2018 yılı öğretmen atamaları

2018 Yılı Öğretmen Atamaları

2018 yılı öğretmen atamaları konusu vatandaşların en sık kafasına takılan durumlardan biridir. Pek çok öğretmenin aklını karıştıran soruna karşı Milli Eğitim Bakanlığından uzun zamandan beri beklenen bir cevap geldi. 2018 yılında atamaların olacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı, atama bekleyen öğretmenlerin yüzünü güldürecek açıklamalarda bulundu. Bakan İsmet Yılmaz geçen yıl 22 bin öğretmen atandığını, bu gelecek yılın Şubat ayında ise 20 bin öğretmenin daha atanacağını duyurdu.

Atamalar Mayıs’ta Olacak

Bakanlık bu açıklamanın öncesinde 87 bin öğretmen açığı olduğunu belirtmişti. Son yapılan açıklama ise yeni atamaların 20 bin civarında olacağını netleştirdi. Bakan İsmet Yılmaz Mayıs ayında yapılacak olan sınavdan sonra, atamaların gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

En Çok Kontenjan Bekleyen Branşlar

Ayrıca bakanlık tarafından hangi branşların en çok kontenjan beklediğide açıkladı. Buna bağlı olarak 3063 sayısıyla sınıf öğretmenliği ilk sırada yer alıyor. Sınıf öğretmenliğini 2220 sayısıyla İngilizce izlerken, onu da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik gibi Branşlar izliyor.

Bunun yanında Bakanlık tarafından açıklanan ve en çok kontenjan bekleyen diğer branşlar ise şu şekilde sıralanıyor: okul öncesi öğretmenliği, rehberlik, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Fen ve Teknoloji, Özel Eğitim ve Bilişim Teknolojileri.

Aynı zamanda bölüm dersleri olarak bilinen diğer derslerde de pek çok atamanın yapacağı biliniyor. Tabi bunun için öğretmenlerin biraz daha sabrederek Mayıs ayını beklemeleri gerekiyor. Mayıs ayında ise sonuçları öğrenebilecekler.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: CANSU KUTLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir