18 Yaş Altı İçin Zorunlu BES Geliyor

18 Yaş Altını İlgilendiren Gelişmeler

Hazine Müsteşar yardımcısı 18 yaşın altındaki gençleri ilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Finans Forumunda yapmış olduğu açıklamaya göre, sigortacılık sektöründeki son gelişmeler hakkında yeni gelişmeleri duyurdu. Bireysel emeklilik sektörüne yeni bir adım attıklarını belirten Hazine müsteşar yardımcısı Ahmet Genç, eğitim hayatına yeni bir yön verecek olan sistemden bahsetti.

Buna göre 18 yaş altındaki bireyleri ilgilendiren kanunun aslında rafa kalkmadığını belirten Genç, buna yönelik pek çok gelişmenin kaydedildiğini belirtti. 18 yaş meselesinin kanun gerektiren bir durum olduğunu belirtirken buna yönelik olarak çalışmaların devam ettiğini duyurdu. İki yılda bir kez olmak üzere yenilemenin olduğunu belirtirken, buna benzer şekilde değişmelerin olacağından bahsetti.

Çok Yakında Açıklanıyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise geçtiğimiz ay başında yapmış olduğu bir açıklamada BES Sistemindeki cayma oranının yüzde 50 civarında olduğunu belirtti. Buna göre sisteme daha çok katılımcının çekilmesi için pek çok alternatifler üzerinde durduklarını yineledi. Bu çalışmalarda artık son aşamaya gelindiğini belirten Mehmet Şimşek, önümüzdeki günlerde sisteme dair yeniliklerin açıklanacağını bildirdi.

Sisteme ilk kez girecek olan katılımcıların ise başlangıç olarak bin TL’lik devlet katkısı yeniden hesaplanacak. Buna göre sisteme yeniden giriş yapmak için iki yıl beklemek gibi bir zorunlulukta kesinlikle olmayacak. Bu süre zarfı içinde sistemden çıkmak isteyen kişilerde daha farklı avantajlara sahip olacağı için bu hakları kazanabilmeleri sağlanacak.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: CANSU KUTLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir