Açık hava – Güneş ışığı – Balıkyağı faydaları nelerdir?

Çocuğu açık havaya alıştırmak lazımdır. Bu yapılmazsa, bebek havası sık sık değiştirilmeyen kapalı odalardan dışarı çıkarılmazsa vücudu sağlam olmaz, en ufak sebeplerden hastalanır. Kışın soğuk almasın diye pencereleri hiç açılmayan havası sigara dumanları ile dolu odalarda büyütülen çocuklar soluk renkli, neşesiz, iştahsız olur.

Çocuk nefes aldıkça ciğerlerine giren hava ne kadar taze, ne kadar temiz ise kanı o  nisbette daha iyi temizlenir. Vücutta hasıl olan zararlı maddelerden iyice kurtulmuş, temizlenmiş olan kan, vücudu daha iyi besler, çocuğu açık havadan değil, havasızlıktan korumak lazımdır.

Bebeğin ilk gezmesi: Vaktinde doğmuş sağlam bir çocuk yazın dünyaya geldiğinin onuncu gününden sonra, kışın birinci ayından sonra sokağa çıkarılır. Çocuk erken doğmuş yada vaktinde doğmuş olmakla beraber zayıf doğmuş ise bu müddetler daha da uzar. Kışın ilk zamanlar da mümkün mertebe sıcak bir günde çıkarılmalıdır.

Çocuk iki yaşına gelmeden önce yağmurlu, rüzgarlı, sisli havalarda çıkarılmaması daha uygun olur. Çocuk üç aylık oluncaya kadar günde bir defa ondan sonra günde iki defa çıkarılmalıdır. yazın mümkün olursa gündüz uykularını açık havada (bahçede, balkonda) fakat gölgede uyumalıdır.acik-hava

Kışın sokağa çıkarılması mümkün olmadığı vakitlerde bebeği sokağa çıkacakmış gibi giydirmeli, odanın penceresini açıp çocuğu önünde yarım saat yada bir saat kucakta tutmalıdır(kucakta tutanın vücut sıcaklığı çocuğu üşütmeden alıkoyar). Bu esnada kollarını bacaklarını oynatmalı çocuğu az çok hareket ettirmelidir. Günde bir iki defa böyle yapılır.

Çocuğa gıda ne kadar lazımsa, temiz hava ve güneş ışığıda o kadar lazımdır. Fakat yazın kızgın güneşin altında saatlerce bırakmak son derece yanlıştır. Sıcak mevsimde çocuğu çırıl çıplak souduktan sonra günde bir iki defa 15 dakika güneşte tutmak kafidir.

Güneş yüzü görmeyen bebeklerde kemik hastalığı görülür. Kollarında, bacaklarında çarpıklıklar olur. Bıngıldakları çok geç kapanır, başları büyür, renkleri solar, iştahları azalır. Bazı bebekler de ise bu haller görülmezse de  yine kemik hastalığı başlar. Kemik hastalığından korunmak için mutlaka güneş, iyi beslenme ve açık hava lazımdır. Şayet hastalık başlamışsa yada hastalıktan şüphe ediliyorsa bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kışın güneşli günler azdır. Güneş olduğu zaman çocuğu çırılçıplak soyarak açık havada tutmak mümkün değildir. Odanın sıcaklığından istifade etmek için kapalı pencerenin camları arkasından güneşe göstermekte hiç fayda yoktur. Çünkü evlerdeki pencere camları güneş ışığının vücuda yarayan özelliğini bozar, camdan geçen güneş ışığında artık kemikleri kuvvetlendirecek özellik kalmamıştır.

İşte çocuklardaki kemik hastalığının kış aylarında fazlalaşması çocukların güneşten mahrum olmalarındandır. Açık havadaki yaz güneşinin yaptığı canlandırıcı tesirin balık yağında da bulunduğu anlaşılmıştır. Onun için yaz güneşinin yerini kışın balık yağı tutabilir. İyi cins bir balık yağından süt çocuklarına günde bir yada iki kahve kaşığı vererek kemiklerin kuvvenlenmesine çalışılmalıdır.

Fakat balık yağının iyi olması gereklidir. Adi olan balık yağlarının pek bir faydası olmaz. Bebekler fena kokuların ve tadsız şeylerin pek tadına varmadıklarından balık yağını seve seve içerler. Balık yağı memelerin arasında verilmelidir.

Önerilen Paylaşım 1:Raşitizm hastalığı nedir?

Önerilen Paylaşım 2:Çocuklarda yaş grubuna göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Balık yağının bebeklere ve çocuklara kimyasal ilaçlardan daha çok faydası var. İlaç kullanmak yerine balık yağı ve açık hava ile sağlıklı kalınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balık yağının bebeklere ve çocuklara kimyasal ilaçlardan daha çok faydası var. İlaç kullanmak yerine balık yağı ve açık hava ile sağlıklı kalınabilir.


En iyi - En güzel - En ZorKaşıntısı - Kaşıntısı Nasıl geçer