menü resmi

657 Sayılı Kanuna Göre Kaç Tür Memur Bulunmaktadır ?

657 sayılı kanun657 sayılı kanuna göre 4 çeşit memur türü bulunmaktadır.

  1. Memur
  2. Sözleşmeli Memur
  3. Geçici Personel
  4. İşçi

Olmak üzere ayrılmaktadır

657 sayılı kanuna göre memur

657 Sayılı kanuna bağlı olarak; devlet ve diğer kamu tüzel kişiliklerinde idare esaslarına bağlı olarak yürütülmesi sağlanan asli ve daimi devlet hizmetlerindeki mevcut iş veya işleri yapmakla yükümlü görevli memur olarak bilinmektedir. Kamu kurumlarında genel konularda araştırmalar, planlamalar, programlamalar, idari yönetim, ve denetleme türü işlerinde sorumlu olan kişiler olarak da memur bilinmektedirler.

657 sayılı kanuna göre sözleşmeli memur

Yapılan planlamalar, yıllık uygulamalar, programlar ve iş sorumlulukları altında yer almakta önemli projelerle işletmesi ve zaruri durumlarda da özel mesleki bilgisine bağlı olarak ihtiyaç ve ihtisas duyulduğu hallerde Bakanlar kurulunun belirlediği esas ve usuller içerisinde kurumların teklifleri ve Personel Başkanlığı görüşleri alınarak uygulama geçirilir. Daha sonra Maliye Bakanlığınca onaylanan durumlarda mali sene ile sınırlandırılmış sözleşme ile çalıştırılarak onaylanan ve işçi olarak görevlendirilmeyen kamu hizmeti görevlisidir.

657 Sayılı Kanuna Göre Geçici Personel

Belirli zamanlarda bir yıl süreden az ya da mevsimlik hizmet işinde Devlet Personel Başkanlığı yanında Maliye Bakanlığının bilgilerine dayalı Bakanlar Kurulu kararı ile görevlendirilmiş belirli ücrete ve adete dayalı olan sözleşme çerçevesinde çalıştırılmakta olan ve işçi konumda olmayan kişilerdir.

657 Sayılı Kanuna Göre İşçi

657 sayılı kanuna dayalı işçi mevzuatına bağlı olarak düzenlenen ve daimi işçi kadrolarında sınırsız süreli olarak iş sözleşmeleriyle çalıştırılmakta olan mevsimlik ya da orman yangınları türünde afetlerde mücadele hizmeti konusunda da geçici olarak 6 aydan az olması ve belirli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir. 657 sayılı kanun hükümleri uygulanmamaktadır.

Belirli kurallar, mevzuatlar ve tanımlamalara bağlı olarak devletin içerisinde 657’ye tabi olan ve 4 farklı bölüme ayrılarak çalıştırılan memurların düzenlemeleri bu şekilde belirtilmiştir.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.