Ağız Kokusu Neden Olur, Ağız Kokusu Sebepleri ve Çözümü !

ağız kokusuAğızda kötü kokunun olması daha çok, insanın kendisi tarafından değil, çevredekiler tarafından tespit edilir ve bazen büyük psikolojik sarsıntılara yol açabilir. Hatta bazı insanlarda Halifobia denilen psikolojik durum da gelişir. Bu insanların ağızlarından kötü koku gelmese bile tersinin olduğuna inanmaktadırlar. Böyle durumlarda hastaneye giederek cerrahi bir operasyon geçirilmesi de gerekebilir.

% 85-90 oranında ağızda kötü koku, ağız boşluğunda bulunan problemlerden kaynaklanıyor. Kokunun yoğunluğu gün boyunca farklı olabiliyor. Genellikle, sabahları ağız kokması daha çok olur. Ağız kokusu; bazı gıdalardan (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.), şişmanlık, sigara veya alkol alımından da kaynaklanabilir. Bazen de, ağız kokusu geçici olur ve yemekten veya diş fırçaladıktan sonra çabucak kaybolur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, dil üzerinde koku yapan bakterilerin çoğalması ve metilmerkaptan ve hidrojen sülfit (İngilizce, methylmercaptan ve hydrogen sulfite) buharının oluşumu ağız kokusunun esas sebeplerindendir.

Amerika’da yaşlı nüfusun 2,4% ü, ağızda kötü kokunun olmasından yakınıyor. İnsanların 25%  i ağızda kötü kokunun olmasını bir türlü engelleyemiyor. Bu  durum o insanların hem kişisel yaşamlarında, hem de iş hayatlarında ciddi sorunlar yaratıyor. Ağızda sürekli olarak kötü kokunun olması insanlarda kalıcı stres yaratır ve bunun sonucu olarak kendine güvenin azalması meydana gelir.ağız kokusu nden olur

Ağız Kokusunun Sebepleri

Gıda. Gıda taneciklerinin ağız ve dişlerin etrafında kalması ve parçalanması ağzın kokmasına neden oluyor. Bitkisel yağlar ağız kokusuna neden olabiliyor, çeşitli bitkilerden alınabilirler “defne, okaliptüs, çam, zeytin, gülü, yasemin, kereviz, sedir ağacı vb.” bitkilerin yağları ağızda koku olmasına neden olabiliyor. Soğan ve sarımsağın ağız kokusu yaptığı herkesçe zaten biliniyor. Ağız kokusu sadece gıda kalıntılarının ağız boşluğuna kalmasından değil, ayrıca tüketilen yağların kana karışması ve akciğerlere taşınması ile de ilgilidir.

Diş problemleri. Diş bakımının düzgün olarak yapılmaması ve gereken önemin verilmemesi ve diş etrafı dokularda kronik iltihabın olması ağızda kötü kokunun temel sebeplerindendir. Eğer dişinizi her gün fırçalamazsanız, gıda parçacıkları ağız boşluğunda kalır ve koku yapan bakterilerin çoğalmasına ve metilmerkaptan ve hidrojen sülfit (İngilizce, methylmercaptan ve hydrogen sulfite) buharının oluşmasına yol açar. Zaman geçtikçe bakteriler diş üzerinde renksiz bir tabaka oluşturur. Eğer bu bakteriyel tabaka kalmaya devam ediyorsa damaklarınızı gıcıklandırarak iltihap oluşturur. Diş sırasının dizilişinde sorun olması da koku yapan bakteriler ve yiyecek taneciklerinin toplanmasına yardımcı oluyor.

Ağızda kuruluk. Ağız suyu ağız boşluğunun ıslanması ve temizlenmesinde esas rol oynamaktadır. Ağzın kuru olması ölmüş hücrelerin dil, damak ve yanakta toplanıp kalmasına neden olur ki, bu da sonradan onların parçalanarak üremelerine neden olur. Ağızda kuruluk normal fizyolojik durumlarda yatıldığı zaman genellikle olur. Bu nedenle ağız kokusu genellikle sabahları olur. Bazı ilaçlar ve sigara içmek ağızda kronik kuruma yaratan nedenlerdendir.

Hastalıklar. Kronik akciğer hastalıkları ve akciğer absesi ağızda çok dayanılmaz kokuya neden olabiliyor. Kanser ve metobolik rahatsızlıklar ağzın kokmasına neden olabilir. Örneğin, böbrek yetmezliği, idrar kokulu ağız kokusu yaratabiliyor. Kraciğer yetmezliği sırasında “balık kokulu” ağız kokması görülebiliyor. Kontrol edilmeyen diyabet, şeker hastalığıda ağız kokmasına neden olabilir. Gastrit, reflü hastalığı sırasında da ağız kokusu olabiliyor.

Ağız, burun ve boğaz hastalıkları. Burun etrafının enfeksiyonları ile ilgili olarak burun akıntısı, gırtlağa da geçebiliyor ve ağızda kokuya neden olabilir. Gırtlak enfeksiyonları da tam olarak temizleninceye kadar ağzın kötü kokmasına neden olabiliyor. Bronşitler ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da ağızdan kötü kokunun oluşmasının diğer sebeplerindendir.

Tütün mamulleri. Sigara ağız boşluğunu kurutur ve ağızda kokunun oluşmasına neden olur. Tütün ürünlerini kullananlar da periodontal diş hastalıklarının oluşma ihtimali yüksektir.
Ağız Kokusu İçin Doktora Ne Zaman Başvurmalı

Çoğu durumda ağızda kokusundan ağız ve diş bakımına özen gösterilerek kurturulabilir.. Eğer ağız kokusundan kurtulamıyorsanız, o zaman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Evde ne yapmalı

Çoğu durumda beslenme ve yaşam tarzını değiştirerek doktora başvurmadan ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.ağız kokusu çözümü

Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Tavsiyeler

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Diş fırçanızı işyerlerinize de götürün yada ikinci bir diş fırçası alarak çalıştığınız kurumda da öğle yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayın. Çalıştığınız gün içerisinnde en azından iki kez 2-3 dakika dişlerinizi fırçalayın.
Diş arasında kalan gıda kalıntılarını temizleyin. Çalışma saatlerinde işyerinizde hiç olmazsa bir kez dişler arasında kalan gıda artıklarını temizleyin. Protez kullanıyorsanız buna daha çok dikkat etmeniz gerekir.
Dilin üzerini temizleyin. Dilinizin üzerini sık sık temizleyin. Bu şekilde ölmüş hücreler, bakteri ve yiyecek artıkları temizlenmiş olur. Dilin üzerini temizlemek için özel fırçalar satın alabilirsiniz. Bakteriler daha çok dilin arka kısmında toplanmayı sevdiği için bu bölümün temizlenmesine özellikle dikkat edin.
Bol bol su için. Bol bol su içmek ağız boşluğunun neminin korunması ve dil üzerinde kalan gıda artıkları ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Sakız çiğneme tükrük bezlerini salgılatır ve bakterilerin temizlenmesine katkı sağlar.
Diş fırçanızı sık sık değiştirin. Bir diş fırçasından uzun süre kullanıldığında ONN kalitesi düşer ve temizleme yeteneği azalır. Tavsiye edilen kullanım, 3 ayda bir diş fırçanızı değiştirin ve yumuşak fırçalar kullanın.
Belirli zamanlarda bir diş hekimine giderek muayene olun. Yılda en az iki kez diş hekimine giderek profilaktik muayene olun. Muayene sırasında gerekirse doktorunuz dişlerin dibini temizleyebilir.
Gün boyunca naneli ağız spreyi kullanın. Naneli ağız spreyleri ağzın kötü kokmasnı engeller.

Önerilen Paylaşım 1:Sevginin Tanımı Neden Kadın Ve Erkekte Farklıdır ?

Önerilen Paylaşım 2:Linux Komutları Temel Linux Komutları !

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

  1. En çok zarar veren sigara ve kokuda çok yapıyor. Genelde dışarı çıktığımda insanların içerisine girdiğimde sakız veya şeker atıyorum kokuyu en azından bir dindiriyor .Sigara kullanmayan içinde en azında gunde 1 kez dişlerin fırçalanması kokuya engel olur. Toplu taşımalarda çok sık rastlanan bir durum düşmanımın başına vermesin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En çok zarar veren sigara ve kokuda çok yapıyor. Genelde dışarı çıktığımda insanların içerisine girdiğimde sakız veya şeker atıyorum kokuyu en azından bir dindiriyor .Sigara kullanmayan içinde en azında gunde 1 kez dişlerin fırçalanması kokuya engel olur. Toplu taşımalarda çok sık rastlanan bir durum düşmanımın başına vermesin :)

ağız kokusu şu an sitede kim var cevap yazsın korkma dövmicem :PP


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer