menü resmi

Adli Tabip Ne İş Yapar – Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadar ?

Adli tabip yada modern ismi ile Adli Doktor yada Ali tıp Uzmanı diyelim. Adli tabipler adında da anlaşılacağı üzere Adli Olaylar ile ilgilenen doktorlara denilmektedir.

Her adliyede bir Adli Tabip bulunmalıdır. Ki böylece adli vakalarda hakim ve savcıların olayla ilgili bir raporu olabilsin.adli tabip

Adli Tabi Nedir?

Adli tabipler, Tıp fakültesini bitirdikten sonra Adli Tıp uzmanlaık eğitimini almış doktorlara denmektedir. Otopsi ve yaralanma gibi işlemleri gerçekleştirerek canlıların ölüm ve yaralanma nedenlerini saptamaktadırlar. Yukarıda da belirttiğimiz üzere her adliyede bir Adli Tabip bulunmaktadır.

Adli Tabip Ne iş Yapar ?

Adli tabipler,

  • Ölüm ve yaralanma olaylarında ölümün yada yaralanmanın neden olduğunu saptamaktadır.
  • Hazırladıkları raporları hakim ve savcılara sunarak olayların aydınlatılması ve doğru kararın verilmesini sağlamaktadırlar.

kısaca yukarıdaki işleri yaparlar.

Adli tabipler Adli Tıp Uzmanı olarakta halk arasında tanınmaktadırlar. Olayların, cinayetlerin nasıl olduğunu, ölümün yada yaralanmanın ne zaman gerçekleştiğini ve gerçekleşme şeklini hazırlayarak ilgili makamlara rapor olarak sunmaktadır.

Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne kadar ?

Adli Tabip yada Adli Tıp Uzmanı ilk işe başladığı zaman yaklaşık 2500 ila 3000 lira arası maaş almaktadır. Tabiki bu rakam ham maaş olmaktadır. Bunun yanısıra yapılan otopsi gibi işlemler için ayrıca harcırah almaktadırlar.

Döner sermayeden de Adli tabipler belirli bir rakam almaktadırlar. Uzmanlık, deneyim ve kıdemlerine göre Adli Tabipler yaklaşık olarak 5000 ila 10.000 lira arası bir maaşa sahip oluyorlar. Tabiki tecrübe ve kıdem; maaş miktarının belirlenmesinde en önemli etkendir. Ne kadar tecrübeye saahip ve ne kadar yüksek bir kıdeme sahip olunursa alınan maaş da aynı oranda artacaktır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@ELÇİN -
2017-06-25 14:29:42

adli tıp doktoru maaşları tişikkirler sipirmin

@MÜJDE -
2017-06-06 18:05:17

adli tıp uzmanı biz adanalılar olarak teşekkür ediyoruz

@Demirol -
2017-05-30 21:27:30

adli tıp uzmanı şükranlarımı sunayım bende

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.