menü resmi

Adana Kebap

Hmmm Adana Kebap, biliyoruzz ama yinede soralım efendim. Acaba Adana Kebap sevmeyen var mı ? Sanıyoruz ve gördüklerimize göre Adana Kebap yedikten sonra ben bunu sevmedim diyen insanlar yokur yada biz Adana’da bu insanları görmedik.

Adana Kebap ismiyle ve en önemlisi tadı,lezzeti ile Dünya’ya nam salmış bir yemeğimiz. Mangal kültüründe olan Adana Kebap herkesin özel günlerinde yada dışarı yemeklerinde ilk tercih ettiği yemeklerin Kraliçesi konumunda 🙂

Peki bu soruyu geçelim ve diğer sorumuzu soralım. Acaba kendimiz evimizde Adana Kebap hazırlamak istesek nasıl yapacağız. Deneyenlerin hepsinin evdeki ile dışarda yapılan Adana Kebap arasında bariz fark olduğunu biliyoruz.adana kebap

Adana Kebap Malzemeleri

Hemen kısaca Adana Kebap malzemelerini sıralayalım. Malzemeleri kişi sayısına göre oranlayarak arttırabilirsiniz.

 1. Kuzu eti (500 gram)
 2. Kuzu kuyruk yağı(125 gram)
 3. Kırmızı biber.
 4. Karabiber
 5. Tuz

Adana Kebap Tarifi

Önce kuzu etini ve kuyruk yağını karıştırarak kıymayı hazırlayalım.(Nasıl yapılacağı püf noktası aşağıda) hazırlayalım ve robotta çekilmiş olan kırmızı biberin suyunu sıkarak kıymaya ekleyelim. Sonra zevkimize göre biraz tuz ve karabiberi ekleyelim. İyice yoğuralım. Hazırladığımız kıyma karışımını bir kaba alalım ve dolaba koyalım. En az 24 saat beklemeli.

Şimdi bu nasıl tarif diyebilirsiniz asıl tarif aşağıda. Bunlar yapacağımız işlerin bir kuş bakışı görüntüsü o kadar 🙂 Okumaya devam edelim 🙂adana kebap hazırlama

Adana Kebap  🙂

Öncelikle evlerimizde Adana Kebap hazırladığımız zaman bazı sorunlar oluyor.

 1. Yaptığımız kıyma şişe tam olarak saplanmıyor ve ateş üzerinde kendini dağıtıp düşüyor. Deneyenler evet öyle diyor 🙂
 2. Hazırladığımız Adana Kebap ile dışarı Adana Kebap lezzeti hiç benzemiyor. Sanki salçalı bir yemek yiyor gibi hissediyoruz.

genelde yukarıdaki 2 sonuç başımıza geliyor ve yaptığımıza emeklerimize yanıyoruz. Birde eve misafir çağırdıysak tamam, şimdi tam pişman oluyok 🙂

Yaklaşık 25 senedir Adana Kebap yemekten zevk alan ve dışarı yemeklerinde sadece Adana Kebap yiyen bizler sizlere işlerin püf noktasını anlatalım şimdi.

Adana Kebap Püf Noktaları

Şimdi Adana Kebap hazırlamnın püf noktaları nelermiş onları sizlerle paylaşalım. Yanlış anlamayın biz usta değiliz ama 25 yıllık Adana Kebap hayatımız ve yediğimiz yerlerdeki ustalardan aldığımız tüyolar bulunmakta.

Efendim lafı fazla uzatmayalım da karnımı tam acıkmadan ve püf noktalara geçelim. Deneyimlerimizin sonucu olarak lezzetli ve ateş üstünde şişten ayrılarak düşmeyen Adana Kebap için birkaç altın kural bulunmakta.

 1. Öncelikle her etten Adana Kebap olmaz, olamaz. Adana Kebap için KUZU ETİ kulanılmalı. Dana yada normal koyun eti kullanılmamalı !
 2. Kıymanın hazırlanması için kesinlikle ZIRH kullanılmalı. Normal kıyma makinesi KULLANILMAZ.
 3. Hazırlanan kıyma en az 1 gün normal soğuk ortamda bekletilmeli.
 4. Mangalda köz ateşi tam korlanıncaya kadar beklenmeli. Mangal üzerinde gerekmedikçe sabır ile beklenmeli ve yellengeç vb. kullanmamalı. Dışarı yerlerde çok fazla pişirim olduğu için yelleme olmaktadır. Ama asıl pişirim, etin kendi halinde yağını yaya yaya pişirilmesidir.

Bu aşamadan sonra gerisi bizim hamaratlı ellerimize kalıyor. En az 24 saat beklemiş olan kıymayı dolaptan alıyoruz. Güzelce temizlenmiş kalın kebap şişlerine saplıyoruz.

Adana Kebap Nasıl Saplanır ?

Burasıda önemli bir püf nokta. Etleri elimize yarım avuç içi kadar parçalar halinde alarak şişlere saplayacağız. Yanımızda biraz su olmalı elimiz kıymaya yapıştıkça hafifçe suya dokunduracağız. Ne az ne çok su olacak şekilde elimiz yapışmayacak şekilde su kullanacağız.

Saplama için orta ve yüzük parmaklarımızı kullanacağız. Hani hafif ülkücü harekeri ve Rock hareketi gibi şiş avuç içimiz ve bu iki parmağımızın arasında kalacak şekilde ileri geri yaparak kıymayı yaya yaya şişe saplayacağız.adana kebap malzemeleri

Son olarak kıymayı hazır hale gelen kömürlerin üzerine koymadan bir yelleyerek közler üzerindeki ölü külleri alalım ve şişleri mangala dizelim. Yaklaşık 3-5 dakika arayla şişi çevirerek pişirelim. Yağ çok fazla akmaya başladığı zaman pide ekmek arasına bir alalım ve sıkalım yağ en lezzetli tarafı, kebapa asıl lezzeti veren kuyruk yağı.

 

Evet son olarak Adana Kebamımızı ateşten alalım.

Son Not : Son olarak Adana Kebap yanında kesinlikle aşağıdaki malzemeler olmalı. Ağızda en nefiz tadı almak istiyorsanız,

 1. Sumaklı soğan salatası
 2. Domates ezmesi
 3. Bol köpüklü ayran

Adana kebap nasıl hazırlanırbu iki salata olmazsa tam tadı alamazsınız. Diğer salata ve türevleri sizin seçiminize kalmış ama biz sadece bu iki salata ve köpüklü ayran ile tüketiyoruz. Tabi bu herkesin zevkine ve seçimine kalmış. Ha son bir not ekleyelim. Efendim eğer ekşi seven biriyeseniz limon kullanabilirsiniz. Ama size son tavsiyemiz, Adana Kebap yerken sadece son lokmaya limon sıkınız 😉

Afiyet olsun 🙂

adana kebap nasıl yapılır

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • adana kebap malzemeleri
 • gerçek adana kebap tarifi
 • adana kebap tarifi oktay usta
 • adana kebap tarifi video
 • adana kebap şişten düşmemesi için
 • adana kebap malzemeleri nelerdir
 • mangalda adana kebap tarifi
 • fırında adana kebap tarifi
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@gencturkhaber.com -
2018-11-17 23:17:40

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Her insan için damak tadı farklıdır ve her insan için tarif değişiklik gösterebilir. Tek söyleyeceğimiz "Afiyet Olsun Arkadaşlar" :)

@Hakkı -
2018-04-03 21:23:14

Adana kebabı yapmak kolay gözükse de oldukça zor ve beceri isteyen bir iştir. İlk olarak etin taze ve kaliteli olması lazım. Mutlaka kuzu eti tercih edilmeli.

@Yusuf -
2018-03-13 23:37:20

Adana kebabı yaparken etin taze olmasına büyük özen gösterin, ayrıca mutlaka kuyruk yağı kullanılmalıdır. Kebaba lezzet veren en temel unsurlardan biridir. Şişe dizerken biraz zorlanabilirsiniz kolay bir iş değil.

@Fatma -
2018-03-07 11:49:18

Yıllardır dana etinden yiyorum meğer kuzu etinden yapılıyormuş . Resmen aydınlandım bundan sonra yemeden önce sormayı unutmamalıyım kuzumu danamı . Buyukler boşuna dememişler herşeyi yerinde yemek gerekir. Sevmeyen varmıdır acaba diye düşünüyorumda etsiz bir hayat olurmu :)

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.