Aday Memurluk ve Asil Memurluk Arasındaki Fark Nedir ?

Aday memurluk ve asil memurluk arasındaki fark nedir?

Kamu da memur olmaya hak kazanan ve kurumda çalışmaya başlayan memur ilk olarak aday memur statüsü ile işe başlamaktadır.

Asaletini aldıktan sonra asil memur olabilir. Asaleti alması da en az 1 yıl en fazla da 2 yılı geçmez. Aday memurluk da memuriyet olarak tam anlamıyla güvenceyi kazanmadığınız kurumun eğitimlerine ve performansınıza göre amiriniz sizi değerlendireceği ve kurum müdürünün onayı alındıktan sonra asaletinizi kazanacağınız ortam da verilen işleri yerine getirmek için eğitimler dâhil belirli sürelerde alırsınız.

Memurluk gereği de devamlı çalıştığınız ortamda iş akışını anlamaya çalışacaksınız. Asil memur istifa edebilir. Ettikten sonra istediği kuruma dönme hakkı bulunurken aday memur statüsünde olanlar da sadece ayrıldıkları kuruma dönme hakkına sahiptirler.

aday memurluk asil memurluk

Aday Memurluk

Aday memur yıllık izin konusunda dâhil olmak üzere ilk sene izin alması imkânsızdır. Aday memurlar bir başka kuruma geçiş yapamazlar. Ancak asaletleri onandıktan sonra bağlı oldukları kuruma dilekçe vererek geçmek istedikleri kurumla irtibat kurmalarını sağlamaları halinde kurum değişikliği yapabilirler.

Aday memur tayin hakkı bulunmaz. Ancak asaletini aldıktan sonra belirtilen bölgelere kurumuna başvurarak yer değiştirebilir. Aday memur iken askerlik görevi gelmiş olan memurların görevlerini yapmaları aday memurluklarının sonlanmasına neden olmaz. Ayrıca askerden döndükten sonra kaldıkları yerden aday memurluklarına devam edebilirler.

Aday memur kurum değiştirmeden kendi kurumu içerisinde farklı bölgelere geçiş yapabilir. Fakat aday memur asaleti onaylanmadan kurum değişikliği yapamaz. Aday memurlar, adaylık süreleri boyunca mazeret izni, rapor alabilirler. Bu konudaasil memurlarla aynı haklara sahiptirler. Aday memurlar asaletlerini alana kadar 4 farklı statüde eğitim alırlar.

En az 1 sene boyunca kurumlarından ve amirleri tarafından eğitime tutulan memurların süre zarfı içerisinde başarılı bir şekilde amirlerinden ve kurum müdürlerinden onay almaları gerekmektedir. Bu süre zarfından sonra yıllık izin hakkına da sahip olabilirler.

Önerilen Paylaşım 1:Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği Hakkında Bilgi ?

Önerilen Paylaşım 2:Hayallerin Bir Sınırı Var Mıdır ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asil memurluk teşekkürüm bulunsun.

asil memurluk değerli yazılarınızı takip ediyorum bende teşekkürler


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer