçen gün biraz daha artış yaşanırken, hastanın günlük hayat kalitesine önemli derecede etki etmeye başlayacaktır.

Kimlerde Görülür?

Risk altında olan kişilerin ise sigara içenler olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle uzun süreden beri devam eden sigara bağımlılığı, kişilerde bu tarz ciddi bir durumun oluşmasına neden olabilir. Bunun yanında trafik kazası geçiren kişiler aldığı hasar sonrası, akciğer sönmesi gibi durumlar yaşayabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde tek başına tedavisi yapılacak bir hastalık kesinlikle değildir. Mutlaka bir hekimden yardım alınması gerekir. Eğer ilerlememiş bir yapıya sahipse, akciğerlerde biriken havanın boşaltılması için bir delik açılır. İleri evrelerdeyse o zaman tedavisinin yalnızca cerrahi şekilde yapılması mümkündür.

Önerilen Paylaşım 1:Bademciklerde Beyazlama Olması

Önerilen Paylaşım 2:Kulağım Az Duyuyor

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: ASLI GÜNGÖR

Film meraklısı ve film tavsye etmeyi seven birisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer