menü resmi

Açık Kaynak İşletim Sistemi

Açık Kaynak İşletim Sistemi

Açık kaynak işletim sistemi insanların daha kolay bir şekilde uygulama geliştirmelerine olanaklar sağlamaktadır. Günümüzde en çok kullanılmakta olan işletim sistemleri arasında yer almakta olan Windows kullanıcılara ve uygulama geliştiricilerine bu olanakları sağlamayacak şekilde kapalı bir işletim sistemi olarak hizmet vermektedir. Buda kişilerin sistem üzerinde değişiklikler yapmasına veya işletim sistemini geliştirmelerine olanaklar sağlamamaktadır.

Açık kaynak işletim sistemleri uygulama geliştiricilerine kolaylık sağlayarak kendilerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kullanıcılar açık bir kaynak işletim sistemi üzerinden kodlara ulaşarak belirlenmiş olan bir hatayı gözetmemesi ve bu hatayı giderebilmesi olanağını sağlayabilmektedir.

açık kaynak işletim sistemi

Buda programları kullanan kişilerin daha kolay bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Açık kaynak işletim sistemleri insanlar tarafından her ne kadar tercih edilecek durumda olsa bile bunun tehlikeleri de yer almaktadır.

Açık Kaynak İşletim Sistemlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Açık kaynak işletim sistemleri uygulama geliştiricileri tarafından her ne kadar olumlu olarak bakılsa da bunların dezavantajları da bulunmaktadır. Program üzerinden gerçekleştireceğiniz değişiklikler ileride bir kullanıcının bu sistemi kullanması ve sizlerin yapmış olduğu değişikleri kullanma zorunluluğu yaşatabilmektesiniz.

Yani her ne kadar iyi yönden bakılsa da ve görülmekte olan hataları gidermek için çalışmalar yürüten yazılımcılar olsa da bunların aksine bu hataları kendilerine çıkar yapacak şekilde kullanmakta olan kişilerde bulunmaktadır. Bunlar insanların bilgilerine erişmek isteyen veya kullanmış oldukları programlara daha kolay bir şekilde virüs bulaştırabilmektedirler.

Bu yüzden açık kaynak işletim sistemleri genel olarak yazılımcılar tarafından tercih edilmektedir. Oyun oynayan kullanıcılar daha fazla kapalı kaynaklara sahip olan Windows işletim sistemini tercih etmektedirler.

Oyunlar İçin Hangi İşletim Sistemi Seçilmesi Gerekiyor?

Kullanıcılar oyunlar üzerinden istemiş oldukları performansları elde etmek için kendilerine sunulmakta olan kapalı işletim sisteminin Windows versiyonunu seçmektedirler. Dünya genelinde en çok kullanılan Windows işletim sistemi program geliştirme veya oyun tercihi yapan kişilere daha fazla avantajlar sunmaktadır.

Geliştirmiş olduğu işletim sistemleri sayesinde oyun performanslı çalışmalar yürüterek kişilerin oyunlar üzerinden daha iyi bir performans almalarına yardımcı olmaktadır. Buda kullanıcıların açık kaynak yerine kapalı kaynak olarak hizmet veren Windows işletim sistemini seçmelerine olanak sağlamaktadır.

açık kaynak işletim sistemleri

Mobil Cihazlarda Açık Kaynak İşletim Sistemleri

Mobil cihazlarda kendi aralarında farklı işletim sistemleri üzerinden hizmetler vermektedir. İphone kullanıcıları İOS olarak adlandırmış olduğumuz işletim sistemini kullanırken Samsung ve diğer marka modelleri Android işletim sistemlerini kullanmaktadırlar. Peki bunlar arasındaki fark nedir?

IOS kapalı bir işletim sistemine sahiptir. Yani dışarıdan herhangi bir veri almayarak bütün işlemleri İOS cihazı için gerçekleştirmekte olan programlar aracılığıyla yapmaktadır. Andorid işletim sistemi ise açık kaynaklı işletim sistemine sahiptir. Buda uygulama geliştiricilerin daha fazla işlerine yarayarak kolay bir şekilde uygulama geliştirmelerine olanaklar sağlamaktadır. Eğer güven konusunda şüpheleriniz var ise ve yüksek performanslı bir mobil cihaza sahip olmak istiyorsanız sizlere İOS işletim sistemine sahip olan telefonları önermekteyiz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Hasan -
2018-04-27 07:55:30

Çok iyi para kazanabilirsiniz eğer iyi öğrenebilirseniz. Piyasa çok hareketli hem yaparak hemde uygumalardan iyi gelir elde edebilirsiniz.

@Fatma -
2018-04-27 07:55:01

Çok iyi para kazanabilirsiniz eğer iyi öğrenebilirseniz. Piyasa çok hareketli hem yaparak hemde uygumalardan iyi gelir elde edebilirsiniz.

@Kemal -
2018-03-28 23:02:51

Şu an bu yorumu Ubuntu açık kaynak işletim sistemi kullanarak yapıyorum. Bu açık kaynak işletim sistemine geçeli 1 yıl falan oldu ve oldukça memnunum. Açık kaynak işletim sistemine geçerken "Acaba yapabilir miyim?", "İstediğim uygulamaları yükleyebilir miyim" vb. sorular vardı aklımda. Fakat açık kaynak işletim sistemine geçtikten sonra farkettim ki neredeyse bütün windows tabanlı uygulamaların alternatifi var bu işletim sistemleri için.

@Fatih Okan -
2018-03-11 09:43:08

Mobil cihaz sistemleri suan için işi bilen veya bilmek isteyen kişiler için gelir kaynağı olabilir. Bir uygulama geliştirerek mobil cihazlar üzerinden kazanc elde edilebilir.

@nahigan-94 -
2018-03-10 13:43:01

Aslında açık kaynak işletim sistemi kullanılıyor ama tabi bizler fazla bilmiyoruz. Bankamatiklerde ve çoğu yerde açık kaynak işletim sistemi kullanılıyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.